Prostato-veziculita cronica

110 comentarii 1 2 3 4
0
13-01-2012, ora 21:03
mihai.p
Nu este medic/terapeut
mihai.p
Salut!

(Pt dl mporumbaru)

Ca majoritatea de aici si eu am probleme cu prostatita. Ma chinuie de vreo 7 luni si observ ca nu vrea sa mi treaca. Am fost la 3 urologi care mi au spus ca am prostatica cronica. Am prostata usor marita, perioade cand simt nevoia de a urina chiar daca urinez f putin, dureri in zona dintre anus si scrot in flancul stang ca sa zic asa si cel mai rau ma chinuie faptul ca am dureri dupa ejaculare care ma tin cateva zile chiar. Din aceasta cauza am incercat sa nu mai am contacte sexuale fapt ce ma streseaza destul de mult. Oricum, am observat ca abtinerea pentru o perioada de timp mie imi face bine. Am simtit ca m a ajuta la vindecare, chiar citeam pe un alt site marturia unei persoane care spunea acest lucru si am incercat si eu sa l urmez. In sfarsit. Ideea este ca am fost la 3 urologi dintre care doi mi au recomandat tratament cu antibiotic. Ce m a descurajat sa urmez tratamentul asta este faptul ca nu am semne de infectie, adica, dupa cum am citit pe net, usturimi pe uretra la urinare si temperatura. Criza cu usturimi si dureri serioase a debutat la mine dupa 2 contacte sexuale consecutive in urma carora am ramas cu usturimi si dureri ale prostatei de nu puteam dormi noaptea.

Acum, aici pe forum, am observat ca dl porumbaru se pricepe foarte bine la medicina, si as vrea sa l intreb daca trebuie sa urmez un tratament cu antibiotic atunci cand exista o prostatita fara senzatia de usturime la urinare si fara sa ai temperatura.Am citit pe net si am vazut ca exista si prostatita neinfectioasa si ma gandeam daca si acest tip se trateaza tot cu antibiotice. V-as ruga sa mi dati si mie cateva sfaturi dl mporumbaru! Ca analize eu am facut urocultura de mai multe ori si mi a iesit bine. Urmeaza sa fac si la sange. Am sa fac si o secretie prostatica, dar eventual dupa tratament.


PS multumiri si recunostinta dl mporumbaru pentru timpul sacrificat si sfaturile bune!! O zi cu sanatate!
0
14-01-2012, ora 00:22
AlexandruITA
Nu este medic/terapeut
AlexandruITA
Salut, ma numesc Alexandru (24 ani. student la medicina dentara)
Eu m-am vindecat 90% si vreau sa va impartasesc povestea mea.
Astept opinii/pareri din partea domnului mporumbaru pe care il apreciez enorm. Azi am citit pt prima oara toate postarile dumnealui.

In urma cu 2 ierni am simtit deodata nevoia de a urina foarte des. M-am dus la doctor si mi s-a prescris NOLICIN. In doar 2-3 zile m-am vindecat 100% si am continuat tratamentul pt un total de 8-9 zile.
Vindecarea a persistat pana la sfarsitul verii (circa 8luni) timp in care am avut un stil de viata haotic + toata vara am facut scufundari, am stat in apa (uneori rece) cu orele. Am inotat foarte mult. Nu am fost nici o secunda constient de ce va urma. Medicul nu mi-a zis sa am grija sa nu stau in frig etc. Mi-a dat doar tratamentul si sanatate. Am vazut toata treaba asta ca pe o banala raceala si nu am luat-o in considerare.

La sfarsitul verii surpriza !!! urinari frecvente (singurul simptom) Urinam uneori si de 2 ori pe ora. Noaptea doar 1 data ma trezeam (uneori deloc/rareori de 2-3 ori). Uneori urinam si nu disparea senzatia de urinare, desi tot timpul goleam vezica folosind o tehnica proprie: IMI TIN RESPIRATIA - pana cand nu mai am aer deloc si mi se declaseaza reflexul involuntar si urinez.oriunde oricand indiferent de stress/blocaj etc.
Am fost la 4 medici urologi..nici unul nu m-a tratat cu succes. Dupa ce viata mea a devenit un chin, desi e banala treaba in aparenta si nu am avut decat senzatia de urinare, sa o ai tot timpul e groaznic in timpul zilei nu poti face absolut nimic.

Cand am vazut ca la analize nu mi-a iesit nimic totul ok, si doar prostata inflamata la eco am revenit la primul medic (care nu era urolog) si care reusise sa ma vindece si am reincercat nolicinul fara succes. Dupa nolicin mi-a dat tagremin 12 zile care nu a avut efect.

M-AM DECIS ! mi-am schimbat total stilul de viata. M-am apucat de fitness+bodybuilding (2 ore pe zi x3ori pe saptamana), nu am mai consumat alcool, fara iute, fara sucuri de nici un fel. Am inceput sa consum doar apa plata (peste 2l/zi) si am consumat urmatoarele lucruri care in opinia mea m-au vindecat 90%:
Ceai de urzica (urzica deaia normala) 1-2 pahare pe zi + 1 lingura de ulei de seminte de dovleac + supliment nutritiv CA+MG+ZN
Senzatia de urinare a scazut semnificativ dupa 1 luna. Am inceput sa urinez la 1 ora jumare - 2 ore in timpul zilei. Maxim 1 data ma trezesc noaptea sa urinez (uneori deloc) - consum 2-3 litri pe zi de lichid.
In tot acest timp chiar cand ma simteam rau si cand nu, functia mea sexuala a mers excelent, erectie foarte buna, ejaculare puternica, fara probleme. Ba mai mult vreau sa zic ca atunci cand faceam sex (sa zicem o ora) in ora aia nu simteam deloc senzatia de urinare si ma simteam excelent. Deci in cazul meu prostatita nu m-a afectat deloc sexual.De cand am prostatita m-am protejat tot timpul, si nici nu cred ca o sa mai renunt deacum incolo la protectie indiferent.

MAREA PROBLEMA ACUM: este transpiratia. daca in trecut nu transpiram, nu aveam nici o problema in ultima vreme chiar si cand ma simt bine transpir in prostie de la brau in jos...practic toata partea inferioara a corpului - de la abdomen pana la genunchi transpir in prostie. Imaginati-va sa iesi cand afara sunt -5 grade sa mergi normal si sa ai pantalonii de sub blugi uzi aproape. (Noroc ca am masina personala si am folosit tot felul de artificii: incalzire in scaun.etc). Nu imi explic acest fenomen.chiar daca s-ar datora inflamarii prostatei apar 2 intrebari: 1 de ce nu am transpirat si in trecut cand sigur aveam prostata inflamata...si transpir acum cand ma simt bine ???.
Transpiram si stand pe scaun la birou asa ca eram nevoit sa schimb boxerii de mai multe ori pe zi. Foarte ciudat.
Acum transpir doar dupa lasarea serii si noaptea. In timpul zilei nu mai am probleme.
Am sunat doctorul si mi-a zis ca am probleme la creier si ca nu are ce sa-mi faca cica creierul dicteaza aceste fenomene :|
Aveti idee ce as putea face in acest sens ? pot sa zic ca e singurul discomfort major pe care il mai am.
Am stat intr-o seara cu pantalonii uzi asa pentru ca nu am avut ce face dar nu am racit si nici nu am mai avut urinari frecvente sau semne de prostatita. Dar ma simt nasol va dati seama.

Daca as scapa si de problema transpiratiei lispite de logica pot sa zic ca as fi vindecat !

Va multumesc. sper ca v-am fost de folos in vreun fel relatandu-va experienta mea.
PS vreau sa incep sa folosesc ceai de pufulita etc recomandate de domnul mporumbaru deoarece consider ca efectul antiinflamator al lor ar putea sa-mi stopeze febra locala. Chiar daca nu ma mai jeneaza si nu mai urinez des totusi febra locala cred ca se datoreaza faptului ca prostata inca e inflamata.
0
20-04-2012, ora 21:41
mporumbaru
Nu este medic/terapeut
mporumbaru
N-am reusit sa mai intru pe forum de ceva timp - scuze celor care mi-au scris si carora nu am reusit sa le raspund.

@mihai.p:
'Am prostata usor marita, perioade cand simt nevoia de a urina chiar daca urinez f putin, dureri in zona dintre anus si scrot in flancul stang ca sa zic asa si cel mai rau ma chinuie faptul ca am dureri dupa ejaculare care ma tin cateva zile chiar..'

Astea sunt totusi semne indicand o prostata inflamata. In comunitatea medicala presupunerea existentei
prostatitei nebacteriene este vazuta ca plauzibila. Problema este ca nu rareori la pacienti cu prostatita bacteriana,
bacteria nu apare in urina, sau chiar in ejaculat, dar poate aparea in secretia eliberata la masaj prostatic facut de urolog. Care ar putea fi explicatia? Mici zone prostatice (numite acini) pot fi inflamate si nu se golesc usor de lichidul prostatic (ca si cum ar fi infundate). O cauza ar putea fi calcifierile, formate ca urmare a prezentei bacteriilor in prostata la un moment dat. Calcifierile mai importante sint uneori vizibile la ecografie - de catre un medic atent si cu experienta.

Eu as incerca un examen de laborator al secretiei prostatice. Un medic urolog cu experienta poate constata ca prostata e inflamata doar facand tuseul rectal. Tot el poate prescrie analiza in laborator a secretiei prostatice dupa masajul prostatei. Eu as face si o ecografie prostatica, tot la urolog. In plus, nu m-as abtine de la sex chiar cu disconfortul care urmeaza, ci as ejacula macar 1-2 ori pe saptamana. Motivul e simplu: lipsa de ejaculare pe termen lung, de frica durerii, nu poate conduce decat la congestionarea si mai pronuntata a unei prostate inflamate. Protejarea cu prezervativ cu partenere pe care le cunosti putin sau deloc e obligatorie - bolile cu transmisie sexuala sint de cele mai multe ori cauza prostatitei bacteriene!

Daca nu ai incercat o cura cu antibiotice inca, merita incercata. Recomandata de medic! Si nu in ultimul rand, as incerca metodele naturiste care i-au ajutat (cu insanatosire completa sau ameliorare) si pe altii. Unii din ei au postat detalii despre ce au facut ca sa se simta mai bine, chiar aici.

Sanatate!

@AlexandruITA

Ma bucur ca ai luat buna decizie sa ai grija de sanatatea ta in felul in care o faci. Continua!

Transpiratia pare bizara, intr-adevar. Dar eu nu mi-as face prea multe probleme, odata ce medicul
considera ca ar fi vorba mai degraba de o chestie functionala ('de la creier') decat organica.
Astea trec de cele mai multe ori de la sine, si uneori cu un pic de rabdare.

Doar ca idee, totusi: nu ai cumva tendinta sa porti lucruri prea groase ca sa te protejezi de frig in zona
organelor genitale? Se intampla unora care au trecut prin astfel de probleme la
prostata, intretinute sau redeclansate de frig.

Oricum, o planta care se spune ca reduce tendinta corpului de a transpira, este salvia. Incearca tinctura, e mai practic de luat (pt prospect da pe google 'tinctura salvie dacia plant'). Evident tratementul naturist poate lua ceva mai mult timp sa-si faca efectul, dar cu tenacitatea pe care o arati, rabdarea nu pare a fi o problema pt tine.

Sanatate si sa auzim de bine!
0
28-05-2012, ora 16:45
Xul
Nu este medic/terapeut
Xul
Buna ziua domnule mporumbaru,
Am varsta de 25 ani si in urma cu doua saptamani am avut un episod cu urinari dese noaptea.
Am fost la medicul urolog, mi-a facut un tuseu rectal, a spus ca prostata e moale. Am facut urocultura de vreo 3 ori nu a iesit nimic, secretie uretrala, antigen microplasma si antigen Chalmyda, rezultate negative. Mi a spus sa iau flamexin un plic la doua zile. Am inceput eu sa iau antibiotic Ciprinol 500 mg fiindca nu ma simteam bine. In paralel am luat ceai de pufulita si ghimpe, seminte de dovleac. Din pacate ma supara problemele de erectie in urma acestei prostatite. Am facut si un ecograf si s-au vazut calcifieri dispuse central. Dupa intreruperea administrarii de antibiotic (5 zile) situatia a reaparut.
Doctorul urolog mi-a recomandat Prostamol Uno si Vitamina E ( cate una din fiecare pe seara ), si consult peste o luna.
Problema e urmatoarea:
1) Am durere la urinare si urinari dese ( si din 30 in 30 min ). Nu ma pot odihni cum trebuie.
2) Am mari probleme cu erectia.
Ce imi recomandati sa iau ?
Antibiotic din nou ? Prostatofort ? Tincturi ? Uleiuri esentiale ?
Pentru calcifieri la prostata am citit ca ar fi bun sucul de ridichi de luna ( am luat vreo 3 zile ).
De asemenea am facut bai calde de sezut zilnic.
Mentionez ca mai am parte si de o constipatie cronica si palpitatii la inima (~ 7000 ESV / zi ).
Am ajuns sa fiu disperat uneori cu aceasta problema, iar uneori am simtit ca nu mai pot, sa alerg la medici sa dau banii pe pastile, sa nu pot face altceva. De multe ori am zis ca sar de la 10 si s-a terminat cu toate problemele.
Va multumesc mult !
O zi buna si sanatate!
0
28-05-2012, ora 21:43
mporumbaru
Nu este medic/terapeut
mporumbaru
@Xul

Te inteleg. Si eu am fost foarte preocupat de problema prostatitei cind aceasta a aparut. La mine s-a manifestat intr-o forma virulenta, cu temperatura, dureri la urinat si ejaculare. Cu toate astea nu m-am descurajat niciodata, si nici tu nu trebuie sa te descurajezi. Va fi bine, desi nimeni nu-ti poate promite ca acest bine va fi imediat, deoarece deseori supararile prostatei cer timp sa se rezolve. Totusi la tine simptomele sint proaspete inteleg (2 saptamini), si e mai usor sa bati fierul cit e cald.

Problema de erectie aparuta dupa ce ai inceput sa te simti rau arata ca aceasta este datorata stresului prin care treci, si nu e de natura organica (adica datorata schimbarilor in organsim - asta ar merita intr-adevar sa-ti faci griji). Am sa fac o comparatie - poate ai fost/esti student si ai mers la un examen greu si ai fost extrem de stresat, si poate ai uitat cam tot si nu te-ai putut concentra. Asta nu inseamna deloc ca nu ai inteligenta necesara sa iei o nota buna, ci pur si simplu creierul nu a functionat bine din cauza stresului. Eractia penisului, ca si capacitatea cognitiva si de concentrare a creierului necesare in examen, sint foarte mult influentate (negativ) de nivelul stresului prin care un barbat trece. Or e stiut, nimic nu ne preocupa pe noi barbatii mai mult decit capacitatea noastra sexuala. Stresul tau e de inteles, dar poti sa te linistesti: problema de erectie nu e decit provizorie. Va trece odata cu stresul tau. Nu-i mai da nici o importanta.

Te mai sfatuiesc sa mergi si la un alt urolog. Simtomele tale sint inca proaspete si au inca sansa sa benefiecieze de un tratament prompt cu antibiotice. Dar nu te trata singur cu medicamente puternice ca antibioticele!

Prostamol Uno e pe baza de o planta originara din America numita saw palmetto. Efecul ei este mai degraba de confort decit de tratament (usureaza urinarea daca e luata mai mult timp). Romanii au insa in medicina populara plante mai bune: ghimpele si pufulita - cu rol si de confort dar si de vindecare (daca sint luate mai mult timp). Americanii si occidentalii in general sint buni la vindut produse, dar nu sint la fel de buni ca romanii la plante medicinale, efectiv. Asta ti-o spune cineva care a trait multi ani si in strainatate si poate face comparatii fondate prin experienta directa.

Uita-te si la celelalte postari pe acest forum cu recomandari, n-as mai repeta acum toate posibilitatile existente. Doar as aminti in mod particular propolisul, care mie mi-a facut mult bine. In cazul tau, dat fiind stresul prin care treci, nu ocoli nici polenul- ajuta, in timp, in ambele probleme - cu inflamarea prostatei si cu sistemul nervos epuizat, datorita vitaminelor, acizilor esentiali si a altor substante de mare valoare (anti-inflamatoare si decongestionante) pe care le contine.

Deci, sfatul meu: viziteaza un alt urolog (nu mai multi) care e bun (asta de-acum te-a tratat doar simptomatic), ia tratamentul pe care ti-l va da, si ia si suplimentele si ceaiurile, constiincios si cu incredere ca mai devreme (eu sper datorita simptomelor inca proaspete) sau mai tirziu, va fi bine. La mine a fost mai tirziu, si a fost bine.
Nu mi-am pierdut niciodata increderea, si la fel trebuie sa faci si tu. Curaj, si multa sanatate!
0
28-05-2012, ora 23:25
Xul
Nu este medic/terapeut
Xul
Buna seara,
Multumesc pentru sfaturi si incurajare.
Astazi am luat o pastila de Prostatofort care mi-a dat un pic mai multe palpitatii. Regret ca am luat-o... si sper sa imi fie mai bine. Cu erectia cand a fost buna cand mai putin buna. Intr-adevar in ultima luna a fost una de stres, de alergat pe la medici, dupa pastile, de odihna insuficienta. Din pacate a si plouat mult in ultima perioada. Am fost si deprimat de toate aceste necazuri ( palpitatii, durere in dreapta+constipatie, prostata, erectie ), si nu m-am putut bucura deloc de viata. Urinarile nocturne mi-au dat somnul peste cap si astfel a aparut si oboseala.
Trebuie intr-adevar sa vad alt urolog si sa duc un sumar de urina si la alt laborator.
Mi-ati putea recomanda un urolog bun in Bucuresti ? As merge la cineva de la Fundeni insa acolo presimt ca ma expediaza rapid.
Ma gandesc ca poate ar fi bun un antibiotic injectabil ( in defavoarea celor administrate oral ). Am deja probleme cu constipatia.
Legat de studentie sunt inca student la master, trebuie sa dau dizertatia cat de curand, dar nu prea am tragere de inima sa fac ceva, cand ma macina celelalte probleme. Sunt si angajat iar la servici de asemenea nu prea am dat randament suficient.
Sper ca toate sa se rezolve intr-o buna zi, si sa fiu ca inainte.
Nu prea mai am incredere in unele medicamente si medici, asa ca am cautat alte surse / alti medici. Bioenergia, homeopatia, iridologia la care urmeaza sa merg si poate voi obtine rezultate mai bune decat cele oferite de medicina alopata.
O seara buna!
Am sa va tin la curent cu ce se intampla.
0
30-05-2012, ora 11:36
vladimires
Nu este medic/terapeut
vladimires
Buna ziua, sa va explic un pic situatia in care sunt am 28 ani nu consum bauturi alcoolice si nici nu fumez, ma antrenez intens si duc un mod de viata activ, am o singura partenera, cand sunt in deplasari mamasturbez cel putin de 3 ori pe saptamana sa golesc rezervoarele de lichidul seminal focar de infectii probabil

Simptomele care m-au indemnta sa consult urologul:
1.Lejera dificultate de urinare
2.Senzatie de golire incompleta a vezicii
3.Cantitate mai mica de sperma la ejaculare, la fel cu dificultate de ejaculare
4.Senzatia ca muschii pubiococigieni nu se contracta le fel de ferm ca inainte, impresia ca sunt atrofiati
5.Senzatia unui obiect strain in uretra care blocheaza ejacularea si urinarea
6.Usoara senzatie de usturime la urinare si ejaculare
Mentionez ca nu aveam prbl de erectie, dar: ajungeam pe greu pana la momentul de ejaculare

Rep.Moldova Martie 2011 am fost diagnosticat cu prostatita cronica si trihomonaza (s-a luat la analiza lichidul prostatic adunat in urma masajului prostatic), tratament a constat in masaj prostatic 10 zile + medicamentatie in 2 etape a cate 2 saptamani in total 4 saptamani de antibiotice.

Rezultat: a disparut senzatia de usturime, dar a ramas cea de obiect strain pe canalul de urinare care jeneaza urinarii si ejacularii adica tre sa fortezi mai nu cu muschii abdomenului ca sa golesc definitiv vezica

Remarca:daca apasam cu degetul pe zona intre anus si radacina penisului jetul de urina iesea singur fara sa ma mai incordez ( mi se pare ca e treaba muschilor pubiococcigieni sa faca asta )

Rep.Moldova Septembrie 2011 Ecografia prostatei arata doua calcificari la nivelul tesutului prostatic, analizele urinei nu aratau semne de neliniste, deci fara tratament

Franta Noiembrei 2011 Tuseu rectal: medicul nu identifica mariri de prostata
Rep.Moldova Aprilie 2012 tuseul rectal facut de medic nu arata mariri de postata, analiza uretrala descopera staphilocok homoeliticus si preznta candidei
simptomologie: aceeasi dificultate de urinare si ejaculare, fara probleme de erectie sau usturime pe canal

Franta Mai 2012 Ecografia prostatei arata: inaltime-30 mm, latime-40 mm, grosime-29mm, greutate-16, 90gr
Rezultatele arata ca nu e nici o problema de prostata, nu exista calcificari in tesutul prostatei

Remarca mereu ramane acea senzatie de dificultate la urinat si ejaculat,
sperma este densa si alba ca smantana cu ratia cea mai inalta de grasime
dupa urinare, ecografia arata 12cc (ml) de reziduu de urina in vezica
muschii pubiococcigieni sunt la fel moi si nu se incordeaza cu fermitate ca pe la 25 ani

Concluzie:cel mai probabil ca o sa caut un alt urolog si va fi in Franta, dupa ce v-am descris acest istoric ce parere aveti?, problema sa fie in alta parte si nu in prostata?, dimensiunile prostatei sunt normale?
Astept aviz de la cunoscatori sau de la cei ce s-au confruntat.
Imi cer scuze pentru erorilefacute la editarea acestui text din motiv ca l-am editat de pe telefon.
0
12-03-2013, ora 20:38
Grig39
Nu este medic/terapeut
Grig39
Buna ziua.Am mai mult de un an de cand am inceput sa am probleme cu o prostatita care a inceput in urma unei ejaculari cand am simtit cum brusc ceva creste si se inflameaza si o apare o jena si o durere surda in abdomen.Prin natura meseriei, aflat peste hotare, am fost trimis la mai multe clinici, Germania si Anglia, bineinteles fara nici un rezultat.Am fost extrem de dezamagit, cei care tot lauda sistemul medical de-afara vreau sa le zic ca am fost tratat cu destula neglijentza si indiferentza, umplut cu diverse antibiotice, etc, asa cum am zis nu s-a rezolvat nimic.Ajungand in Bucuresti, in decembrie anul trecut, am fost direct la control la un doctor laudat din bransa ( rezultand diagnosticul de sidrom pelvic dureros), care m-a expediat rapid numai cu Omnic Tocas.Intre timp insa citisem acest forum, si am inceput si tratamentele naturiste-pufulita + ghimpe si rasina si intr-adevar, incet incet am ajuns sa ma simt din ce in ce mai bine.Dupa 2 luni de naturiste am incetat tratamentul, si pana prin toamna am fost ok, cand am avut un nou episod neplacut, iar naturiste, si cat de cat bine.
Am tot vrut sa intru pe acest forum si sa dau vesti bune, dar din pacate boala a recidivat, si acum, la un an de cand am inceput, am aceleasi probleme, noaptea dorm 2-3 ore, senzatia de greutate dureroasa in abdomen, urinari dese, intr-un cuvant chinul pe care-l stim cu totii.
Am facut greseala sa nu insist in verificarea lichidului prostatic de la bun inceput, insa si afara si in tara, toti doctorii s-au ferit cat au putut sa-mi recomande aceasta investigatie.Desi dupa tincturile luate, m-am simtit mai bine, acum boala revenind as dori sa fac si aceasta investigatie, precum si verificarile de infectare cu chlamidia, e-coli etc.Cu vreo 6 ani inainte am avut o durere de testicul stang care a durat mai mult de un an, cu intermitente( si atunci am facut analize si vizite medicale de ma saturasem si nu am ajuns la nici un rezultat)
Stie cineva din Constanta, o clinica specializata, un doctor bun sau unde au facut aceste investigatii ei si a fost ok?Eu sunt din Tulcea si Bucurestiul este cam peste mana.
Va multumesc tuturor si orice indiciu/ajutor va fi foarte apreciat!
0
27-03-2013, ora 13:25
Dan Pirvu
Nu este medic/terapeut
Dan Pirvu
Buna ziua,
Din pacate pentru mine si eu ma confrunt de aprox. 2 ani cu o prostatita cronica, ce-i drept am mers tarziu la medic, dar doar o singuta data in ianuarie 2012, cand dupa consult si tuseu rectal mi s-a recomndat: zanocin, eficef, vit. Eforte si Prostamol cam aproximativ o luna.
Pe perioada tratamentului s-au simtit unele ameliorari, dar la aprox. 2 luni durerile au reaparut( eu o resimt in stanga scortului catre anus); am urmat din proprie initiativa acelasi tratament( pastrasem reteta) si rezultatele au fost aceleasi;am mai incercat in cursul anului 2012 cu alte tratamente naturiste: Prostate Optimizer, Multigland Caps ce au dat rezultate pe termen scurt, dupa care durerile au reaparut asa ca am incercat cu capsule cu seleniu.
De curand am inceput o cura cu ceai de pufulita si tinctura de ghimpe si zilnic seminte de dovleac si parca s-au mai redus durerile.
Mentionez ca nu urizez noaptea ( deocamdata), dar des ziua, am dureri dupa ejaculare( ce-i drept m-am abtinut si cate o luna), dureri de coloana ( nu stiu daca de la prostata) consum ce-i drept des, dar in cantitati mici alcool, aproximativ 2 litri de apa + ceai zilnic si partea proasta este ca nu mai fac sport si stau pe scaun 8 ore; de asemenea nu beau cafea, nu fumez si nu mananc prea sarat.
Am constatat si eu ca la contact cu scaun rece zona devine sensibila foare repede si apar durerile.
Intrebarea mea este ce Dumnezeu sa mai fac sa scap de durerile astea?
0
13-05-2013, ora 21:02
VUCEVIC1977
Nu este medic/terapeut
VUCEVIC1977
pentru dl porumbaru sau oricine crede ca ma poate ajuta.multumiri anticipate
In septembrie 2012 m-a lovit si pe mine nenorocirea asta.Fata de ce am citit aici in afara de dureri perineale eu am si febra la ambele picioare.Iau antibiotic trece febra, iar cand recidiveaza febra incepe de la talpi, la ambele picioare si urca la genunchi.
As fi fericit sa am numai dureri perineale.Nu mai stiu ce sa fac sa nu mai am febra asta nenorocita.Daca imi iau temperature nu am febra.Am fost la 3 doctori, 1 chiar din Sibiu.Diagnostic prostatita cronica.
Am luat antibiotic, dar acum nu-si mai fac efectul : zinat 10 zile a revenit febra, tavanic 10 zile a revenit febra, azitrox (fara effect de la inceput), unasyn 15 zile a revenit febra, zanocin.In 28 decembrie am intrerup 28 de zile de zanocin.Eram bine nu mai aveam febra la picioare.
In 15 martie m-a lovit iar nenorocirea si iar am febra pe toata suprafata picooarelor aproape.Am luat : uansyn (nu si-a mai facut efectul), doxiciclina (fara niciun effect), ciprofloxacin (fara niciun effect), tavanic 14 zile ( dupa a 10 zi a revenit febra !!!), augmentin fara effect.

Am luat polen crud congelat, propolis tare (taiat cu cutitul), tincture de pufuluita, ghimpe, prostamol, am facut acupunctura, lipitori in zona inghinala, am mancat usturoi 2-3 catei in fiecare seara zilnic, urcam 500 de scari zilnic.a fost bine din 28 decembrie pana in 15 martie, ca nu mai aveam febra.Apoi totul a revenit.Imi simteam zona prostatei cald cu rece, apoi peste o perioda ma lua fierbanteala de picioare.
Am facut spermocultura, urocultura, ecograf, urologul a verificat rectal prostata si nu era marita, desi eu aveam febra la greu.Toti se mirau.Am jet normal, nu am problem de urinare.Ma doare dupa ce ejaculez doar.
Pe siteurile din Romania nimeni nu mai are simptome cu febra picioare, doar afara am mai citit simptomele astea..NU STIU CE SA MAI FAC sa scap de firbantelille astea nenorocite.As trai fericit cu dureri perineale, dar nu cu febra/arsuri la picioare..Nu am nimic cu coloana, altfel cand am luat antibiotic nu trecea fierbanteala daca aveam problem cu coloana,
Daca ma poate ajuta cineva as fi recunoscator.
0
21-05-2013, ora 17:18
michelle j.
Nu este medic/terapeut
michelle j.
Buna ziua! Sotul meu are 47 ani si in urma cu doi ani a fost diagnosticat cu adenom de prostata. I s-a prescris OMNIC si AVODART o pastila pe zi. I s-a recomandat atunci sa faca analizele si RONGEN. La analize, valoarea PSAa iesit, in urma cu doi ani, de 1, 34. In urma cu doua saptamani a facut din nou RONGEN si analizele si valoarea PSA a iesit tot...1.34. Medicul de familie m-a speriat si mi-a zis ca este suspect de neoplasm prostatic. Sunt disperata! I s-a recomandat BIOPSY, si asteptam programarea! Exista pericolul de neoplasm la o valoare de 1.34 PSA? pentru mine aceasta situatie reprezinta o trauma. Tatal meu a decedat in urma cu 17 ani de cancer de prostata. Va rog, dati-mi un raspuns! Cu deosebit respect, Michelle J.
1
17-07-2013, ora 11:15
anonimz
Nu este medic/terapeut
anonimz
M-am dus la clinica Syromed din Bucuresti a doctorului Abboud Bachar cu prostatita cronica, o prostata de 4 ori marita fata de marimea normala.am 33 de ani...trebuia sa am un volum al prostatei de 11 Cm3 maxim 12 iar eu aveam 44..dupa tratament cu o combinatie de antibiotice si antiimflamatoare de 3 saptamani am ajuns la 15 cm3.in fiecare saptamana mi-a schimbat medicamentatia..la analize nu mi-a iesit natura infectiei, dar doctorul Bachar care este un profesionist desavarsit, binecuvantat de Dumnezeu cu intelepciune si pricepere medicala a intuit ca este vorba de o infectie mai veche provenita de la amigdalite care s-a localizat la prostata. Acum sunt pe ultima suta de metri a tratamentului.eu recomand tuturor acest doctor. Ma simt dator sa ajut si pe altii in aceasta boala grea. Va las o adresa de mail unde ma puteti contacta pentru mai multe detalii -*. Am vazut ca cineva mai sus pe forum recomanda sportul.eu recomand rugaciunea.trebuie sa ne curatam mai intai inima nu numai prostata


(*modificat de admin)
0
29-11-2013, ora 12:59
bercenarul
Nu este medic/terapeut
bercenarul
Domnule mporumbaru.Eu am o prostatita bacteriana (adica imi iese doar in spermocultura, in urina- nu iese !!) cu e-coli de vreo 8 luni.Mi s-a dat doxicilina- 21 de zile, levofloxacin- 14 zile urmata de nitrofurantoin 60 de zile si (ultima runda) zinat- 14 zile urmata de biseptol- 14 zile.Pe langa asta, am baut ceaiuri, uractiv, lichide, vitamina E, etc.Simptomele chiar s-au agravat, nu mi-au trecut deloc.La ecografie, prostata are volumul de 40 de centimetri cubi (am 45 de ani).Nu am tulburari de urinare, dureri in testicule, febra, etc.Am usturime, arsura si intepatura in penis.Iau si propolis de vreo doua luni in fiecare dimineata pe stomacul gol.N-am luat pana acum tincture, pentru ca pana acum am luat antibiotic si nu se pupa una cu alta (tinctura e alcoolica).Am incercat toate tratamentele, se pare ca e esec therapeutic.Nu stiu ce sa mai fac, in cat timp sa astept (macar) o ameliorare, daca nu vindecare.Acum iau urovaxon (mi s-a spus sa il iau- 2 luni).Mi-am facut din npu probele, cam la o saptamana si ceva de la terminarea antibioticului si au iesit sterile, dar eu ma simt la fel de rau.Saptamana viitoare imi vin alte probe.La dv., in cat timp de la inceputul tratamentului naturist (dupa ce ati terminat cu antibioticele) s-a vazut vreun semn de bine ? As fi foarte fericit daca as vedea macar un semn de bine, inseamna ca sunt pe drumul bun, dar nu vad nimic.A da, mi-am mai adus aminte de ceva, beau si suc de aloe vera in fiecare dimineata, mi s-a zis ca e bun pentru cicatrizare.Pe de o parte am citit ca se ia antibiotic si 2 luni continuu ca sa se vada ceva, pe de alta parte, se spune ca antibioticele nu vindeca de tot boala asta.Dati-mi si mie un sfat, va rog !! Postarile dv. mi-au redat increderea in viata, sunteti un om extraordinar !! Spuneti-mi si mie ce bacterie ati avut, daca tratamentul propus de dv. are efect doar la nebacteriene (desi, se pare ca bacteriene sunt cam toate, dar nu se vad in analize...).Sunt disperat, ma duc la doctori imi dau tratament (medicamentos, homeopat, naturisyt, nu conteaza), il iau 2 luni sui o iau de la capat.Numai bine sa va dea Dumnezeu !!
0
17-02-2015, ora 14:18
resu
Nu este medic/terapeut
resu
Pt d nu Mporumbaru
Va rog sa mi spuneti si mie inca odata pt prostatita subacuta...altii au zis cronica...
Vreau sa iau acea tinctura de pufulita si ghimpe...cat pe zi ce perioada si cu care pauze.mi s a dat tavanic 500 si indometacin si amikozit injectabil insa la amikozit am fost alergic, ieri a fost ultima zi de antibiotic insa nu am avut nici o ameliorare si cu 7 zile inainte sa termin am vazut saitul cu ceai de pufulita si imediat dupa o zi am simtit o ameliorare nu mai simteam acel disconfort intre anus si scrot, apoi ieri m am dus sa fac ecograf la un internist care mi a zis ca rinichii sunt f bine la fel vezica la fel prostata ca are dimensiune normala si ca disconfortul de care vb poate fi ceva radiant de la coloana sau...nh stiu cum a explicat, si mi a dat sa iau diclotard si gabaran 100 si am luat gabagamma care contine gabapentina si pot sa spun ca mi a disparut acel disconfort, poate sa zic ca mai simt o usoara usturime fulger in capu penisului uretrei sa zic asa...insa nu cand urinez.
Vreau sa stiu daca pot lua concomitent acele tincturi cu ce iau acum, sau ce sfat imi dati si mie.multumesc mult.
Apropo gandul concentrat pe durere pe chestia asta poate duce la probleme erectile, insa totu e din cap...
0
13-08-2015, ora 14:06
conux
Nu este medic/terapeut
conux
Pentru toti cei care ajung aici, pentru prostatita bacteriana cum am eu, pe mine m-a ajutat foarte mult ceaiul e cuisoare. Nu gasiti pe net mare lucru, eu pur si simplu am incercat din lipsa de altceva si am gasit undeva informatia ca face parte dintre plantele care se comporta ca un antibiotic. A avut la mine efect aproape imediat. Dupa ce am trecut prin tot felul de antibiotice urologul mi-a dat sa iau Levofloxacina 3 luni de zile. Daca tot nu ma vindeca prefer sa continui cu ceaiurile mele. Am ajuns in sfarsit in tara sa iau si tincturile recomandate de domnul Porumbaru, caruia ii multumesc si eu pentru energia pozitiva pe care a insuflat-o intr-o comunitate de oameni disperati.
Ceaiul eu il beau de doua ori pe zi, cate o cana dimineata si seara. Il prepar firband o lingurita de cuisoare la cana timp de 10 minute, cu vasul acoperit cu capac in timpul fierberii. Am gasit undeva ca ar trebui macinate pentru a elibera uleiurile din ele mai bine, si am incercat si asa, dar nu am observat mare diferenta, inafara de culoare.
Multa sanatate tuturor!
1
14-08-2015, ora 23:15
resu
Nu este medic/terapeut
resu
Pt cei cu prostatita si tot ce este legat de prostata.
Voi fi scurt si la obiect...nu credeam ca exista vindecare totala, am trecut prin tot felul de antibiotice si nimic...pana am dat de o colega care il cunoaste pe fratele Ioan...duce o viata de calugar, a fost si o emisiune la televizor cu sfintii de pe muntii raraului, si cum face el chilii sub pamant...in fine acest om a fost inzestrat de Dumnezeu cu darul de a combina plante si a face leac pt aproape orice boala.Eu l am sunat si i am spus problema, iar el mi a pregatit o reteta...o tinctura din nu stiu ce plante...beau mereu, o sticla de un kg, s a dus din e f putin, mi a mai dat un pahar cu o alifie, miroase a rasina de brad si miere???, pot spunr ca acea alifie masata pe prostata seara inainte de culcare instantaneu iti ia durerile, apoi mi a mai dat o sticluta cu iod, iau la pranz doua trei picaturi intr un pahar cu apa sau in ceai de pufulita cel mai indicat.
Inainte de aceasta reteta, cu aproape doua saptamani pana sa mi ajunga mi a zis asa
Ia capsule de merisor sunt tuburi la oferta de 60 capsule plus un tub gratis, iau 3 sau 4 pe zi, va marturisesc ca am simtit ameliorare de a doua zi, si in doua trei luni sunt ca nou, cand mi a venit reteta am folosit de 4 ori crema dupa folosesc doar pastila de merisor cu iodul si tinctura primita.
Mi a dat de inteles ca merisorul are un efect f bun asupra prostatei si a avut dreptate.Incercati capsule merisor plus iod la pranz si mi spuneti dc aveti schimbare.
Daca doreste cineva sa ia di acea reteta eu va las nr de telefon si discutati direct.
Insa incercati cu merisor...la mine a facut minuni.
0
26-09-2015, ora 01:56
creeax
Nu este medic/terapeut
creeax
Nu cunosc pe nimeni care a scapat de prostatita definitiv.Ma chinui personal de vreo 3-4 ani.Daca nu ati tratat-o din start de la primele simptome parerea mea e ca nu mai scapati de ea indiferent de fanteziile care le mai auziti pe la unii.Incetati sa luati tratamente cu diverse pastile antibiotice etc..le-am incercat pe toate te simti bine doar pe perioade limitate de timp, dupa care simpotemele revin.Exista o singura solutie care m-a adus mai aproape de a fi normal nicidecum ca m-a vindecat, Am terminat-o cu prajelile, am inceput sa fac miscare am remarcat ca diferenta este uriasa cand pun sangele in miscare, incercati sa slabiti cat se poate cei care sunteti mai grasi, ideal ar fi inclusiv actele sexuale de orice forma sa le limitati la o data pe saptamina, nu de alta dar mai bine o data pe saptamana decat de loc sau foarte prost, ( oricum femeia nu e oligofrena ca barbatii si pt ea este suficient, inclusiv masturbarea nu este o optiune ), pentru ca si ejacularea zilnica este una din cauze la o parte din barbati, incercati sa scadeti urea din sange si colesterolul, si miscare cat se poate de multa.Deci pe scurt, mancare de regim cat se poate, slabit in regim de urgenta, miscare cat puteti, ceaiuri calde de 2 -3 ori pe zi, apa cat cuprinde, bai fierbinti macar o data la 2 zile, evitati frigul si umezeala cat se poate si dupa ce ati facut toate aceste lucruri si va veti simti bine...trebuie doar sa mentineti ce ati obtinut..altfel o luati de la capat..si de fiecare data cand revine, nu uitati ca revine intr-o forma mult mai agresiva decat data anterioara.Sper sa va fie de ajutor.( Si puneti frina la orice tratamente cu antibiotice pentru ca va omoriti singuri organele si veti constata ca rezultatele sunt dezastruoase ).
0
10-07-2017, ora 00:27
Tnt15
Nu este medic/terapeut
Tnt15
Bună am citit și eu o parte din conversație și vreau sa ii transmit dnu mporumbacu ca am un deosebit respect pt dansul pentru sfaturile care le da semenilor aflați într-o mare suferință la fel ca mine de altfel, vreau sa va întreb dacă credeți ca mar putea ajuta și pe mine o cura de tincturi de ghimpe și pufulita și semințe de dovleac și respectiv cu ceai având în vedere ca problema este mai veche 6- 7 ani și chinuie îngrozitor de tare, va rog sa îmi dați un sfat.Va mulțumesc
0
27-08-2022, ora 10:30
bitang
Nu este medic/terapeut
bitang
Salutare.Stiu ca topicul este vechi dar poate cineva mai este activ.Sunt curios daca cineva dupa atatia ani a reusit sa se vindece sa macar sa scape de simptome?!
0
13-02-2023, ora 16:32
Dantohe
Nu este medic/terapeut
Dantohe
Si eu sunt curios daca cineva a reusit sa scape definitiv de problema asta!
Adaugă un comentariu / răspuns
110 comentarii 1 2 3 4

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: