Probleme digestive, predominant diaree, balonare, crampe

23-03-2022
Valentina
Nu este medic/terapeut
Valentina
Buna ziua!Am 22 de ani sunt fata, greutate actuala 59 kg inaltime 165 ultimele analize generale: decembrie 2021

O sa trec direct la subiect pentru ca simt ca innebunesc deja. In luna noiembrie 2021 am facut nenorocirea aia de vaccin anti covid ca de...trebuie sa ne protejam si sa mergem sa luam si o paine, dupa doza 2 simptome: durere acuta in piept diaree apoasa, crampe dureri, grata, voma, lesin, panica, insomnieetc toate simptomele pe care le poate avea cineva vreodata(mentionez ca durerile au aparut de nicaieri cam la 24h de la vaccin. Am luat trimitere am fost la spitalul Militar din Bucuresti (mentionez ca luam omeprazol pentru ca era efectiv dureros sa stau ore in sir la coada de la 4 dimineata pe tren pana sa ajung la spital sa fiu baga in seama) am ajuns fast forward dupa analize, endoscopie digestiva superioara, ecografie abdominala, psihiatru, radiografie la plamani => Gastrita antrala eritematoasa cu infectie H pylori. Zic bun tratament am luat ce mi a spus medicul: amoxicilina, oxid de bismut, controloc, dieta de protectie gastrica bineinteles...le iau bla bla bla ma simteam umpic mai bine dupa care o ia iar razna stomacul balonari bolboroseli dureri in piept au revenit simptomele toate mai ales diareea, a fost o distractie cu atat furazolidon in viata mea ce sa mai spun..vorbesc cu doctora de familie, dar e in concediu, ma reprofilez contactez Regina Maria virtual imi fac programare ii povestesc doamnei doctor si imi spune dispepsie si imi da sa fac niste analize (intoleranta la gluten/lactoza, toate analizele din scaun etc ) imi da sa iau digenzym pepsane si normix zic ok stie ea ce stie..dupa m a pus sa refac si Testul de h pylori l am facut in 2 teste rapide de sange mi a oesot negativ, inca odata din sange si absent, si din scaun ultima oara negativ...zic bun...iau analizele ma programez si im izice ca sunt intoleranta la lactoza pe baza analizei zic...ok lactoza da dar eu nu m am apropiat de lapte si lactate de 2 luni din principiu.am blocat o pe doamna gastrienterolog a crezut ca a scapat de mine se citea dezamagirea pe fata ei, simptomele erau mai rare ca am tinut in continuare dieta de protectie gastrica si daca ieseam din ea 3 zile imi lua sa imi revin si ma umflam de furazolidon...si ii spun in regula sunt putin mai ok dar va spun ca eu tot nu sunt bine...si exact asa mi a spus :" daca mai e ceva revi la un cotrol"...mi a spus ca iau bifido o luna lulak daca mananc lactate si inca ceva pastile pe care nu le am luat inca, in principiu de rechilibrare..am stat de vorba cu un medic de pe sectiunea naturiste care e vegan si super recalcitrant daca ii spui ca veganismul nu e pentru toti. Concluzia acesteia dupa ce i am povestit a fost ca helicbacterul inca ar fi viu acolo si ca nu iese la analize...sau hernie hiatala sau nu stie...mi a spus ceva miere de manuka ceai pansament si tinctura de propolis...dar deja nu eram in cea mai buna stare a mea... Concluzia mea dupa toate e ca ar fi cazul ca fac un ct abdominal total si sper sa de vada tot acolo pentru ca eu nu mai stiu ce sa fac ma deranjez la stomac de la aproape orice, orice mananc nu pica bine si am grija ce mananc, dilciuri si altele nici nu se mai pune problema..am slabit 8 kg de atunci...si o tot iau in jos acum cand scriu sunt intr o criza diareica pentru ca am mancat un ou fiert...care nu ma asteptam vreodata sa ni faca rua si pe care il mai mancasem, ideea e in felul urmator pana la doza 2 de vaccin nu aveam o problema cu lactatele aciditatea ma supara umpic dimineata dar tinand cont de micul meu dejun care nu exista cateodata inteleg, sa ajung mananc numai supa de legume si orez.sunt 4 luni iar toti doctori au dat din umeri la mine ba chiar ultima cucoana cu naturistele are impresia ca eu mint si cand i am spus de ct m a luat peste picior ca e pt oameni bolnavi ct ul...si eu cum sunt doamna? Nu mai pot de bine?...nu stiu sincer ce sa fac incotro sa o iau cu cine sa mai vorbesc sunt emreu dependenta de cineva tinand cont ca sunt de la tara pana ajung in ploiesti sau cine stie mai departe imi ia timp si energie...am si un loc d emunca mi e frica ca l voi pierde...in curand o sa ma afecteze.psihic daca nu m a afectat deja. Am fost si la psihiatru la bucuresti prima aora di mi a spus ca n am nimic ca sunt eu anxioasa..cum s anu fii anxios cand problemele tale nu se rezolva. Am zis ca o sa scriu pe scurt si m am lungit, simptome in prezent: balonare, greata, durere difuza in piept si abdomen, crampe intenstinale, stomac zgomotos( si doare cand face zgomot ) uneori simt antral durerea in partea de sus a stomacului ce se uneste cu esofagul poate zona este inflamata inca, mancarea imi pica rau, atentie nu mancare din comert piept de pui la cuptor orez fideluta legume fierte nimic crud...este exclusa boala celiaca/intoleranta la gluten cf analizelor...ce sa mai fac? Un sfat macar cineva care stie ca juramantul de medic inseamna mai mult decat "am scapat si de asta azi" adica tipul de medici de care m am lovit eu.
multumesc, plang in timp ce scriu...chiar am nevoie de ajutorul cuiva
29 comentarii
0
24-03-2022, ora 20:51
tassevasi
Nu este medic/terapeut
tassevasi
Incerc sa-ti explic ceva, nu mai cheltui bani ca nu-ti gaseste nimic, ai sa te faci bine singura daca ai ambitie si respecti citeve lucruri pe care ti le spun, pentru ca si eu am fost ca tine si am scapat. In primul rind nu mai maninci ciorbe, supe o perioada mai lunga, acestea fermenteaza in stomac din cauza legumelor, mai ales daca o ti la frigider citeva zile si o tot reincalzesti zilnic, nu mai maninci cartofi, dar poti numai copti, nu mai maninci produse care fermenteaza, zilnic la prinz maninci o friptura dar pe gratarul pt aragaz.
Cel mai inportant este sa nu mai ai diareie si sa-ti stabilizezi flora intestinala cu ceva ciaiuri de menta zilnic o perioada lunga, faci orez fiert cu putina sare si ai sa vezi ca te reglezi dar f f greu. In concluzie maninci numai uscaturi. Din cauza balonarilor ai si celelalte probleme, palpitatii si anxietate care vine la pachet cu altele. Inportant o perioada sa folosesti carbunele medicinal. In concluzie elimini ciorba. Citeste si despre Sindromul Roemheld de pe net si ai sa intelegi multe.
0
24-03-2022, ora 21:13
Valentina
Nu este medic/terapeut
Valentina
In ce priveste doeta, credeti ma ca nu am mancat altceva decat cartofi copti peste pe gratar piept de pui, orez, fidelute si ce e drept supe dar mai rar. Tinanad cont ca ma invarteam intre 3 feluri de mancare nu consideram ca e ceva gresit consideram ca respect indicatiile medicilor, astazi constant am avut un stomac zgomotos, si cateva crampe si balonari cam pe tot abdomenul insa nu inteleg balonare de la o felie de paine prajita si un cartof copt in jar?...eu eram un om caruia daca ii era pofta de ceva isi gatea, atat fulciuri cat si mancaruri, mi a fost si imi este greu sa mananc doar orez zilnic si sa ma gandesc ca voi fi bine...da in ce priveste doctorii si banii aruncati la doctor acum ca ma uit in spate este aproape risipa totala tinanad cont ca mi s a cerut spaga la sputalul Militar sa fiu bagata in seama.cu trimitere de la medic asigurata de locul de munca...dar nu mai conteaza...conteaza sa gasesc o rezolvare ceaiuri beam inainte de placere...de cand cu starea asta imi provoaca aciditate orice ceai am baut exclusiv apa..imi e greu sa ma mai concentrez si la locul de munca cu stomacul asta pretentios...nu am din ce sa mi iau vitamine proteine calciu nimic.am ameteli de ceva vreme adica incep sa resimt.si nu cred ca trece de la sine...am incercat dar nu trece. Durerile in piept vin de la esofag...ma arde atat de tare inca durerea e difuza si urca pana in piept..deci ca sa spun asa nu fac un atac de panica atunci cand ma doare in piept insa da ma consum foarte mult plang uneori pentru ca...consider ca am dreptul la fel ca toata lumea sa ma fac bine...si nu sunt bagata in seama. Am sa incerc totusi sa imi cumpar un ceai pansament gastric la recomandarea cuiva, si sa mai cer sfaturi pentru ca nu trece de la sine ori cat de putin si antiacid as manca...mie ju mi placeau merele din principiu dar credeti ma mi e pofta de un mar de nu mi vine sa cred...de un fruct simt nevoia de ceva acru nu mai spun dulcele iarasi imi lipseste..nu stiu ce sa mai fac, accept orice tip de sfaturi
1
27-03-2022, ora 16:38
kirrirri78
Nu este medic/terapeut
kirrirri78
Exact în situația ta sunt și eu de 6 ani! Medici, medicamente, analize, in zadar. La ce medic ai fost la Spitalul Militar? Urmează să merg și eu în curând sa fac niste analize acolo și doream sa știu care este impresia ta fata de acest spital. Pe mine m.a distrus și fizic și psihic acest colon iritabil cu diaree. Ca și tine, nu înțeleg cum este posibil sa mănânci pâine prăjită, orez, piept de pui la grătar și să ai diaree? Am zile când in maxim o ora după masă incepe sa.mi forfote intestinele și mă deranjez la stomac imediat.
1
29-03-2022, ora 12:38
Maya9191
Nu este medic/terapeut
Maya9191
Buna scumpo! Mi-am facut cont pe acest site gasind la intamplare postarea ta dupa ce am cautat "diaree de la antibiotic".
Te inteleg perfect si stiu prin ce treci pt ca si eu de 13 ani ma tot lupt cu colon iritabil de tip D (diaree) si dupa nenumarate tratamente si vizite la medici am ajuns tot singura sa gasesc solutia.
Din punctul meu de vedere este total gresit ca ti s-a dat atata antibiotic, este adevarat ca helicobacter nu este bun in stomac dar eu am scapat de el cu tratament naturist ( Helicostop parca ii spunea de la fares ).
Este posibil ca sa ti se fi declansat un colon iritabil ( apare de regula in jurul varstei de 20 ani ).
Nu te panica pentru ca o sa iti treaca cu siguranta daca iti pastrezi speranta. Eu nu m-am vindecat definitiv nici acum dar tin in frau simptomele imediat cum apar.
Iti scriu mai jos cam ce consider eu ca functioneaza foarte bine si ce a ajutat si alti oameni carora le-am dat astea. Initial am folosit probiotul Enterolactis plus plicuri nu capsule pana cand apoi mi s-a obisnuit corpul cu el si nu prea isi mai facea efect, cum simteam ca ma iau crampele bagam repede un plic in apa si luam si ma strangea la burtica si puteam manca fara probleme toata ziua !
Apoi am descoperit Merisor de la Dacia plant pe care il port cu mine oriunde inclusiv in ziua de azi si care il iau cate 1 comprimat/2 imediat cum simt prima crampa ( din punctul meu de vedere asta e singurul care actioneaza instant pe diaree, nu mai faci deloc ba chiar aduce o usoara constipatie ), iar ulterior ce iau acum de cateva luni si se simte o diferenta uimitoare este Spirulina de la hofigal 1 gram 3 comprimate pe zi.
Atentie sa iei ultima pastila pana in ora 6 ca sa nu iti afecteze somnul.
Eu cu astea 3 dupa lungi asteptari, tratamente si altele am ajuns sa ma vindec si sa tin sub control doar asa ! De cand iau spirulina mananc absolut orice poftesc si imi da un apetit excelent *( nu te vei ingrasa stai linistita, din contra mentine o greutate constanta, nu mai pui ca intareste sistemul imunitar).
Nu caut sa fac reclame nimanui insa eu de 2 ani ma tratez doar cu spirulina hofigal 3/zi cu pauza la o perioada de 3 luni si reiau si merisor dacia plant ( poti luam maxim 6/zi dar nu va fi nevoie de mai mult de 3 in cazul in care ai diaree rau ).
Apropo de probleme cu gastrita sau ulcer spirulina le vindeca !
Astept sa imi spui cum ti-a fost daca incepi astea 2 produse si daca ai vreo ameliorare semnificativa dar eu sunt sigura ca te vei vindeca !
Ai grija de tine si fi optimista ! E greu si stiu ca e demoralizant dar nu te lasa orice ar fi ! Te vei vindeca !
Sanatate multa iti doresc !
Ps ti-am scris produsele acestea cu denumirea firmei respective pt ca sunt singurele mai ieftine si cu concentratii bune ! Adica un raport calitate/pret excelent !
1
29-03-2022, ora 12:43
Maya9191
Nu este medic/terapeut
Maya9191
Am uitat sa mentionez faptul ca sa mananci sanatos desi am vazut asta in postarea ta ! Evita in special legumele si fructele verzi o perioada, ciocolata, cafea, fumat, citrice !!!
Cauta sa reintroduci in alimentatie treptat si in cantitati micute alimentele pt a vedea cum le tolerezi !
Paine sa incerci sa o mananci prajita bine, fie pe o tigaie fie la toaster daca ai !
Daca te pot ajuta cu orice informatie te rog sa nu eziti !
Dupa 13 ani am ajuns sa stiu mai multe decat unii medici la care am fost :)
Succes si tinem legatura !
2
29-03-2022, ora 13:13
kirrirri78
Nu este medic/terapeut
kirrirri78
Mulțumim pentru sfaturi ! Acum merg la plafar sa iau ce ne-ai recomandat! Multă sănătate!
1
29-03-2022, ora 14:56
Maya9191
Nu este medic/terapeut
Maya9191
Sper sa va fie de folos.
Sa ma tineti la curent!
Sănătate multa!
0
29-03-2022, ora 15:16
Valentina
Nu este medic/terapeut
Valentina
Multumesc pentru raspunsuri si incurajari mult de tot chair simt ca am nevoie!
Pentru intrebarea legata de spitalul militar tin sa precizez ca este vorba de cel de la Bucuresti, Carola Davila. Am ramas cu o impresie super proasta, eram in dureri Dumnezeu stie cat am suportat pana am ajuns acolo, si am ajuns prin cineva pentru ca asa se procedeaza in Romania daca nu cunosti pe nimeni astepti mult si bine si nu te baga nimeni in seama. Analizele nu mi le au facit complete pe motivul ca :"ne ai dat proba de scaun prea tarziu" in conditiile in care eu aveam scaun de consistenta apei in momentul acela. M a suparat acolo faptul ca au ignorat cele mai aprige simptome si anume durerea in piept si diareea...ma trezeam la 4 dimineata sa ajung acolo si asteptam pana la 12 sa ma bage in seama deci ganditi va ce era in stomacul meu deja inflamat. In schimb la endoscopie, Doamnele de acolo au fost super, s au purtat frumos au comunicat cu mine, tinand cont ca e un proces greu pentru cineva la varsta mea cu tubul acela pe gat...am intrat intr un mini soc, insa atata timp cat ai stomacul gol nu reusesti sa vomiti. Mi ar fi placut sa ia in conaiderarea prelevarea de biopsie mtipla nu doar pentru helicobacter, sa mai faca spre exemplu pentru boala celiaca alta minune a naturii care inflameaza stomacul. Tin sa precizez ca am avut trimitere de la medicul de familie testu covid a fost facut un test rapid nu pcr dar totusi negativ si ca bani nici nu are sens sa spun cat mi au cerut. Am ajuns pe mainile Doamnei Busuioc de la medicina interna, era foarte sictirita ca avea foarte multi pacienti si ecografia facuta de dansa...mai mult...a imprastiat gel de ala pe mine adica m a durut ceea ce nu mi se intampla la o ecografie. Daca e ceva urgent si nu cunoasteti pe nimeni nu recomand acest spital, insa daca aveti o cunostinta si cateva sute de lei si cateva zile de pierdut posibil sa vi se faca si investigatiile necesare. Inca un mare MINUS pentru care sunt in situatia de fata tot rau este pentru ca DOAMNA DOCTOR a omis sa im ispuna sa iau tratamentul timp de 10 zile in urmatoarele 3 luni..era prea ocupata sa mi spuna ca e nevoie de o schema de tratament de care eu nu mai auzisem pentru ca nu am avut problemele astea...deci un mare NU ori va documentati bine inainte sa ajungeti acolo ori mai bine cautati un doctor bun pe diverse forumuri, am fost si la Regina Maria pentru sfaturi...m au lasat in aer deci nici privatul nu e o solutie.
0
29-03-2022, ora 15:24
Valentina
Nu este medic/terapeut
Valentina
Sa va dau un update, am fost la medicul de familie la care evitam sa merg i am povestit ce am patit tot tot si cand a auzit ca nu am luat tot tratamentul atunci a zis ca am dezvoltat un intestin iritabil, am fost vineri 25/03/2022 la ea atunci am luat ultimul furazolidon ca sa zic asa. Mi a prescris ibutin 1cp/zi spasmomen 2cp/zi si nexium 1cp/zi de asemenea toate inainte de masa mi q spus ca astea intra in schema de tratare a gastritei. Zic ok...eram pe ganduri ma gandeam ca fac un ct dar mi a spus ca ar fi inutil desi un ct nu e inutil daca ma intrebati pe mine..sr poate. A un ct sa arate ceva anomalie din corp care poate nu prezinta simptome la momentul de fata. le am luat de vineri impreuna cu un plicilet de bifidoplus dizolvat in apa..si vreau sa va spun ca sunt atat de constipata de nu mai stiu de mine, dar s au mai ameliorat bolboroselile, durerile o parte din ele...as putea spune ca vad o diferent ainsa si constipatia asta e de groaza, tinaand cont ca tin acelasi regim si nu consum fibre pentru ca fibrele le gasesti in fructe legume crude...pe care nu le consum sa nu supere aciditatea...ma gandeam sincer sa iau fibre plicuri de la farmacie poate ajuta la reglarea scaunului...adica e clar un intestin/colon iritabil nici nu stiu ce sa zic ca e din cauza scaunului care de la o diaree crunta a ajuns sa fie piatra...ma gandesc acum cum sa reintroduc anunite alimente, credeti ma ii fac mancare prietenului meu felul doi ciorbe acre si pun pe limba sa gust de sare si imi vine sa sparg tot ce am in jur...si nu ca as fi o gurmanda si vrea sa mananc tot ce apuc dar un stil de viata sanatos in primul rand il alegi tu...si contine fructe legume...pai sincer sa va spun eu nu faceam o ciorba fara sa fur umpic de morcov sau ardei gras sau sa gust din sosul de paste...de craciun am baut apa si ma uitam la tori cum mancau de revelion la fel...si cred ca si pastele asta la fel...sunt atata de demoralizata pentru ca nu mi spune nimeni nimic si nu stiu daca e posibil sa fac sa fie totul ok dinnou...psihic sunt daramata..nu vreau sa mai aud de doctori inchipuiti.vreau pe cineva competent. Si sa stiti ca prea tarziu m am gandit la naturiste pentru ca durerile se instalasera abuziv de grav dupa vaccin si nu puteam sa dorm sa mananc eram praf..si la fel si cu intoleranta la lactoza ce intoleranta sa am eu ca eu faceam prajituri torturi...foloseam lapte, lapte condensat frisca crema de branza...pe bune va spun ca nu e curat ce a fost invaccinul ala desi majoritatea doctorile sunt pro vaccinisti eu nu recomand. Prefer sa dau comanda de pe internet pentru orice decat sa ma mai compromit vreodata asa. Pe parintii mei nu i lasa s al faca au suplimente pentru imunitate tot, ceaiuri noi bem pentru ca ne place si ne face si bine, eu acum nu pot bea din pacate...asadar parca nu mai am sperante...sincer am mancat ieri jumatatae de piersica din compot si nu am observat nimic anormal dar senzatia ca as putea avea o criza de stomac era acolo..clar este ca am ramas. U o sechele ingrozitoare...
0
29-03-2022, ora 15:38
Valentina
Nu este medic/terapeut
Valentina
Intrebarea mea este acum..instestinul/colonul iritabil il pot trata cumva? Tin sa precizez ca eu de regim ma tin desi il detest nu mai stiu cum sa combin lucrurile sa nu mananc in scarba...mi e groaza sa mai caut pe internet ceva...mi e pur si simplu frica de ce pot citi acolo...dar la fel de frica imi e si de doctori care majoritatea au uitat ce inseamna empatia si ca durerea e durere si ni trece cu :" ne cautati dvs daca va mai este rau" pe bune? Pai sa ajung sa fac o programare la un gastro dureaza minim o saptamana...mie daca mi e rau acum cu cine vorbesc? Exact ! Nu am cu cine...sincer sunt la pamant am avut noroc ca am lucrat si lucrez de acasa pentru moment ca altfel pierdeam si servici si tot...abia am temrinat facultatea mi a fost asa greu sa gasesc de munca si ma ofticam asa tare ca pot pierde tot...daca doriti si imi puteti da mai multe info sau va pot ajuta eu ceva nu ezitati sa ma cautati fie pe Ro medic fie pe retelele de socializare daca va este mai simplu. sanatate multa si Doamne ajuta sa trecem si peste aceste lucruri!
1
29-03-2022, ora 16:28
kirrirri78
Nu este medic/terapeut
kirrirri78
Am citit tot ce ai scris și mi se pare că scriu eu...! Sunt exact în situația ta! Cum dintr-o persoana care mâncăm ORICE sa îmi fie frică sa mai beau și apă? Mâine merg la Spitalul Militar, unde am văzut că ai avut o experiență neplăcută. Sper că medicul care m.a chemat pentru analize sa fie opusul celui pe care l.ai întâlnit tu! Vă țin la curent cu rezultatele!
0
29-03-2022, ora 17:23
Maya9191
Nu este medic/terapeut
Maya9191
Eu am patit rau acum 3 ani în vară cu canicula aia insuportabila. Am slabit atunci 7 kg într-o saptamana, nu puteam sa mai mananc nimic. Venisem dintr-o vacanta din afară si m-a pornit brusc acolo.
Am cautat foarte mult pe internet si am nimerit din fericire la medicul Flavia Oproiu cred ca se numea la o clinica privata.
Am platit 350 lei dar în urma tratamentului dânsei m-am pus pe picioare.
Daca te ajuta caut-o pe internet.
Îmi amintesc ca mi-a dat atunci pe langa tratament si super enzymes de la secom.
Si-au facut treaba cu brio, luam una la pranz dupa masă.
Uneori când simt nevoia le mai folosesc.
E totul sa va învățați organismul si sa testați diverse suplimente până vedeți ce funcționează corect.
Eu în 13 ani am testat n medicamente si suplimente alimentare sau plante si până sa ajung la ce v-am scris vouă am suferit mult.
Îți urez succes pt mâine!
Fi cu bagare de seamă si nu îți stresa corpul cu diverse proceduri mai mult decât e nevoie!
Te astept aici cu vesti!
1
29-03-2022, ora 17:30
Maya9191
Nu este medic/terapeut
Maya9191
Valentina orice se trateaza!!!
Încearcă ce ți-am scris mai sus, te costa doar 40 lei maxim.
Ia spirulina de 1 gram de 3 ori pe zi, înainte de masa cu 30 minute.
O sa vezi ca prin faptul ca alcalinizeaza organismul te va face sa bei apa multa si sa te hidratezi. Ai sa uiti complet de dureri de burta si diaree încă din prima zi!
Iar de merisor doar la nevoie, nu trebuie luat zi de zi faca nu ai probleme. Eu iau fix cand ma apuca prima durere si mestec pastila desi are gust amar si apoi inghit cu apa.
Te rog sa ne tii la curent cu tot.
Eu sunt sigura sigura ca va veti face bine amândouă
Si chiar daca nu reușești sa îl tratezi rapid (desi daca esti la început si faci ceea ce e corect sunt sigura ca scapi) îl vei tine sub control iar la un moment dat dispare de la sine asa cum a apărut.
Eu în 13 ani am avut 2 episoade de 1 an în care mancam absolut orice si eram vindecată.
Grija mare la stres, asta declanseaza imediat.
Emotivitatea. Firar ea sa fie! Uneori îmi doresc sa nu mai bag în seama orice.
0
29-03-2022, ora 17:36
Maya9191
Nu este medic/terapeut
Maya9191
Vis a vis de comentariul de mai sus cu medicul de familie... Am urmat si eu tratamentul tau foar ca fara nexium. Ala se da în gastrita!
Eu pe a mea am tratat-o foarte bine cu famotidina.
Colonul. Iritabil da diaree cu constipație nu te speria.
Schimba alimentatia dupa simptomele tale, mananca ciorba cu bors fara frica cand esti constipata.
Nu mai pune pe limba scumpo, mananca în cantități mici si vezi cum reactionezi!
Daca probioticele alea te constipa e excelent!
Funcționează asa ca mananca normal!
Si stai fara grija, nu ai nici o intoleranta la nimic. Altfel nu mâncai atatea înainte fara probleme.
Păstrează acele probiotice si continua cu ele pt repopularea intestinelor!
Succes!
1
29-03-2022, ora 17:46
Maya9191
Nu este medic/terapeut
Maya9191
Din ce am citit îți pot spune asa
- moralul ridicar, razi mult, fi pozitiva, optimista, bucură-te de viata! O sa treaca si asta!
- daca te tii de tratament si iei si spirulina eu iti promit ca de Paste ai sa gusti din tot de pe masa ( atata timp cat iei spirulina poti manca orice, dar absolut orice doar sa nu abuzezi)
- nu te mai stresa si continua sa iei acel probiotic plic dizolvat chiar daca te constipa!
Schimba doar alimentația, mananca ciorbe iar si fructe usor usor. Evita marul si portocalele, mie îmi fac rau uneori!
Sunt sigura 100% ca peste cateva zile o sa fi alt om!
Crede-mă! Am trecut prin ce treci tu si fara ajutorul nimanui 2 ani de zile apoi am început sa ma tratez si sa aflu ce am de fapt.
Tu nu ai de ce sa fi asa!
Încearcă cu încredere ce ți-am spus!
Îți doresc sa te faci mai bine ca oricând!
1
05-04-2022, ora 08:16
kirrirri78
Nu este medic/terapeut
kirrirri78
Bună! Am urmat sfatul cu Spirulina și merișor! Pot spune că mi.au făcut bine! Am observat că de când le iau, in scaun apar niste chestii negre, care par să fie tabletele de spirulina aproape nedigerate. Se mai simulează dacă le elimini aproape întregi?
1
05-04-2022, ora 11:58
Valentina
Nu este medic/terapeut
Valentina
Bunaa miltumesc mult pentru cuvintele frumoase si gandurile/trairile povestite aici, ma bucur sa vad empatie intr-o lume atat de rea cum ati spus una dintre voi, devi emotiva si te trezesti fiind stresat din cauza unor nulitati.
Ca update la starea mea, am fost super constipata si am experimentat o fisura anala, deja ma panicasem, am o cunostiinta care asa ajuns in pragul unor operatii si mi se facuse teama. Am contactat doctora de familie si i am spus ca e ok dar nu e ok, in sensul ca doareea disparuse insa tipa colonul de cat de constipata eram. Mi a recomandat o crema si niste plicuri pentru a mi regla scaunul, nu le am gasit pe cele recomandate dar doamna de la farmqcie mi a recomandat DulkoSoft, am luat 3 dimineti cate un plic si m- a reglat. La capitolul mancare imi este atat de teama sa incerc sa mananc ceva din afara regimului...inca am dureri ce i drept nu sorm chiar 8h pe noapte...dorm undeva la 6-7h si dimineata cand ma trezesc si ma pun la birou sa muncesc incepe.bolboroseala, gaze, stomac galagios, si vesnica durere in piept dar difuza nu foarte accentuata ba chiar in ultima vreme am simtit niste crampe si la fiere desi imi da cu virgula pentru ca mananc undeva la maxim o lingura de ulei de masline in mancare si altceva aliment gras nu m am mai apropiat de 5 luni. Am luat ce mi a spus MF am lust bifidoPlus mai am 5 zile sa l iau..nu stiu sincer daca a facut ceva dar l am luat cat mi a fost prescris. Am luat pauza de ultima oara de la oua si paine, si odata pe saptamana renunt la carne desi e oricum doar piept de pui ca altceva chiar mi e teama sa mai incerc. scaunul e reglat merg dimineata odata pe zi la baie ceea ce e super sanatos din ce am citit dar durerile tot acolo sunt, balonarea nu stiu ma umflu si ies gazele pe toate partile, ma scuzati de expresie'fara sa imping':)). O zi cam asa merge in prezent deci ma trezesc iau nexium beau un pahar de apa cat incerc sa ma dezmeticesc ca eu eram dependenta de cafea si imi este tare dor de ea, dupa care ma apuc de treaba la calculator, in jumatate de ora incepe distractia, bolboroseli arsuri, dureri dofuze in piept, dupa mai beau putina apa si prepar micul dejun in principiu ovaz cu o banana super coapta si un varf de deget de curmala pentru umpic de gust, le prepar dupa care le las sa se raceasca si mananca cam o mana de mancarica d asta in total. Mai tin durerile vreo 30 de minute apna ajunge mancarea unde trebuie, ovazul este calmant din ce am vazut dupa incerc sa mananc fie un orezel cu legume fie ce mai incropesc sa fie proaspat si beau apa incerc sa beau 2l dar nu prea imi mai iese ca o dinioara. Si ma mai doare pe parcursul zilei unoeri de intensitate medie sa zic si mai iau tratamentul de la MF si incerc asa sa merg. Am sa va povestesc in urmatorul comentariu ce am mai aflat legat de ulcere/ gastrite de la un "super doctor" cica pe naturiete din bucuresti Dl Dr Margineanu..
0
05-04-2022, ora 12:40
Maya9191
Nu este medic/terapeut
Maya9191
Este improbabil ca sa nu digeri comprimatele de spirula!
Bea apa!!!
Se iau cu un pahar plin de apa!
Scaunul devine verde închis la culoare asa ca nu te speria!
Ma bucur sa aud ca te simti mai bine!
Continua sa iei fara încetare pana îți revii complet!
0
15-05-2022, ora 18:20
lidiacristina
Nu este medic/terapeut
lidiacristina
Buna ziua,

Asi dori sa pun intrebari dnei Maya legat de administrarea cu merisor si spirulina. Am contactat Covit in 2020 aug. La externare din cauza tratamentului am facut diaree. Atunci dupa o luna de regim si tratament cu atibiotic mi-am revenit. Acum am luat un medicamet EDTA si de 4 saptamani am iar diaree. Am fost la medic iar analize si antibiotic normix si nu simt nici o ameliorare.
0
15-05-2022, ora 19:39
kirrirri78
Nu este medic/terapeut
kirrirri78
Bună ziua! Am luat și eu merișor și spirulină după postarea drei Maya ! Mai bune de o luna vreau sa spun că am avut scaune absolut normale! Am luat cate un comprimat de 2 ori pe zi înainte de masă. Până acum 2 zile când din senin și fără să mănânc vreun aliment diferit, m.am pomenit din senin cu diaree la 5 minute după micul dejun. Ciudată boală! Sper să treacă! Voi continua periodic cu Spirulina și merișorul, sper sa nu fi fost doar autosugestie!
0
15-05-2022, ora 20:14
lidiacristina
Nu este medic/terapeut
lidiacristina
eu am luat de luni si dupa 2 zile nu mai am avut diaree apoasa. Scaunul nu a fost normal si asteptam sa se rezolve in continuare cu regimul alimentar si merisor. Eram increzatoare. Iar azi am facut diaree din senin.
0
16-05-2022, ora 09:30
Maya9191
Nu este medic/terapeut
Maya9191
Fetelor nu va speriati!
Diareea nu dispare asa de brusc cum a aparut!
E nevoie de timp! Si eu mai am diaree uneori, sunt mai multi factori la mijloc inclusiv stresul emotional involuntar!
Folositi la nevoie ori de cate ori e nevoie merisorul si spirulina!
Eu le am cu mine de ani de zile în geanta!
Ma bucur nespus sa aud ca v-a ajutat si va simtiti mult mai bine!
Sănătate tuturor!
0
16-05-2022, ora 09:44
lidiacristina
Nu este medic/terapeut
lidiacristina
Buna dim.

Multumim de incurajare.
Eu nu am ajuns la un scaun normal.Eram la inceput de drum si prinsesem curaj, dar dupa episodul de ieri cu diaree
cred ca am facut un atac de panica, nu am mai putut manca, nu am dormit.Doamne, grea boala!
0
16-05-2022, ora 11:49
Maya9191
Nu este medic/terapeut
Maya9191
Încercați spirulina, este excelenta
Ajuta si pentru starile astea de panica!
Întăriți-vă psihic, o să treacă și asta!
Numai bine!
Si luați merisor pana la 6 pe zi, se pot lua si în prize de 2 de 3 ori pe zi sau doar la nevoie.
Eu va recomand să luați cateva zile 6/zi si cand va reveniți scadeti doza dar luați cu fiecare masa cate 1.
Sper aa va ajute ce am spus!
Sănătate!
0
16-05-2022, ora 11:51
Maya9191
Nu este medic/terapeut
Maya9191
Vizavi de Normix daca nu luati 2x 3 zi adica 6 pastile zilnic minim 7 zile nu face absolut nimic.
Pe mine m-a reglat doar cu tratament corect si dupa aceea am continuat cu probiotice (Linex forte) 2 pe zi si luam la masa de prânz Super Enzimes de la secom 1.
Doar asa m-am repus pe picioare!
0
16-05-2022, ora 13:01
lidiacristina
Nu este medic/terapeut
lidiacristina
in 2020 si eu am fost reglarta cu normix ;administrare 2cp/3ori pe zi -14 zile, a trei azi am inceput sa am scaun. Acum luat 10 zile conform indicatiei medicului si nimic.
Am luat de miercuri si merisor.Incepusem sa am scaun rahitic, dar era ceva.

De ieri am iar diaree..
0
16-05-2022, ora 13:05
lidiacristina
Nu este medic/terapeut
lidiacristina
am uitat sa spun ca probiotic in paralel cu antibioticul am luat eqbiota 1 capsul dim.

Am luat si acum si iau in continuare. Probioticul mi-a fost prescris pt 6 saptamani
0
04-12-2022, ora 19:08
kirrirri78
Nu este medic/terapeut
kirrirri78
Referitor la eqbiota, am văzut că urna să îl luați 6 săptămâni. Cum v-ați simțit după ele? Au dispărut scaunele diareice? Am inceput sa iau și eu de azi.
0
06-04-2023, ora 13:38
Danyalo
Nu este medic/terapeut
Danyalo
Buna ziua. Nu s-a mai scris de anul trecut aici. Am si eu ceva probleme. In urma unei operatii la picior, antibiotice etc, m-am procopsit cu Clostridium pe care l-am dus pe picioare cateva luni nestiind ce am. Am facut tratament cu vancomicina am repetat analizele, se pare ca am scapat de bacterie. Pb. e ca am in continuare scaune moi, dureri abdominale, junghiuri si o stare proasta.Probabil un colon iritabil. Am luat sacharomices bouliardi de la Secom, probiotice capsule Enterolactis, am tinut regim alimentar, nu vad mari imbunatatiri. Nu dorm aproape deloc, nu mai stiu ce sa mananc si am inceput sa slabesc. Am luat de astazi spirulina si merisorul, sper sa dea rezultate.Iau si enterol dimineata pe stomacul gol. Ma gandesc sa fac si o colonoscopie, dar procedura ma cam sperie. Med. de familie spune ca microflora intestinala este grav afectata si se reface greu, in mai mult de 6 luni si ca nu ma voi ingrasa prea curand.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar balonările?
  • Diareea bebelușului
  • Topul alimentelor ce produc gaze (balonare)
  • E normal să mă balonez atât de tare indiferent ce și cât mănânc?
  • Balonare imediat după masă - cauze și tratament
  • Topul alimentelor care provoacă balonare
  • Balonarea: alimente de evitat și ce să adaugi în dieta ta
  • Noi metode de a preveni balonarea în cazul dietelor bogate în fibre
  • Diareea cronică
  •