Prostatita acuta

02-01-2018
laleclejani1962
Nu este medic/terapeut
laleclejani1962
In urma cu o luna, am mers cativa km buni pe jos 6-7, iar seara m-a luat cu frisoane si greutate la urinare. Aproape ca nu mai puteam sa urinez. F slab si fara jet. Am baut paracetamol si algocalmin + ceaiuri, si nimic. Transpiram enorm. Beam multe lichide si toate iesau prin piele, pentru ca prin urina eliminam f putin. Dupa 3 zile de cosmar am chemat ambulanta si m-au dus la spital in Karlsruhe (Germania). Mi-au facut analizele de vigoare, la care mi-a iesit un PSA de 237, adica de vreo suta de ori mai mare. Bine-nteles c-au fost mai multe analize sarite mult. Urocultura 100 000. Etc. M-au internat si imediat antibiotice si toate cele. Dupa 5 zile m-au externat, cand a scazut temperatura, si mi-au mai dat 7 zile Ciprofloxacin si 30 zile Tramsulosin, cu recomandarea sa-mi refac PSA-ul dupa termin tratamentului cu Tramsulosin. Am plecat in Romania, si am mers la Prof Dr Dan Mischeanu, care m-a speriat de moarte, spunandu-mi ca pentru domnia sa un PSA de peste 100 inseamna cancer prostata cu metastaze osoase, si mi-a recom sa-mi repet analiz la 2 labor diferite. Asa am facut. Mi-a iesit la unul 23 iar la altul 29, dar nici n-am mai dat pe la Prof Mischeanu. In luna Iulie tocmai ce-mi masurasem PSA-ul, si-l aveam 1, 94 la spit Agripa Ionescu. Acum astept sa-mi term pastilele de Tramsulosin, inca 3 zile si sa-mi refac PSA-ul, tot in Germ pentru ca aici sunt. Poate cineva a mai trecut prin asa ceva si-mi poate da vreun sfat, pentru ca sincer, parc-au inceput sa ma doara toate alea (oare asa o fi cum a spus prof Mischeanu? Doamne fereste) Va multumesc
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

23-11-2021, ora 13:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Întreabă un Ginecolog sau Urolog online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Întreabă un doctor acum!
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.