probleme la un ochi

02-07-2009
ana500
Nu este medic/terapeut
ana500
Buna ziua. Ma numesc Ana si vreau sa va cer sfatul intr-o problema. Soacra mea s-a lovit zilele trecute la un ochi, destul de rau avand in vedere ca globul ocular s-a inrosit pur si simplu nu a curs sange dar a ramas rosu rosu. Sotul a luat la recomandarea farmacistei Visine dar eu nu prea am incredere in aceasta substanta, cel putin pt acest fel de afectiune, pt ca eu din cate stiu picaturile sunt un fel de inlocuitor al lacrimilor. Voi cei care v-ati confruntat cu astfel de problema ce ati folosit Sa o duc la doctor este destul de greu, nu se prea lasa convinsa. Vederea cu acel ochi nu a perdut-o dar ochiul are acel aspect neplacut de rosu aproape inchis. Merci anticipat.
3 comentarii
0
03-07-2009, ora 08:05
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Se pare ca este o hemoragie subconjunctivala, dar cel mai bine, este sa mergeti si la un oftalmolog pentru un examen biomicroscopic al polului anterior, vitrosului, fundului de ochi( sa excludem si alte leziuni post-traumatice); Daca este numai o hemoragie subconjunctivala, va recomand Tarosin -3cpr pe zi, 10 zile; daca nu exista contraindicatii, si vitamina C 1g, 1cpr pe zi -10 zile, local, igiena locala riguroasa cu un sampon pentru bebelusi " No Tears", si Ocuflash -1 picatura de 5 ori pe zi, 10 zile;numai bine
0
03-07-2009, ora 21:59
ana500
Nu este medic/terapeut
ana500
Multumesc mult pentru raspuns.
0
21-07-2009, ora 12:38
mandea32
Nu este medic/terapeut
mandea32
buna ziua numele meu este SANDA am un baietel de un an jum si la 4 luni a fost diagnosticat cu nistagmus congenital rotator si crize mioclonice as vrea sa aflu mai multe despre aceaste boli si daca are vrun drept la o pensie si un insotitor multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  •