Probleme sexuale

19-12-2017
Roberti
Nu este medic/terapeut
Roberti
Buna ziua, ma numesc Robert, am 36 ani, casatorit, de cateva luni de zile ma confrunt cu probleme d.p.d.v sexual cum ar fi ejacularea rapida si cateodata pierderea erectiei, banuiesc eu din cauza unui blocaj psihic din cauza sexului rar si situatiei mele psihice care e la pamant.Mentionez ca nu am avut probleme inainte cu asa ceva, de aceea am ajuns sa va scriu. pt ca sunt un tip care pune la suflet si care se simte prost de situatia actuala.Imi iubesc sotia, arata f.bine, nu e vorba ca nu mai sunt atras de ea, am avut niste momente dificile legate de gelozie si sex rar din cauza unor intamplari din familie(ea nu pune sexul pe primul, nici al doilea si nici al treilea plan ş.a.m.d, pe cand la mine era prioritate nr.1, sunt genul care gandeste ca daca nu vrea sex nu ma mai iubeste, nu mai e atrasa de mn si de aici cred ca au venit si momentele de gelozie, frustrare si cateodata furie, ba chiar ajunsesem sa mi fac scenarii ca ma inseala, total nefondate, pentru ca era o mama exemplara, adica gospodina, mama pt copil si serviciu, venea la timp acasa, nimic in neregula, doar in capul meu "sec"credeam ca e altceva, ea fiind mai cerebrala m a luat deoparte ca pe un copil si mi a explicat ca iubirea ei pt mn e la fel, ca e atrasa de mine ca n prima zi, doar ca, acum ea se imparte intre copil, serviciu, treburile casei si "nebuniile mele".In ultimul timp ne am apropiat mai mult, e ok, ma simt iubit si apreciat, dar in acelasi timp nu scap de problemele mentionate mai sus, legate de sex.O problema fiziologica nu stiu daca e?am1, 66 m, 72 kg, colesterol ok, mananc sanatos cat pot, fructe si ceaiuri zilnic, am renuntat la cafea si alcool(care era oricum rar), nu fumez, serviciul este stresant si tensiunea arteriala e cam maricica acum o am 16, acum scade la 14 cu 9, 10, glicemie ok, am un varicocel la testicolul stang.Problemele sexuale sunt legate de ejacularea rapida si am avut doua episoade cand am pierdut erectia din cauza tensiunii si pulsului f mare la preludiu, cred sau fricii, nu stiu.Dupa doua nereusite s a instalat frica de performanta, oare se ridica, oare ma duc repede.mi e frica sa pierd erectia.Sotia e intelegatoare, sustine ca nu conteaza durata, ci intensitatea si ca ea se simte bn daca ma simt si eu, legat de pierderea erectiei in cele 2 episoade din trecut m a sustinut, m a inteles...eu intotdeauna am fost preocupat de durata actului in sine, adica sa tin mult si inainte reuseam, acum ma confrunt cu aceste probleme din care incerc sa ies si asa am ajuns sa va scriu.Mentionez ca in perioada in care nu am facut sex pt ca am avut niste probleme (legate de niste examene foarte importante pe care ea le a sustinutsi nu avea timp decat de invatat si zi si noapte) m am mai masturbat pt ca erectie aveam cand ma gandeam la ea sau o vedeam prin casa, dar ea era prea ocupata pe bune si ma refuza.Nu stiu daca m am facut inteles pe deplin, oricum eu nu ma mai inteleg nici pe mine, dar sa i fac pe altii sa ma inteleaga, e greu, nu?Sper sa mi dati sfaturi ce sa fac si cum sa ies din situatia asta grea in care ma aflu !Mulțumesc celor care au rabdarea sa citeasca si sa ma ajute!
1 comentarii
0
19-12-2017, ora 20:31
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Cel mai simplu, rapid si constructiv ar fi sa mergeti la un psiholog-sexolog cu experienta. Daca nu gasiti unul in orasul dumneavoastra exista posibilitatea sedintelor online.
In acelasi timp va recomand sa faceti un control medical (urolog sau medic sexolog) - varicocelul poate da probleme de erectie. Ar trebui vazut daca tensiunea arteriala este produsa de anxietate sau are alte cauze. TA mare din cauze organice poate de dificultati de erectie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul