Probleme urechea dreapta

07-11-2020
Alexandra.elas
Nu este medic/terapeut
Alexandra.elas
Buna ziua. De o saptamana sau doua cand las capul in jos sau in barbie cand sunt intinsa. Uneori aud un vajait in urechea dreapta care pulseaza. Cu urechea stanga nu am nimic. Voiam sa va intreb daca este grav pentru ca este perioada de pandemie si nu as vrea sa ma expun. Ce poate fi? Daca nu o sa treaca. Cu siguranta o sa merg la un orl. Vreau sa stiu cam ce ar putea fi si daca poate astepta sau nu. Nu pare ca e pulsatie pe ritmul inimii. E o pulsatie contanta mereu. De vâm...vâm.. si tot asa. Am mai observat ca atunci cand deschis gura si casc si mentin gura deschisa pentru 15-20 de secunde. Se mai regleaza. Si mi trece. Sau imi trece daca ridic capul din barbie. Patesc asta doar cand e capul in barbie si doar in urechea dreapta. E deranjant noaptea.
2 comentarii
0
07-11-2020, ora 08:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Corpul uman.. Este foarte complex și viu..
Se petrec mii de reacții chimice pe secunda,
Circula sânge prin vase...
Calitatea vasului și a sangelui depinde de Alimentație.
Acel sunet apare normal fiindcă în anumite poziții a capului strângi, modifici calibru a vaselor mari care duc sângele la cap
Asemănător cum strângi un furtun și apa face zgomot și iese cu presiune mai mare
0
10-01-2022, ora 00:40
Alexmihai76
Nu este medic/terapeut
Alexmihai76
Aceeași problemă o am si eu de o săptămână! Când las capul pe partea dreaptă cu bărbia în piept aud un puls puternic, în urechea stângă, care isi schimba ritmul. Se opreste dacă casc gura. Ce mă sfătuiți să fac?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: