Prostatita acuta

02-01-2018
laleclejani1962
Nu este medic/terapeut
laleclejani1962
In urma cu o luna, am mers cativa km buni pe jos 6-7, iar seara m-a luat cu frisoane si greutate la urinare. Aproape ca nu mai puteam sa urinez. F slab si fara jet. Am baut paracetamol si algocalmin + ceaiuri, si nimic. Transpiram enorm. Beam multe lichide si toate iesau prin piele, pentru ca prin urina eliminam f putin. Dupa 3 zile de cosmar am chemat ambulanta si m-au dus la spital in Karlsruhe (Germania). Mi-au facut analizele de vigoare, la care mi-a iesit un PSA de 237, adica de vreo suta de ori mai mare. Bine-nteles c-au fost mai multe analize sarite mult. Urocultura 100 000. Etc. M-au internat si imediat antibiotice si toate cele. Dupa 5 zile m-au externat, cand a scazut temperatura, si mi-au mai dat 7 zile Ciprofloxacin si 30 zile Tramsulosin, cu recomandarea sa-mi refac PSA-ul dupa termin tratamentului cu Tramsulosin. Am plecat in Romania, si am mers la Prof Dr Dan Mischeanu, care m-a speriat de moarte, spunandu-mi ca pentru domnia sa un PSA de peste 100 inseamna cancer prostata cu metastaze osoase, si mi-a recom sa-mi repet analiz la 2 labor diferite. Asa am facut. Mi-a iesit la unul 23 iar la altul 29, dar nici n-am mai dat pe la Prof Mischeanu. In luna Iulie tocmai ce-mi masurasem PSA-ul, si-l aveam 1, 94 la spit Agripa Ionescu. Acum astept sa-mi term pastilele de Tramsulosin, inca 3 zile si sa-mi refac PSA-ul, tot in Germ pentru ca aici sunt. Poate cineva a mai trecut prin asa ceva si-mi poate da vreun sfat, pentru ca sincer, parc-au inceput sa ma doara toate alea (oare asa o fi cum a spus prof Mischeanu? Doamne fereste) Va multumesc
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: