probleme sexuale la menopauza

19-03-2006
andrafelicia
Nu este medic/terapeut
andrafelicia
Am intrat la menopauza de doi ani. In toata aceasta perioada mi-am pierdut interesul pentru sex.Nu numai ca nu mai am libidou dar am si dureri mari in timpul actului sexual.De vre-un an de zile si sotul a inceput sa aiba probleme cu erectia, si da vina pe mine, dar cred ca si el a intrat la andropauza, sau poate o fi de la operatia de hernie, sau mai bine zis operatiile, caci s-a operat de doua ori pentru aceasta problema. Lui ii este rusine sa mearga la medic, nu stiu care ar putea fi problema dar el este tot timpul imbufnat si ma acuza pe mine, si tot timpul se gandeste numai la asa ceva. Care ar putea fi remediul pentru amandoi sau ce medic ar putea consulta sotul pentru problema lui?
5 comentarii
0
21-03-2006, ora 00:00
Dr.Evelyn
Nu este medic/terapeut
Dr.Evelyn
Menopauza antreneaza dupa sine, datorita absentei hormonilor sexuali modificari ale peretior vaginali dar si reducerea secretiei glandelor Bartholin si lubrifierea tardiva a vaginului.Scaderea libidoului se afla in legatura cu modificarile hormonale dar si cu reactia psihica la durerile despre care vorbiti.
Dificultatile fiziologice locale datorate menopauzei sunt rezolvabile prin administrare de estrogeni(local sau general)sau gel lubrifiant.Conditia pentru mentinerea capacitatii coitale este insa exercitarea cu anume ritmicitate a activitatii sexuale.
Fireste ca, daca datorita durerilor pe care le descrieti ati capatat deja o fobie fata de actul sexual, psihoterapia este cea care va poate ajuta pentru a o depasi.
In ceea ce-l priveste pe sotul dvs., calitatea erectiilor se reduce odata cu avansarea in virsta iar perioada de stimulare genitala necesara obtinerii lor se prelungeste.De asemenea, revenirea erectiei in cazul pierderii acesteia este lenta sau imposibila.
Deasemenea, trebuie discutate aspecte legate de starea de sanatate si de eventualele tratamente urmate de dinsul.
fara discutie calitatea vietii sexuale are si ea un rol in aparitia disfunctiilor erectilela aceasta virsta.
Unui medic urolog-sexolog ar fi cel mai nimerit sa se adreseze sotul dvs
0
26-03-2006, ora 00:00
andrafelicia
Nu este medic/terapeut
andrafelicia
e posibil ca un barbat sa intre la andropauza la varsta de 46 ani?
0
26-03-2006, ora 00:00
andrafelicia
Nu este medic/terapeut
andrafelicia
si daca da, se mai poate remedia ceva?
0
03-04-2006, ora 00:00
Dr.Evelyn
Nu este medic/terapeut
Dr.Evelyn
La 46 ani este greu de presupus ca este vorba de andropauza.Cauza disfunctiei erectile de care sufera sotul dvs.trebuie cautata in alta parte
0
03-04-2006, ora 00:00
andrafelicia
Nu este medic/terapeut
andrafelicia
va muiltumesc frumos!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Menopauza si tulburarile psihice
  • Ce este premenopauza - perimenopauza?
  • Sexul la vârsta menopauzei
  • Ce este uscăciunea vaginală?
  • Instalarea târzie a menstruației și menopauzei asociată cu prelungirea duratei de viață
  • Suplimentele de calciu ar putea crește riscul de demență la femei
  • Durerea sexuală după naștere - ce spun studiile
  • Activitatea sexuală scăzută la femei poate avea cauze psihologice
  • Femeile care fac sex mai rar ar putea intra la menopauză mai devreme
  •