probleme in timpul menstruatiei

20-05-2006
dolphyna
Nu este medic/terapeut
dolphyna
Ca multe alte femei, am si eu o problema.Acum vreun an, la ultima ecografie (care am facut-o pentru ca aveam pietre la rinichi) am descoperit si ca am niste chisturi la ovarul drept, si la cel stang si anumite formatiuni foliculare.Acum sunt in perioada menstruatiei de 3 zile si ieri dimineata, cand m-am trezit, mi-am scos tamponul si am observat ceva infasurat pe partea dreapta a tamponului.Era un fel de saculet de sange, de vreo 7 centimetri, care arata ca si cum ti-ai fi taiat o bucata de carne care avea si sange. Spun asta, pentru ca pe langa acel fel de sange ca un chist exista si un fel membrana (stiti cand gatesti un pui, are bucatele de pielite ca o grasime - exact asa arata).Nu stiu ce sa cred si as avea nevoie de ajutorul dvs.Va rog mult sa-mi spuneti ce ar putea fi, pt ca durerile sunt destul de mari si am impresia ca doar de pe o parte mi se scurge sange, ca si cum doar un ovar ar functiona.Va multumesc anticipat.
3 comentarii
0
22-05-2006, ora 00:00
Dr.Evelyn
Nu este medic/terapeut
Dr.Evelyn
Singele menstrual provine din uter, deci e greu de presupus ca de pe o parte curge. Chisturile acelea ovariene este destul de posibil sa fie functionale.
Despre aspectul pe care il descrieti.e foarte greu de emis o parere dar trebuie sa stiti ca singele menstrual nu este singe curat, menstruatia fiind obiectivarea eliminarii mucoasei endometriale necrozate.evident trebuie luata in calcul si varianta unui avort menstrual(pe care o putem insa exclude daca luati contraceptive)
Oricum, ar fi nimerita o vizita la un medic ginecolog(sau macar la un medic de planning familial) astfel de probleme fiind greu de lamurit pe forum, cel mai adesea din lipsa de informatii suficiente
0
23-05-2006, ora 00:00
dolphyna
Nu este medic/terapeut
dolphyna
Va multumesc mult pt raspuns, dr.Evelyn, insa probabil am uitat sa va mentionez cateva detalii.Am fost si racita in februarie si am facut un tratament si mi-am revenit, insa de o luna de zile am inceput sa iau anticonceptionale - Marvelon.Sa inteleg ca, in ciuda faptului ca iau doar de o luna de zile pastile, se poate exclude varianta unui avort menstrual? Eu nu am facut niciodata avort, insa mi s-a spus acum 1-2 ani ca s-ar putea sa nu pot ramane insarcinata, deoarece ca din cauza unei probleme ginecologice(malformatie sau pt ca este prea mic, acum nu mai stiu exact), si ca daca raman nu voi putea tine sarcina...voi face avort din cauza problemelor. Oare are vreo legatura acest lucru cu ce mi s-a intamplat, despre care am scris mai sus? Va multumesc din tot sufletul din nou pentru ca ati reusit sa-mi dati un raspuns si va promit ca voi face cat de curand un control, asa cum mi-ati recomandat.
0
14-02-2016, ora 08:19
madalin_love_mzq@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
madalin_love_mzq@yahoo.com
Si mie mi sa intsmplat asa ceva pe la varsta de 24 de ani luam anticoceltionale puternice si in ziua mestruati m.am trezit cu o bucata de carne mare asematoare unui avort dar era defat o membrana ovariana cu chisturi pe interior de atunci am mai eliminat o singura data deci nu este ceva grav nu va speriati fetelor ca mine stati calme ca am fst sa ma interesez si la doctor si asta este dim cand in cand ovarul nostru cand nu mai face fata elimina datorita anicoceltionalor
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Menopauza
  • Menarha - prima menstruatie
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  •