probleme multiple: boala celiaca, anemie

25-11-2009
stelutademare
Nu este medic/terapeut
stelutademare
Problema mea este una complicata si orice am incercat in 9 ani, nimic nu a mers.Am fost diagnosticata cu boala celiaca la 30 de ani dupa un an de suferinta fizica, internari prin spitale si ganduri ca voi muri si vor ramane 2 copii fara mama.Intr-un final Prof.Oproiu mi-a gasit necazul in urma unei endoscopii cu biopsie.Am acceptat cu greutate diagnosticul dar am fost fericita sa vad ca dupa 2, 3 luni am luat in greutate si anemia de la 8 a ajuns la 12.Simptomul care a ramas de atunc, i indiferent de ce am facut pt.a descoperi cauza (inca 4 endoscopii, 2 colonoscopii in 2007, si 2008, cu bariu destule, echografii) este urmatorul: eructatii (gaze) in stomac, senzatie de greutate, parca imi plesneste, zilnic uneori chiar f.dese (mai ales cand sunt stresata, anxioasa se acutizeaza) si orice mananc sau si o gura de apa daca beau imi cade greu si imi vin erucatii.Nu este usturime, este o durere, o presiu ne uneori de parca nici nu mai pot merge.Parca am un bolovan in stomac.Diagnostice puse: dispepsie functionala, gastrita cronica usoara, colecist multiseptat, distonie neurovegetativa.Pe langa astea, am stari de anxietate uneori atacuri de panica din cauza nesigurantei de diagnostic., pt.ca nu gasesc o explicatie pt.faptul ca nu imi trece cu nimic.Am epuizat in 9 ani medicatia alopata (nu egxagerez), am facut sedinte de acupuncgtura, homeopatie 6 luni, ceaiuri zilnic in tot felul de combinatii.Nu beau alcool, nu am fumat niciodata, nu beau cafea.Mananc doar lactate, branzeturi si totul fiert.La colonoscopie nu mi s-a gasit nimic, mi s-a spus ca e un intestin spastic.M-am mutat de curand in alta tara, am mult stres cu acomodarea si tot ce implica asta dar as vrea sa scap de gandul ca se intampla ceva grav cu mine.Cred ca sunt deja intr-un cerc vicios din care nu stiu cum sa mai ies.As face acea analiza cu videoendocapsula.Ma gandesc ca poate aceea mi-ar da mai multe raspunsuri?!Toate investigatiile (endoscopiile si colonoscopiile, le-am facut la Fundeni).Tot acolo mi s-a spus ca nu e de la fiere.Prof.Oproiu mi-a dat xanax dar nu l-am luat.Poate nu pare o cine stie ce problema dar pentru mine, sa am zi de zi de cand ma trezesc eructatii in continuu, indiferent daca mananc sau nu, a ajuns un cosmar.Noroc ca noaptea nu le mai am.Stiu ca gastrita+colonul iritabil au factor comun stresul dar poate fi toata aceasta simptomatologie din cauza stresului?
Daca are cineva o opinie il rog sa o spuna.
Multumesc
13 comentarii
0
27-11-2009, ora 22:46
stelutademare
Nu este medic/terapeut
stelutademare
Nu se incumeta nimeni sa-mi dea un raspuns..?
0
15-12-2009, ora 15:23
stelutademare
Nu este medic/terapeut
stelutademare
Am nevoie de ajutorul lui scarface, daca ma poate ajuta...
Multumesc
0
04-03-2010, ora 16:43
stelutademare
Nu este medic/terapeut
stelutademare
Daca un medic doreste sa ma ajute cu un raspus, pot pune si rezultatele la colonoscopii si endoscopii pe forum..Ma poate ajuta cineva cu un raspuns' pentru ca simptomele s-au inrautatit.Acum am senzatia de greutate zilnic si eructatiile din jumatate in jumatate de ora..le-am intors pe toate partile..Imi poate spune cineva ce analize sa mai fac?
Pana acum am facut 2 colonoscopii cu biopsie- mucoasa ileo-coolonica fara modificari histologice semnificative pe fragmentele prelevate.Aspect normal pana la nivelului acului.ileonul terminal pe 15 cm explorati de aspect normal
Iar ultima endoscopie facuta in mai 2009-mucoasa gastrica antrala si duodenala fara modificari histopatologice pe fragmentele prelevate.HP absent.
Multumesc
0
08-03-2010, ora 13:39
verticala
Nu este medic/terapeut
verticala
buna steluta

stiu prin ce treci, pentru ca si eu sufar de SCI si nu am gasit remediul pana acum. si eu m-am focalizat pe zona "gastro-entero" crezand ca acolo e problema (am fost inclusiv la Oproiu care tot asa mi-a suspectat o boala celiaca, infirmata ulterior)

in final am dat peste un gastroenterolog care mi-a spus ca problema este in alta parte (si la mine endoscopii, colonoscopii, etc perfecte) si sa investighez endocrinologic sau neurologic ( eu am si dureri de cap) sau psihiatric

mi se pare interesant ca ti s-a prescris xanax dar nu ai incercat macar o pastila ca sa vezi cum te simti, daca simptomele se amelioreaza, macar stii ca nu e de la intestine si stii ce sa faci mai departe...

daca te documentezi putin pe net o sa vezi ca peristaltismul intestinal, bataile inimii si in general functionarea organelor interne e reglata de SNV sistemul nervos vegetativ ( asta apropo de legatura stres-colon iritabil) prin urmare eu cred ca problema e la "centrul de comanda" si nu local, acolo unde faci tu investigatii amanuntite si iese totul ok

iar nivelul de stres la tine, este destul de mare, numai din mesajele tale scrise si sare in ochi acest lucru!

imi pare rau ca nu te-am putut ajuta mai mult, mi-as fi dorit sa-ti dau o reteta sau o pastila minune dar nu am descoperit asa ceva:)

in legatura cu tratamentul homeopatic, ce anume ai luat... si in ce dilutii?
0
08-03-2010, ora 14:59
stelutademare
Nu este medic/terapeut
stelutademare
Multumesc pentru raspuns..La mine boala celiaca a fost confirmata prin biopsie deci nu-i nici un dubiu..
Intre timp m-am documentat si am citit mult pe net despre sistemul enteric, sistemul vegetativ si conexiunea lui cu bolile fizice..Nu am luat xanax pt.ca da dependenta.Am preferat remotiv sau passiflora sau ceaiurile de valeriana, relaxare si..sa-mi fac ordine in viata..Ma bucur ca la tine nu s-a confirmat celiachie..E un cosmar de boala..Ghinionul meu..Asta e..
0
08-03-2010, ora 17:17
verticala
Nu este medic/terapeut
verticala
intr-adevar, nu am intoleranta la gluten, dar am altele.. ti-am zis ca eu am niste migrene cumplite:( tot nu mi-ai spus de tratamentul homeopat... ce anume ai luat? sunt f curioasa ce efect a avut..

exista un medicament alopat care actioneaza pe ambele planuri: anxietate+relaxarea musculaturii intestinale, se numeste atarax(hydroxizine) si nu da dependenta... in romania nu se mai produce dar acolo unde esti tu s-ar putea sa-l gasesti...poti sa intrebi doctorul despre el (eu am facut rost de la cineva din germania)

la multi ani de 8 martie, esti o supermamica..am vazut ca ai doi copii, sa-ti traiasca !!! sa ne tii si pe noi la curent cu ce ai mai rezolvat!!
0
28-03-2014, ora 21:26
elaionela87
Nu este medic/terapeut
elaionela87
buna. Exact asta am si eu si mi s-a confirmat boala celiaca. Am probleme cu respiratia iar in spate in partea dreapta sus am mereu un junghi. Respiratie greoaie si nas infundat tot timpul. Nu stiu la ce doctor sa mai apelez si ce sa fac sa scap de starile astea. nu mai mananc nimic care contine gluten de 2 saptamani. Menstruatia nu este in regula si sistemul imunitar este la pamant. NU STIU CE AS PUTEA SA IAU SA MA REFAC, SA IMI AJUT EFECTIV ORGANISMUL SA ISI REVINA.
0
21-04-2014, ora 23:04
Ggonvacation
Nu este medic/terapeut
Ggonvacation
Ati urmat tratamente cu antibiotice mai puternice? Ma gandesc sa nu fie si o candidoza. Si eu am probleme de sanatate ca urmare a unui tratament cu antibiotice care mi-a dezechilibrat flora intestinala.
0
21-04-2014, ora 23:29
elaionela87
Nu este medic/terapeut
elaionela87
da, intr-adevar am luat foarte multe pastile pana sa aflu in urma endoscopiei ca am "enteropatia glutenica". Este foarte probabil sa am flora intestinala dezechilibrata sau sa am o posibila gastrita. Numai ca burta ma doare chiar daca pun mana fiind foarte tare la atingere.
0
21-04-2014, ora 23:41
Ggonvacation
Nu este medic/terapeut
Ggonvacation
Si daca eliminati complet glutenul din alimentatie nu ar trebui sa se rezolve simptomele? Ma gandesc ca regimul acesta alimentar ar trebui sa ajute si cu candidoza (in caz ca ar exista).
La mine in urma unui tratament de eradicare pentru Helicobacter s-a dereglat flora intestinala si de atunci tot am probleme chiar daca am luat (mai tarziu) antifungic si probiotice. Am fost diagnosticata intre timp si cu tiroidita autoimuna. Am avut carenta de B12, D3, fier, magneziu (nu stiu daca datorita problemelor gastrice, ca am si ulcer). Cu regimul fara gluten este mai dificil in Romania. In State am vazut la magazine paine fara gluten. Si la noi la unele magazine exista cateva produse fara gluten, si o faina fara gluten din care se poate prepara paine.
Multa sanatate!
0
03-11-2016, ora 16:13
Doct2016
Nu este medic/terapeut
Doct2016
Duceti-va in Germania sau unde vreti sa va faceti analize de flora intestinala, faceti RMN-uri la intestine, abdomen superior si inferior.
Im Romania nu se fac analiza de flora intestinala si de parazitii corecte.
Sunt anumite specii de paraziti care nici macar nu sunt cautati in examenul coproparazitilogic in Romania.
in Germania un examen coproparazitilogic costa 90 de euro si se face prin 3 metode.

Multa sanatate.
0
03-11-2016, ora 16:14
Doct2016
Nu este medic/terapeut
Doct2016
Profesorul Oproiu este depasit incercati al medicii mai tineri.

Sanatate tuturor care au probleme cu glutenul.
0
23-11-2016, ora 02:00
mandp
Nu este medic/terapeut
mandp
Buna ziua, as vrea sa stiu si eu mai multe despre boala celiaca si gkuten, si ce metode de wcreening exista pentru depistarea ei, si care a mai avut asa ceva, il rog sa-mi scrie

multumesc frumos.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici