probleme hormonale - atrofie vaginala

16-06-2013
Annemarie79
Nu este medic/terapeut
Annemarie79
Buna ziua, am 33 ani si in urma efectuarii unui test Babes Papanicolau am primit urmatorul rezultat: atrofie si aspectul nu corespunde varstei. De la medicul de familie nu am primit nici un tratament, decat m-i s-a spus sa refac testul dupa 3 luni. Va rog sa ma sfatuiti ce ar trebui sa fac in acest caz? Mentionez ca nu sunt nici dupa nastere, nici dupa vreun tratament. Va multumesc!
12 comentarii
0
16-06-2013, ora 22:08
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Probabil ti s-a gresit analiza. Daca totusi se confirma la urmatoarea data, poate ar trebui sa faci si analize hormonale sa fii sigura ca toate sunt normale si nici nu esti in premenopauza.
Sanatate!
0
17-06-2013, ora 10:30
Annemarie79
Nu este medic/terapeut
Annemarie79
Multumesc pentru raspuns. Din cate stiu eu, premenopauza la varsta asta, nu duce la nimic bun. In timpul actului sexual am dureri de burta. Sa fie oare asta cauza? Si cum le-as putea combate?
0
17-06-2013, ora 12:58
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Ai nevoie de investigatii complete. Refa PAP, analiza secretiei si fa eco transvaginala sa se vada bine si uterul, ovarele.Nu-ti face griji, nu doare deloc si e mult mai precisa decat ecografia facuta pe dinafara. Tot ginecologul face acest tip de eco. Intreaba inainte, sa le faci pe toate deodata. Fa si analize hormonale indicate de endocrinolog si astfel vei avea tabloul complet al situatiei tale locale.
Chiar daca esti la menopauza precoce stii macar ce ai, stii ce ai de facut.
0
17-06-2013, ora 14:47
Annemarie79
Nu este medic/terapeut
Annemarie79
Va multumesc inca o data si imi cer scuze ca insist, dar menopauza asta precoce ma sperie. Spuneti-mi va rog daca menopauza precoce nu poate fi prevenita cu un tratament hormonal? Va multumesc!
0
17-06-2013, ora 14:51
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Pana nu ai analizele facute nu este cazul sa te gandesti insistent la aceasta varianta, stresul nu face bine deloc. In ultimul an ai avut modificari ale menstruatiei?
In orice caz, chiar in cazul unei menopauze instalate devreme, exista terapii care ajuta organismul sa se resimta cat mai putin.
Numai copii daca mai vrei ar fi o problema.
Dar, repet, fa-ti constiincios analizele si apoi vezi ce ai de fapt. Nimic nu este de neameliorat daca stii exact cauza, un diagnostic.
0
17-06-2013, ora 15:13
Annemarie79
Nu este medic/terapeut
Annemarie79
In Aprilie-Mai am avut menstruatia timp de o luna, cu doua, trei zile de pauza, in rest a fost normala. Am luat Artizia cam un am si prin Februarie le-am intrerupt. Copii nu vreau sa mai fac pentru ca am deja doi, pe mine relatia de cuplu ma sperie pentru ca din cauza durerilor de burta nimic nu merge cum trebuie si la cati ginecologi am fost, si chiar am fost, timp de un an, nici unul nu a descoperit nimic decat tot felul de infectii: anaerobe, gardenella...si am facut tratamente peste tratamente si durerea de burta pe care o am in timpul actului sexual nu a disparut. La PAP anul trecut a iesit o leziune pe care acum nu o mai am. Am sa astept inca 3 luni pana fac alte analize, desi m-i se pare o eternitate, si a pe urma o sa vad ce mai fac, pentru ca aceasta problema imi afecteaza foarte tare viata si m-i se deterioreaza relatia cu sotul pe zi ce trece tot mai mult. El are anumite asteptari, eu nu pot si de aici apar neintelegeri. Va multumesc inca odata!
0
17-06-2013, ora 17:29
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Menstruatia aceea de o luna arata ca a fost sau mai este ceva la nivelul uterului, hormonal eventual etc. Vreo eco pelvina, transvaginala ai in aceste ultime 2 luni? Transvaginala o poti face si inainte de aceste 3 luni, pana la PAP.
La contact sexual te doare vaginul, mai sus spre uter sau e numai senzatie de uscaciune care iti face penetrarea dureroasa?
0
17-06-2013, ora 18:08
Annemarie79
Nu este medic/terapeut
Annemarie79
Nu vaginul, mai sus, nu am senzatie de uscaciune, doar durere undeva in zona abdomenului inferior, ca urmare sunt pozitii sexuale in care nu pot sta deloc, adica acele in care penetrarea este mai adanca. Problema asta am avut-o si anul trecut cand am facut ecografie transvaginal si nu s-a vazut nimic. Aproape tot timpul sunt balonata si ma doare abdomenul inferior aproape tot timpul, dar o durere suportabila, dar in timpul contactului sexual, asa cum am mai scris devine insuportabila in anumite pozitii Nici nu stiu ce analize sa mai fac sau ce controale, avand in vedere ca medicul de familie nu prea ma intelege oricat ii spun ca ma doare "pe sub burta" tot timpul. Sotul mai zice ca poate am vaginul prea scurt...nu stiu ce sa mai cred...
0
17-06-2013, ora 18:29
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Nepotrivirile intre organe genitale maturizate sunt destul de rare. Daca pana in prezent ai avut perioade in care nu ai avut probleme la contact sexual, te-ai simtit bine, inseamna ca este ceva de data mai recenta. Oricum, incearca sa iei de la farmacie un lubrifiant simplu, gen durex albastru si folositi-l macar o data. Sa vezi daca e vreo diferenta de senzatie. Poate nici nu te mai umectezi suficient in preludiu din teama subconstienta ca urmeaza sa te doara. Gelul de care spun e pe baza de apa, nu dauneaza. Se poate pune si pe penis, dar de preferat sa-l pui in afara la inceput sa vezi daca nu are ceva deranjant pentru tine.
Schimba ginecologul.
Simptomele tale pot fi comune fibromului, endometriozei, problemelor de ovare, chiar de colon sau vezica urinara. De asta e FOARTE important sa fii investigata imagisitic cat mai temeinic! Colposcopie ai facut de cand ti s-a spus de rana?
0
17-06-2013, ora 20:34
Annemarie79
Nu este medic/terapeut
Annemarie79
Durere in anumite pozitii in timpul contactului sexual am de foarte mult timp, parca dintotdeauna intr-o anumita masura, dar acum este mai puternica, de aici ideea vaginului prea scurt. Ginecologul l-am tot schimbat, cred ca in decurs de 1 an am fost la vreo 5 si rezultatul acelasi, dupa tratamente pt. diferite infectii, durerea e acceasi. Colonoscopie nu am facut niciodata. La control m-i s-a spus ca, colul e curat si la PAP nu a iesit nici o leziune, fata de anul trecut cand a iesit leziune minora.
0
17-06-2013, ora 22:50
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Colposcopie-la col
Colonoscopie-la colon

Da, trebuie sa reiei analizele, sa adaugi ce zice endocrinologul, ceva este, asta e clar. Nu ai menstruatie o luna numai din intamplare. Neaparat sa ti se vada si vezica urinara. Uneori senzatii neplacute sunt resimtite la nivelul uterului, vagin, desi pot fi polipi sau alte probleme pe canalul urinar, la vezica etc.
0
18-06-2013, ora 06:23
Annemarie79
Nu este medic/terapeut
Annemarie79
Multumesc pentru sfaturi si am sa merg mai departe cu analizele, sper ca pana la urma sa se descopere problema ca o sa pot trata si sa se remedieze situatia.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •