Protectia anticonceptionaleloe

02-09-2018
Carmen-22
Nu este medic/terapeut
Carmen-22
Buna ziua!
Am inceput sa iau marvelom 21 la recomandarea medicului, aproape in fiecare zi am luat la aceeasi ora, la 7 seara, dar s-a intamplat in 2 zile sa uit 20 min sa le iau, banuiesc ca are nicio importanta daca intarziu 20 min, apoi am am fost la mare, aveam pastilele la mine in geanta si pe plaja le-am tinut sub prosop. Ii poate scadea din eficacitate daca se tin in caldura? Nu am avut de ales, trebuia sa le iau cu mine. Apoi am avut sangerare cu 2 zile inainte sa termin folia ceea ce este normal, un efect advers, sangerare care m-a tinut cam 7 zile pana s-a oprit cu totul. In cele 7 zile de pauza doctorita a zis ca trebuie sa imi vina menstruatia, imi voi da seama ca va fi mai abundent, insa la mine nu a fost deloc abundent, ba dimpotriva noaptea se oprea, nu avea acea consistenta si nici miros specific. Ma tem ca nu a fost o menstruatie normala, desi sangerarea m-a tinut 7 zile, am avut durere normala de ovare ca la mesntruatie si durere de sani, Mentionez ca le-am luat corespunzător, mai putin cu acele 20 de min intarziere, nu am luat alte medicamente si in primele 13 zile nici nu am avut contact sexual de frica deoarece mi s-a zis ca dureaza 7 zile pana isi face efectul ca nu le-am luat din prima zi a ciclului menstrual. Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Acum am inceput si a 2a folie, sunt panicata si astept sa vad daca urmatoarea menstruatiatie va avea loc. Exista ceva risc sa fi ramas insarcinata, daca pastilele s-au stricat in caldura??
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul