probleme menstruale

28-06-2010
mady90
Nu este medic/terapeut
mady90
Buna ziua!Am 20 de ani si problema mea suna in felul urmator:dupa calculele mele trebuia sa imi vina ciclul p data de 21-22 iunie iar astazi suntem in 28 si inca nu mi.a venit...am avut relatii intime cu prietenul meu dar niciodata nu a ejaculat in interiorul meu...atunci cand trebuia sa imi vina am avut cistita si ma gandesc sa nu fie din cauza asta...va rog sa.mi da.ti un sfat...
9 comentarii
0
30-06-2010, ora 22:55
terhes
Nu este medic/terapeut
terhes
buna ziua am dereglari menstruale de cateva luni de 6 luni si am sangerari abundente menstruatia dureaza 15 zile dureri abdominale ce as putea face?va rog sa ma ajutati am consultat 4 medici ginecologi mi-am facut si ecograf si toti mi-au zis ca nu am nimik.oate fi ceva grav.va rog sa ma ajutati


Ar putea fi ceva grav ? anu trecut faceam dragoste de 2 ori pe zi si din iulie anu trecut am incetat contactele sexuale cu prietenu meu si nam mai facut dragoste numai o data in septembrie si pe urma deloc pana de o saptamana asta ar putea cauza problemele hormonale sau menstruatia? La ultima menstruatie am eliminat niste cheaguri mari si am fost la medic dar o zis ca nu e nimik grav. Ce as putea face? Va multumesc
0
05-07-2010, ora 13:00
dddadina
Nu este medic/terapeut
dddadina
Buna ziua!De 2 luni de zile ciclul meu este foarte putin..daca luna trecuta a mai fost cum a mai fost luna aceasta mi-au curs cateva picaturi.Mentionez ca inainte aveam un flux abundent dureri groaznice de burta, rau..acum nici o simptoma...e posibil sa fiu insarcinata?(nu iau anticonceptionale si am facut sex neprotejat de mai multe ori) mii de multumiri
0
05-07-2010, ora 18:36
daniela250970
Nu este medic/terapeut
daniela250970
Buna !
Am 39 de ani si trec printr-o perioada de dereglare a ciclului menstrual, dereglare ce se manifesta printr-o hemoragie puternica dupa un ciclu lung de 33 de zile in care doar 9 zile au fost fara ciclu (In acea perioada am tinut un tratament cu duphaston si cu gynease).
Acum sunt in a 6 a zi de tratament injectabil cu andrenostazin, fitomenadion, etamsilat si tarosin si as vrea sa stiu daca mai urmez tratamentul injectabil pana se opreste definitiv sau pot sa-l intrerup acum cand hemoragia este nesemnificativa si sa continui doar cu tarosin sau cu altceva ?
Mentionez la ecograf uterul a iesit un pic marit, nu am niciun avort, nastere sau alta interventie chirurgicala si totodata nu am viata sexuala de fffffffffffffffff... multa vreme.
Iau tratament pentru tensiune (nebilet 1/zi) si 0.25mg/ zi eutyrox pentru glada.
0
05-07-2010, ora 19:26
danielaioana
Nu este medic/terapeut
danielaioana
una seara am si eu o problema luna trecuta am inceput sa beau calciu250mg cu vitamina D3 ci vitamina c 1000mg si in timp ce eram in timpul menstruatiei mi sa oprit menstruatia si mia venit o secretie maronie neagra cam asa si knd am inceput s nu mia iau mia revenit iar dar putin, acum iar trb sa imi vina menstruatia si in loc sa imi vina cum trebuia am avut o durere de burta si iar am avut secretie maronie la fel k luna trecuta knd am baut iar calciu.aceste poate fi motivul ptr care nu mi-a venit menstruatia normal?astept si eu un raspuns imi este tare frik nu am mai patit niciodata asa ceva
0
25-10-2010, ora 20:26
terhes
Nu este medic/terapeut
terhes
buna am is eu alta problema am o secretie alba cu un sange in interiorul secretiei o am de cateva zile uneori ai chiar roz secretia sau maro nu stiu ce sa fac poate fi ceva grav va rog sa ma ajutati am luat luna trecuta cervugid pt secreti, am viata sexuala.am 18 ani ajutatima urgent va rog
0
25-10-2010, ora 21:34
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Un control ginecologic ar fi extrem de indicat.
0
01-11-2010, ora 16:12
marina.burlacu
Nu este medic/terapeut
marina.burlacu
Buna ziua,

Am si eu o problema. De aproximativ 2 saptamani mi-a intarziat ciclul si sunt tare speriata. Acum 2 saptamani am fost si la ginecolog pt un control si sunt ok, mi-a facut si ecogafrie intravaginala si cred ca ar fi iesit ceva, daca ar fi cazul de bebe. Nu stiu de ce imi intarzie. Acum 2 saptamani am avut o infectie urinara si am luat Nolicin si am avut o perioada ffff stresanta atat acasa cat si la serviciu.
Am facut vreo 4 teste pana acum si toate au iesit negative. Sanii ma dor ingrozitor, asa cum ma dureau de fiecare data cand trebuia sa-mi vina.

Astept un raspuns urgent pt ca sunt destul de speriata si nu vreau bebe acum.

Multumesc
0
16-02-2011, ora 23:39
terhes
Nu este medic/terapeut
terhes
buna ziua as dori un sfat in legatura cu urmatoarea problema.Mami are menstruatie de aproape 3 saptamani i unele zile era mai tare in altele ff putin mentionez ca inainte avea un ciclu normal si o tinea 4-5 zile.Are varsta de 39 anii fara avorturi poate sa fie doar dereglari menstruale sau poate fii ceva mai grav.am fost la farmacie azi si ne-o dat ergometrina si clorocalcin.Va rog mult sa ne ajutati.VA MULTUMIM
0
17-02-2011, ora 17:12
marinusa marin
Nu este medic/terapeut
marinusa marin
Buna ziua ! am o fetita de 15 ani si i-a venit menstruatia prima data la varsta de 13 ani si jumatate. Insa de atunci nu ii mai vine decat din sase in sase luni. Medicul ginecolog mi-a spus ca este normal si ca se va regla mai tarziu, in jur de 18 ani dar pe mine ma ingrijoreaza mai ales ca de data asta, de la ultima menstra au trecut mai mult de 8 luni. Ce ar trebui sa fac, ce analize ar trebui sa faca ea? Nu are viata sexuala, nu are probleme de greutate si nu urmeaza tratamente medicale de niciun fel. V-as fi recunoscatoare daca mi-ati putea da un sfat.Nu sunt de acord sa faca tratamente hormonale de la varsta asta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Menopauza
  • Cum poți preveni infecțiile urinare?
  • Menarha - prima menstruatie
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Infecția urinară
  •