probleme erectie | Forumul Medical ROmedic

probleme erectie

30-10-2013
marius.g
Nu este medic/terapeut
marius.g
Salut, ma numesc Marius, am 29 de ani si de 8 ani de zile sunt cu aceeasi partenera. Ea este mai mica decat mine cu 3 ani si ne-am inceput viata sexuala impreuna (da, eram amandoi virgini). Ea nu este o persoana cu o dorinta sexuala mare, dar acest lucru nu a fost un impediment prea mare deoarece am locuit separat in cea mai mare parte a timpului, iar cand ne vedeam, de obicei in weekend si ocazionalele sleep-over faceam sex (o data pe zi, uneori de 2 ori). In primii ani a fost bine. In ultimii 2-3 ani, 'dorinta' ei sexuala a scazut; mai exact, nu se prea lubrifiaza natural si nu prea are chef de sex, chiar si dupa un preludiu mult mai lung decat de obicei (si nu va ganditi ca prin preludiu ma refer la 5 minute si gata). A fost si la doctor, dar problema nu este din cauze fizice. Treptat, dorinta ei sexuala a scazut iar partidele s-au rarit. In ultimul an chiar drastic. Am avut nenumarate discutii despre acest lucru, dar, de cele mai multe ori se supara, iar eu ajung sa renunt la idee, pentru ca nu vreau sa ajung la cearta. De un an locuim impreuna, iar partidele avute cu ea in acest timp se pot numara 'pe o mana' (cum se spune); in ultimele 5 luni am facut sex de 2 ori, si au trecut aproape 2 luni de la ultima 'actiune'. Ce-i drept, imi mai 'ofera' sex oral din cand in cand, de cele mai multe ori accept, dar imi doresc si sex normal.
Acum sa trecem la 'problema' mea. Eu sunt o persoana 'horny' de fel, si as face sex si de 5 ori pe zi daca mi s-ar oferi ocazia (probabil n-as rezista in fiecare zi, dar intelegeti ideea). Eu o doresc pe ea tot timpul, dar, raman cu dorinta si de cele mai multe ori ajung sa ma satisfac singur. Din pacate, in ultima vreme, a devenit o practica 'nelipsita' si zilnica (uneori de mai multe ori pe zi - lucrez in ture, iar ea nu)
Recent, am intalnit o alta femeie, o colega de servici care este casatorita, alaturi de care ma simt dorit din punct de vedere sexual. Intre noi s-a creat o tensiune si in cele din urma am ajuns si intr-un cadru intim. Toate bune si frumoase, doar ca eu nu am reusit sa am erectie. Prima data s-a intamplat la mine acasa si am ajuns amandoi la concluzia ca este din cauza locatiei (deh, acelasi pat, intelegeti voi). Am schimbat locatia cu una 'neutra', dar s-a intamplat din nou; de fiecare data a incercat sa ma ajute, dar fara success. Colega a fost intelegatoare si am decis sa amanan 'lupta' pentru alta data.
Pe prietena/iubita mea eu inca o mai doresc si nu am aceeasi problema cand sunt cu ea. Este de ajuns sa o mangai putin si soldatul este prezent la datorie. Nu stiu daca ma mai doreste ea, cel putin eu asa simt.
In fiecare dimineata ma trezesc 'barbat' iar in timpul partidelor sexuale (cand au loc) nu am probleme de erectie (adica sa scada sau sa se piarda de tot), iar durata actului este de 20-30 minute.
Pana sa o intalnesc pe colega nu am mai avut alta partenera decat prietena.
Sunt constient ca problema mea este psihologica, ma gandesc la prea multe: pe de o parte ca imi insel prietena, pe de alta ca vreau sa imi satisfac colega, iar acum sunt si stresat din cauza celor doua 'incidente'. Imi place foarte mult de colega si o doresc si mai mult. Este de varsta cu mine si da, arata mai bine decat iubita mea.
Am vorbit cu ea despre incidente, mai 'voalat' dar amandoi stiam ce spune celalalt si cred ca a fost intelegatoare din timp ce am lasat pe alta data. Curand se va intampla, iar eu nu vreau sa dau gres.
Am renuntat la autosatisfacere de 5 zile, cate au trecut de la ultima incercare.
Sunt o persoana mai emotionala de fel, si toate aceste lucruri ma inhiba si streseaza, si nu cred ca voi reusi nici data viitoare.
M-am tot documentat despre disfunctii erectile in ultimele zile si nu cred sa ma incadrez in situatia aceasta din moment ce acasa sunt 'beton' iar in deplasare nu.
Momentan sunt in impas si nu stiu cum sa-mi cresc 'self-esteem'-ul. M-am gandit si la varianta unor pastile ce ajuta la potenta, gen pastilele Maraton, in ideea ca daca le voi lua si voi avea rezultate cu amanta, voi scapa de stres si sper ca pe viitor sa mearga de la sine. Dupa o lunga 'calatorie' ajungem si la intrebarea mea: ce parere aveti despre aceasta varianta.

Va multumesc anticipat,
Marius G.
1 comentarii
0
16-11-2013, ora 15:44
adirafa
Nu este medic/terapeut
adirafa
Mariuse o sa iti spun parerea mea cat se poate pe "fata".sa o luam cu inceputul...la inceput totul a fost ok cu prietena ta apoi ea nu mai are chef de sex...pai sunt cateva chestii la care sa te gandesti..1.S-a plictisit de relatie si probabil se gandeste sa te lase...2.Ca sa faci o femeie sa vrea sex nu poti sa ii dauruiesti doar preludiu si sex(dragoste)trebuie sa incepi sa ii aduci flori fara motiv, o iesire in oras la un restaurant, un cadou cumparat, o iesire la shopping...femeilor le plac detaliile asa ca fa parte din acele detalii...3.Daca vezi ca nu mai merge, crede-ma nu se merita sa stai cu o pers cu care nu te mai potrivesti(la pat)de ce?pentru ca sexul este esential intr-o relatie s plus de asta ai o varsta la care trebuie sa ai contacte cel putin de 3, 4 ori pe sapt..Na si acum faza cu colega ta e ceea ce am zis mai sus...tu fiindca nu mai ai parte de sex, incepi sa inseli..de ce sa inseli cand poti sa te desparti fara sa ranesti mai mult persoana cu care esti?de ce sa nu ai o relatie normala?Problema la tine nu e de natura sexuala..e de natura psihica(stres, probleme de cuplu, nesatisfacere sexuala, etc etc)daca astea se rezolva vei avea o viata frumoasa, fara stress!asa ca sper sa te ajute ceea ce am scris eu aici.Bafta multa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: