Probleme la inghitire

22-08-2018
Florin A
Nu este medic/terapeut
Florin A
De cateva luni am inceput sa am probleme la inghitire in timp ce mancam (mancare uscata in general). Parca in timp ce mancam nu produceam destula saliva, asa ca mai luam cate o gura foarte mica de apa/ceai pentru a ma ajuta sa inghit. Am ignorat acest lucru tinant cont ca era valabil doar pentru mancare uscate si am considerat ca este normal si nu pot spune ca ma deranja. Insa problema s-a agravat in urma cu cateva saptamani. Intr-o seara eram in pat incercand sa adorm si am observat ca imi era foarte greu saliva, simteam ca si cum m-a strange ceva sub limba si in partea de sus a gatului si datorila acelei sanzatii sinteam(credeam) ca mi-as inghitii limba daca as incerca sa inghit, lucur care m-a panicat foarte tare. Gatal imi era parca de asemenea acoperit de mucozitati. (Cand eram mic am mai avut o problema similara. imi curgea nasul fara sa fiu racit sau ceva, dar e substanta foarte lipicioasa, si de asemea aveam nasul infundat. Asta a tinut vreo 3 ani, dar s-a rezolvat de la sine, dupa care nu am mai avut problem pentru cativa ani..pana acum. Inca un lucru vreau sa adaug, eu simt nevoia sa inchit foarte des, chiar daca nu mananc, inghit cam odata sau de 2 ori pe minut...saliva doar doar inghit in gol) Am fost la doctor si am fost diagnosticat cu reflux gastroesofagian, am primit ceva medicamente si starea mea s-a agravat. Am primit ''nexum''..din cate am inteles este pentru adicitatea la stomac deoarece am des un gust acru in gura, iar dupa episodul din acea seara a inceput sa ma usture gatul pentru vreo 2 zile, si 'streptosol''pentru durerea in gat. Dupa ce am incepul tratamentul problema pare ca s-a agravat, acum parca imi simt gatul foarte uscat(doar gatul, gura rareori'' si am dificultati si mai mari la inghitire, de asemea senzatia de starnsoare in parte de sus a pagutul si sub limba s-a intensificat. Am facut recent un exudat fariangian si nazal si mi s-a spus ca totul este in regula, insa eu ma simt tot mai rau. sunt disperat sa gasesc o solutie, sper ca ma poate ajuta cineva.
1 comentarii
0
22-08-2018, ora 14:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci la radiologie un tranzit baritat esofagian
cu rezultatul mergi la gastrologie
citesti pe forum ce alimente nu ai voie sa consumi
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.