Probleme Logest- inceput tromboflebita

14-01-2018
tztztz
Nu este medic/terapeut
tztztz
Iau Logest de nici macar o luna de zile (blister 21 pastile) si am observat ca in a 14-a zi a inceput sa ma doara picioarele si sa mi se depuna celulita si sa iau in greutate datorita retinerii mele de apa de cand ma stiu. Am fost diagnosticata cu hipotiroidism si mi s-a prescris 1/2 din pastila Novothiral pe zi, la prima ora. Am luat de circa 2 luni Novothiral si imi vrnisr prima luna dupa ce am luat pastilele la aproximativ 3-4 saptamani intarziere fata de cand trebuia. Iar in cea de a doua lj a a vent la 15 zile intarziere, deci mult mai putin intarziase. Intre cele doua luni am fost si la ginecolog care mi-a dat ca si diagnostic sindrom ovar polichistic, in urma unei ecografii 3D transvaginale. Domnisoara doctor ginecolog mi-a prescris de urgenta anticonceptionale sau sa-mi faca tratament hormonal ca sa fac copil acum. I-am spus ca nu pot face acest an copil ci in aproximativ 2-3 ani, din motive personale bine intemeiate. Astfel mi-a prescris Logest si mi-a zis cum sa le iau si asa am facut. Nu am intarziat cu ele mai mult de 5 minute pe ceas... Le-am luat zilnic din prima zi a ciclului asa cum mi-a zis. Ciclu am avut pe parcursul a 6 zile in timpul acesta in care administrasem pastila inca din prima zi al acestuia. Dupa vreo 15 zile de pastila am observat un mic nodul dureros la nivelul piciorului stang, choar spre extremitatea acestuia. Ma durea rau de parca imi taia cineca piciorul(doamne fereste, ca de asta-mi e frica!!!!), apoi am luat la 2 zile din proprie initiativa Lioton gel si am facut bai calde la picioare. Mentionez ca ma durea si in capul pieptului la un moment dat, coastele, apoi stanga-dreapta coastele, si in timp ce va scriu sunt panicata si mi s-a pus nod in gat... Vreau sa stiu ce sa fac, endocrinoloaga si domnisoara medic rezident ginecolog (ca asa am aflat acum 3 zile) mi-au zis sa termin blisterul. Mai aveam 6 pastile de luat. Acum mai am doar 3 zile de pastile, azi una si mai raman doua de luat. Vreau sa imi spuneti daca sa mai iau sau nu in continuare avand in vedere ca tot ma doare de 3 zile si am de mers fffff mult fiind profesor si-mi e frica nu cumva sa mi se umfle si invineteasca zona sa dau in alte tampenii. Nu stiu pe cine sa mai intreb, as vrea daca se poate un raspuns din partea unui medic, pe cat de urgent se poate si va raman datoare!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Studiu care atestă efectul nociv al pilulelor anticoncepționale asupra sănătății femeilor
  •  
     
     
    Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.