Probleme respiratorii, mucus

18-03-2017
jager
Nu este medic/terapeut
jager
Salut. De 2 ani ma confrunt cu o problema la nivelul cailor nazale. Prima oara, am crezut ca am polipi, dar eu mereu, aproape in fiecare minut "trag in mine" (nustiu cum sa spun) acel mucus [vorbesc si pe nas din cauza asta], deoarece, cand vorbesc simt o jena si daca nu fac asta vorbesc mai greu si mai gros, mi s a mai spus ca am si limba "incarcata". Multi mi au spus ca vorbesc incet, si e din cauza asta. Ieri am fost la ORL, iar doamna de acolo s-a uitat in nas, si a spus ca am o deviatie de sept. Mi se usuca destul de des gatul. Dar, cand sunt in picioare, respir la fel pe ambele nari, dar noaptea cand dorm pe partea stanga, mi se infunda nara stanga, la fel si pe partea dreapta.
Mi-a recomandat urmatoarele medicamente:

-Dezinflan gat (2-3 pufuri)
-Quixx apa de mare (de cate ori am nevoie)
-Mometazona spray nazal (2 pufuri pe zi)
-Septolete omni (2-3 pufuri pe zi)
-Aerinaze (1 pe zi)
-Diclotard 100mg (1 pe zi)

Oricat as trage in mine, acel mucus este tot acolo. Simt ca nu l pot scoate. Spray-urile de mai sus mai mult ma ajuta sa respir mai ok, dar nu il inlatura.
Ma puteti ajuta cu un sfat?
3 comentarii
0
18-03-2017, ora 22:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.citesti ce sa scris pe forum despre
Rinita alergica
rinita vazomotorie
2 citesti pe googel depsre
Alimente producatoare de MUCUS

dupa asta o sa.ti fie totl clar ce trebuie sa faci
0
21-03-2017, ora 12:10
oanada
Nu este medic/terapeut
oanada
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat la o problema de sanatate care persista de 3 saptamani.
Simptome : nas infundat (ambele nari, alternativ), in timpul noptii in general se infunda nara pe partea pe care dorm, senzatie de ureche infundata din cauza nasului, usor disconfort in gat, ochi putin iritati.
Am mers la un medic ORL, in urma cu 3 saptamani si diagnosticul a fost rinofaringita acuta bilaterala/tratament 7 zile cu bixtonim, parasinus penta si sinutox.
Simptomele s-au ameliorat foarte putin.
Din aceasta cauza am consultat un alt medic ORL-ist saptamana trecuta care m-a diagnosticat cu rinita acuta.Tratament 10 zile : Lemesil 1/zi, sirop Zenaro, spray Nasonex si Rhinoil, vit C fiole, Magne B6 si Calciu Sandoz, aerosoli Respisun
Intrebare : Ce tip de rinita credeti ca poate fi?
E vb de o rinita alergica la ceva?!Medicul nu a putut sa ma lamureasca in acest sens...Mentionez ca acestea sunt singurele simptome (fara stranut, mancarimi, lacrimare, etc).
Cum considerati tratamentul ?(Au trecut deja 5 zile de tratament si nu simt vreo ameliorare...)
Mentionez ca am probleme cu glanda tiroida (in cazul in care acest lucru are vreo influenta/relevanta)
Va multumesc mult pentru ajutor !
1
21-03-2017, ora 13:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 cel mai probabil vorbim de Rinita Vasomotorie
sau de ja Rinita Hipertrofica
cititi ce am scris pe forum
2. cauza problemelor pot fi la nivelul tractului digestiv
refluxul gastro-esofagian in somn.. poate ajunge in rinofaringe si sa inflameze coada de cornet
problemele de metabolism..duc la inflamatii pe mucoase.. si inclusiv si problemele de la tiroida.. tot cu digestia au legatura
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.