Prostatita acuta | Forumul Medical ROmedic

Prostatita acuta

24-09-2009
Marcykone
Nu este medic/terapeut
Marcykone
Cam de o luna de zile poate mai mult ma confrunt cu o problema:dureri pe uretra dificultati la urinare, nu se elimina toata urina.Prima data am fost diagnosticat cu cistita si mi s-a prescris ciprinol 500 mg 2 pe zi timp de o saptamana, Rowatinex si Uricol.Exact la o saptamana dupa ce am terminat tratamentul, simptomele au revenit.Iar la dr.si de data asta mi-a prescris Tavanic, Aflamil si No-spa tot o saptamana, dar degeaba.Am fost la un medic urolog si dupa ce mi-a recoltat secretia prostatica, pana cand urma sa iasa rezultatul, mi-a pus diagnosticul de prostatita si mi-a prescris Xatral 10mg, vit E, zinc.Ideea e k dupa 2 pastile de xatral am facut alergie de am ajuns la urgenta.Aveam una pe zi seara.Ce vreau sa va intreb, pot lua un alt alfa-blocant?Omnic-Tocas de ex?Pt k dupa xatral ma simteam bn pana sa apara alergia.si inka ceva, la urgenta mi-au dat prin perfuzie hidrocortizon 500 mg, influenteaza cu ceva prostatita pe care o am?Ca ma simt rau, iar au aparut simptomele alea de senzatie tot timpul de a urina si nu se elimina tot si dureri surde pe canal
8 comentarii
0
27-09-2009, ora 17:02
Marcykone
Nu este medic/terapeut
Marcykone
Bai fratilor, nu mai scap de urticaria asta, mi se umfla degetele, azi dimineata s-a umflat si buza de sus, am fost si vineri seara la urgenta la 3 spitale, la Scarlat Longhin, la spitatul militar, eu fiind militar, apoi m-au trimis la Colentina unde mi-au facut 100 mg de hemisuccinat de hidrocortizon.Atat!Si iar mi-au dat Telfast si claritine.Azi dimineata iar am ajuns la Colentina, acelasi lucru, injectie iv cu hidrocortizon 100 mg, e ora 17 si nu mi-a trecut deloc.La Colentina, dr de garda a zis k o sa mai fac atacuri din astea alergice pana o sa se elimine alergenul din corp.In cat timp o sa se elimine xatralul din organism sau ce sa iau sa se duca mai repede?Mi-au dat si regim, il tin de vineri seara, nu mai iau nici un medikament decat pe astea antialergice, de la ce o fi?Si de ce nu iese pur si simplu decat urticarie si se mai asociaza si cu umflaturi?Va rog ajutati-ma cu niste raspunsuri k innebunesc!
0
05-10-2009, ora 16:29
Marcykone
Nu este medic/terapeut
Marcykone
Rezolvat cu alergia.a iesit rezultatul de la analiza, infectie cu streptococ de tip D, sensibil la amikacina, gentamicina si ceftriaxona.Mi-a prescris Dr gentamicina 80mg 1 la 12h, maine dimineata e ultima...sper sa scap, altfel iar fac analiza din nou si e naspa tare!Intrebare, sper sa stie cineva!Ce e streptococul de tip D?De unde apare, cum te imbolnavesti?
0
14-10-2009, ora 12:50
_baiat
Nu este medic/terapeut
_baiat
Eu am fost diagnosticat cu prostato-veziculita cronica, acum vreo 1 an jumatate. De atunci tot imi reapar infectiile si simtomele ale prostatitei. Pana la urma am inceput un tratament naturist, ce mi-a recomandat cineva pe acest forum. Cauta topicul Prostato-veziculita cronica, deschis de mine (_baiat). Gasesti multe informatii.

Si eu am facut tratament cu gentamicina, ca am avut infectie cu stafilococ (nu mai stiu de ce fel era), timp de o saptamana cate o injectie la 8 ore, si n-a fost deloc placut. dupa 2 zile am invatat sa-mi le dau eu injectiiel, sa nu ma duc de fiacare data la asistente, mai ales ca trebuia sa-l iau din 8 in 8 ore, si noaptea ii mai greu sa gasesti pe cineva... Mi-a cam durut fundul dupa 21 de injectii, dar dupa aia am mai facut un tratament cu Tavanic (levofloxacina, ceva medicament nou, dar e foate bun, numai ca o cutie cu 7 tablete costa in jur de 100 RON), si la infectiile prostatei trebe luat cel putin 4 saptamani.

Mi-a mai dat medicul si Biseptol (sulfometoxazol) timp de 2 saptamani de 2x2 pe zi. Si evident antiinflamatoare nesteroidene (iau Diclofenac Retard, ii foarte ieftin, 100 mg/zi dupa masa seara, costa 3 RON o cutie cu 20 de tablete, ajuta sa calmeze durerea si inflamatia, numa daca ai probleme cu stomacul nu-i indicat si trebuie luat tot timpul dupa masa, nici intr-un caz pe stomacul gol).

Urologul meu zice ca prostatita este o "boala pacatoasa". Nu este o boala grava dar poate fi foarte enervant si foarte neplacut... Mai ales daca ai dureri si usturimi la urinare si la ejaculare.

In orice caz, daca ai probleme de prostata, du-te intr-un magazin naturist si cumpara Prostatofort, este foarte bun, 100% natural. trebuie luat timp de 3-4 luni ca sa-si fca efectul. Pe langa astea eu mai iau si acuma tinctura de pufulita cu flori mici cu tinctura de ghimpe, si sa stii ca ajuta foarte mult, de cele mai multe ori nici nu simt ca am probleme cu prostata. Din pacate boala asta cronica este foarte greu de tratat, ca pana la urma o sa ai din nou probleme, dar daca ai grija de tine si te imbraci corespuinzator sa nu faci din nou raceala, poti sa ramai fara simptome luni/ani intregi. Saptaman trecuta si io am facut un pic de raceala, si m-o ustura de numa numa, de trebuia sa ies la veceu in fiecare ora. Dar luand tincturile menionate mai sus a trecut in 4-5 zile, si abia se mai simte, fara sa iau orice fel de antibiotic.

Cauta topicul meu, si acolo gasesti mai multe tartamente. Apropo, incearca sa bei si ceai de galbenele cu musetel, este un foarte bun antiinflamator. Eventual mai incearca si niste amestecuri de tincturi, cum ii de exemplu Prostata protect (amestec de pufulita, urzica, ienupar, ghimpe).

Evident daca ai prostatita evita alcoolul, asta-i foarte important! Daca se poate sa nu consumi deloc alcool, si eu doar din cand in cand mai beau cate o bere la nunti, la chefuri. In rest nimic. Evita si alimentele condimentate cu sare, piper etc. Si evident sa nu stai pe bancile/scaunele reci, ca faci din nou infectie.

Legat de streptococ... Nu ti-a zis urologul de unde poate veni? De multe ori de la racela faci astfel de infectii, sau pe cale sexuala. Cat timp ai infectie sa faci sex doar cu prezervativul, s-o protejezi si pe partenera, si nu cumva s-o iei inapoi infectia de la ea. Trimite-o la gincolog sa fie verificata daca totu-i in regula si la ea. Pe de alta parte e indicat sa faci sex macar o data pe saptmana ca sa se goleasca prostata de puroi si de bacterii. Unii urologi recomanda sex in fiecare zi, asta depinde si de tine... daca nu ai dureri in timpul ejacularii nu-i nici o porblema. Eu am avut, dar acuma nu mai este. Numai cand fac sex de mai multe ori pe zi. Atunci poate ca mai ustura putin dupa aia.

Cauta topicul meu si gasesti tratamentele alternatie acolo, si nu ai nimic de pierdut cu tratamentele naturiste, si nu-ti distrug nici flora intestinala, cum fac antibioticele.

PS: La prostatita de multe ori pari clinic sanatos si pentru medic, dar dupa cateva saptamani o sa reapara simtomele, de aia e bine sa faci din cand in cand un tratament din asta naturist, numa preventiv, chiar daca esti sanatos. De aia, eu trebuie sa ma duc la control din 3 in 3 luni la urolog, e un medic foarte bun, poate cel mai bun din Arad la care ma duc eu. Si chiar este interesat de starea pacientilor lui. Sa-ti gasesti si tu un astfel de doctor, si nu o sa ai treaba. Si pentru mine el ii al 3-lea doctor la care am fost, primiele 2 n-au avut ce sa faca cu mine... asa ca depinde si de medic... cat ii de priceput in cazuri de prostatita.
0
27-10-2009, ora 09:42
Marcykone
Nu este medic/terapeut
Marcykone
Bai, se pare k si doctorii astia sunt niste pungasi fara pereche!In urma unor dureri puternice in partea dreapta, sub coaste am fost sa fac o ecografie, k asa am vrut eu, fara trimitere!Ei bine, acolo s-a constatat k am 4 pietricele la rinichiul drept, cam 2 mm fiecare, am urmat o cura cu ceaiuri, scobutil, no-spa, cystone si am eliminat, cred, cateva!Faza e k ma simt excelent!nu mai am usturimi, dureri, sau alte simptome de prostatita!De 2 luni de zile, daca ma trimite un dr sa fac o ecografie, nu pateam tot ce am descris mai sus!Asa k mare grija!Vericati absolut toate posibilitatile inainte de a urma un tratament!Eu eram ferm convins k la rinichi nu am nici pe dracu!
0
31-10-2010, ora 14:36
barta.lucian
Nu este medic/terapeut
barta.lucian
Buna ziua, vreau sa adaug ceva in acest topic pt a preveni forumistii de a nu fii inselati de o persoana ( nu stiu daca am voie sa postez numele siteului lui) care este din Bucuresti si incearca sa vanda prin intermediul anumitor forumuri un aparat numit, Prostagym, Urogym, pt ca tot le schimba mereu numele, are un site deschis pt aceasta afacere, este o inselatorie, a postat pe forumul site-ului lui postari mincinoase, declaratii ale asa zisilor pacienti care chipurile sau vindecat folosind inventia lui. NU ESTE ADEVARAT.
Cere 500 de euro pt asa zisa inventie care trateaza prostatita, care nu are niciun efect curativ...mai degraba negativ...
Pe un alt forum a inceput sa posteze mesaje de multumire gen Mama Omida, dar sub nume false in care spune cum sa vindecat el de aceasta boala.
Fiti atenti daca intrati in legatura cu el si intrebati-l de eventuale contacte ale persoanelor care chipurile sau vindecat si o sa va convingeti singuri ca este un truc !!!
Asadar atentie mare !!
0
01-12-2010, ora 14:49
Crristii
Nu este medic/terapeut
Crristii
Buna ziua, am o problema care ma deranjeaza foarte tare:in vara am facut o cistita(asa mi sa spus la doctor), m-am tratat, totul a fost bine...insa dupa vreo luna au revenit simptomele.acum vreo luna am facut un eco si mi-a descoperit la rinichiul drept piatra, pe care am inceput sa o tratez acum 2 saptamani cu argila.(tin sa mentionez ca am avut dureri aproape in prmanenta in zona abdomenului inferior drept, probabil de la eliminarea pietrei...iar de acum trei zile am inceput sa am dureri intre anus si testicule, care se propaga spre restul organelor genitale.Cel mai grav este ca eu am 18 ani si nu ar trebui sa am asemenea simtome...ce credeti ca am?Am fost la multi doctori si nu mi-au spus ceva concret
0
21-01-2011, ora 14:56
omule
Nu este medic/terapeut
omule
am gasit un tratament cu brocoli foarte bun care ma ajutat sa ies din criza se ia cate 2 cani pe zi lam gasit la prostatita-cronica.com rog adminul sa nu stearga este un tratament f bun.
0
01-12-2015, ora 00:23
johnnyioan
Nu este medic/terapeut
johnnyioan
Xatral e un drog blestemat ! Mi-a fost prescris de un doctor fara experienta pentru prostatita, pe langa spozitoare voltaren si arcoxia..si dupa doua luni aveam niste dureri abdominale sub coaste...apoi a zis ca e pielonefrita si mi-a dat penicilina 1 la 8 ore timp de 10 zile dupa ce am terminat tratamentul eram vraiste.pana sa incep penicilina am fosr la alt doctor si mi-a prescris seren complex doua luni...apoi am facut si penicilinele. Dupa doua sapt.Ficatul nu mai procesa cum trebuie, la analize mi-a iesit bilirubina indirecta 2, 55 aveam niste stari de am zis ca dau in primire. Mi se ingalbenau ochii, pielea, ma dureau toti muschii, parca nu imi ajungea sangele in maini, nu aveam pofta de mancare, urinam des (la doua ore), am slabit 7 kg in cateva zile.. la ecograf toate organele la locul lor... la spital m-au diagnosticat cu Colestaza si in obs. Sindrom jilbert. Am luat si antidepresive ca eram cu psihicul la pamant. Asa ca aveti grija cu Xatral-ul sau oricare medicament...cititi prospectul bine si daca are mai multe efecte negative mai bn nu le luati ! Doctorii prescriu medicamente foarte usor, si multi sunt doctori doar cu numele... Eu sunt electronist, am studiat domeniul asta pentru ca mi-a placut, nu pot spune acelasi lucru despre mai mult de jumatate din colegii de clasa care au urmat profilul doar pentru a avea o diploma. Asa si cu doftorii, multi absov dar putini repara oameni !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un simplu simplu obicei ar putea ajuta la evitarea infecÈ›iilor urinare
  • Antibioticele are putea fi soluÈ›ia pentru ameliorarea durerilor cronice ale vezicii urinare (Studiu)
  • Semne È™i simptome de infecÈ›ie urinară pe care trebuie să le recunoÈ™ti
  • De ce fac atât de des infecÈ›ii urinare?
  • Este sucul de meriÈ™oare eficient în infecÈ›iile urinare? Ce spun studiile
  • Cele mai bune metode de a preveni infecÈ›iile urinare
  • Obiceiuri sexuale care duc la infecÈ›ii urinare
  •