ProFecund INO imi poate regla menstruatia pe termen lung?

12-04-2021
Bienque
Nu este medic/terapeut
Bienque
Buna ziua! Am facut recent o ecografie transvaginala (facea parte dintr-un pachet de investigatii ginecologice) unde mi s-a spus ca am ovare micropolichistice. Intreband de problema pentru care am dorit in mod special un consult ginecologic, si anume menstruatie neregulata, doamna doctor mi-a prescris sa iau timp de trei luni ProFecund INO. Avand in vedere ca nu am de gand sa concep un copil in viitorul apropiat, ci in viitorul foarte indepartat (am 24 de ani), este eficient sa iau aceste suplimente acum? Pot avea efecte pe termen lung cu privire la menstruatie, ovulatie, dereglari hormonale? Nu de alta, dar sunt si cam scumpe.. :)) Credeti ca ar trebui sa consult un alt medic, poate mai interesat de problema mea? Sau poate si un endocrinolog? Mentionez si ca am acnee usoara in zona barbiei, despre care am citit ca ar fi din cauza hormonilor si cateodata am si niste eruptii in zona obrajilor, mai ales in perioada menstruatiei.
1 comentarii
0
31-05-2021, ora 23:22
Roxana Karina
Nu este medic/terapeut
Roxana Karina
Bună. Eu încă iau Profecund Ino, însă după 2 luni deja menstruația era la 28 de zile și fără dureri. În cazul meu a funcționat deși nu prea mă așteptam, altă variantă nu prea ai decât anticoncepționalele dacă nu îți dorești o sarcină. Profecund Ino față de AC nu au efecte adverse, minusul lor este că sunt destul de scumpe.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.