probleme fiere sau candida bucala ? | Forumul Medical ROmedic

probleme fiere sau candida bucala ?

02-04-2012
madallinnna
Nu este medic/terapeut
madallinnna
de prin decembrie aveam un gust amar in gura dimineata, intre timp gustu il am toata ziua.limba este incarcata spre ceru guri cu ceva galben dimineata, alb ziua.am fost la doctoru de familie care sia dat cu parerea la prima vedere fara vreun consult ca as avea prob cu fierea.am tinut 2 sapt regim la sfatul acestuia.n-a dat niciun rezultat.am urmat apoi un tratament cu fiobilin 12 zile si regim incontinuare si ceai de galbenele dimineata si seara.la fel fara niciun efect.apoi mia recomandat debridat.fara nici un rezultat si el.am beut ulei de masilne dimineata fara nici un rezultat.astazi am fost la o farmacista care mia zis ca mai degraba am candida bucala.si mia recomandat sa iau nistatina 500.000 U.I. comprimate, cate o pastila dupa fiecare masa sa o sug.va cer si dumneavoastra parerea, ce sa fac incontinuare, dak este vorba de prob cu fierea sau o candida.
Dupa ce mananc ma spal pe dinti.influenteaza pasta de dinti pastila pe care o sug exact dupa masa?sa nu ma mai spal pe dinti?sau cand sa ma spal sa nu influenteze pastila in vreun fel..un raspuns va rog frumos la cele 2 intrebari
9 comentarii
0
03-04-2012, ora 14:06
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Gustul amar este de la fiere 100%. Pasta de dinti nu ar trebui sa influenteze efectul pastilei.
0
03-04-2012, ora 14:18
madallinnna
Nu este medic/terapeut
madallinnna
in cazu aceasta mai continui tratamentu cu nistatin ?ce sa mai fac ca sa scap de prob cu fierea ca am incercat atatea tratamente?
0
03-04-2012, ora 15:21
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Da, ia si nistatin, poate ai si candidoza bucala pe langa problema cu fierea. O problema nu o anuleaza pe cealalta. Nistatinul este cam greu pentru ficat insa daca ai inceput sa il iei, continua tratamentul 5 zile 1 pastila la 8 ore.
0
03-04-2012, ora 15:25
madallinnna
Nu este medic/terapeut
madallinnna
astazi m-am uitat si am observat si niste basicute pe limba inspre ceru guri.intareste asta ideea ca am candidoza bucala si nu probleme cu fierea ?
0
04-04-2012, ora 12:36
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Poti avea si probleme cu fierea si candidoza bucala, o problema nu o exclude pe alta. Oricum, faptul ca ai niste umflaturi mici la baza limbii nu inseamna neaparat ca ai candidoza bucala, sa te uiti pe net la poze cu candidoza bucala, vei vedea cum arata de fapt.. Faptul ca ai gust amar in gura arata categoric faptul ca ceva e in neregula cu fierea
0
26-06-2012, ora 21:05
Zarri1987
Nu este medic/terapeut
Zarri1987
Nistatina nu se suge ! Se sfarma, se tine in gura cat mai mult posibil si apoi se inghite, de preferat fara apa, , , cred ca cea care se suge, o fi pt copii, dar din ce am citit eu pe prospect, nu pare a fi de supt !
0
10-04-2013, ora 20:15
11cristina11
Nu este medic/terapeut
11cristina11
pentru madallinnna: buna, am exact aceleasi simptome ca si tine; ai reusit pana la urma sa afli cauza? ti-a trecut cu ceva?Mersi, sper sa vezi mesajul:)
0
24-03-2016, ora 08:26
cryspett
Nu este medic/terapeut
cryspett
Buna! Am si eu de vreo luna un gust amar in gura permanent. Am observat ca atunci cand ma spal pe dinti, la periajul limbii gustul amar se intensifica, imi simt limba foarte foarte amara! A reusit cineva sa identifice cauza???
Multumesc!
0
20-05-2018, ora 13:08
L4weed
Nu este medic/terapeut
L4weed
In urma cu aproximativ 3 ani am avut probleme foarte mari cu fierea (din ce am inteles eu era putin deformata)... luam foarte multe pastile (no spa, piafen, rowachol) regim alimentar strict...dar fara rezultat... pana intr.o seara... ma simteam rau... cand un prieten a venit cu un "cui" pe care l-am fumat... am mancat toate prostiile posibile.. pizza, etc... am mai continuat asa o perioada... dupa ce fumam nu ma mai durea nimic si mancam toate prostiile...in cateva zile am scapat complet de durere/probleme..
Nu recomand nimanui sa faca asta... doar ca eu de atunci nu am mai avut probleme...
Am vurt sa va spun asta deoarece eram foarte disperat atunci pt ca nu reuseam sa scap de problema asta...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: