proteza scheletata

09-08-2010
rodica tora
Nu este medic/terapeut
rodica tora
Am proteza scheletata (maxilarul inferior). Problema mea este urmatoarea si as dori sa ma ajutati.Am si dinti naturali(cinci in fata) si o lucrare din portelan in partea opusa.Problema a fost, la inceput, urmatoarea: prinzandu-se cu niste carlige de lucrarea din portelan nu se face un echilibru si lucrarea imi iesea din gura la masticatie, s-a facut o capitonare a dintilor de pe proteza si mi s-a explicat ca oricum nu va fi chiar stabila in partea cu lucrarea fixa deoarece, fiind din portelan, se realizeaza o usoara alunecare in sus a carligului(este vorba de carligul care se prinde de ultima masea).Mai exista, evident si un carlig care se prinde de primul dinte al lucrarii fixe.Acesta este proeminent si deranjeaza cand inchid gura.Masticatia pe suprafata dintilor mobili se face eficient dar problema este acest balans al carligului ultim, ceea ce face ca scheletul sa nu fie stabil..Intrebarea mea este(si va rog sa-mi scuzati exprimarea profana, dar nu sunt in domeniu)trebuie sa ma obisnuiesc cu ea asa, sau sa impun refacerea lucrarii(fapt aprobat intrucatva si de medic inainte de capitonarea protezei), ori, in extrem, returanarea contravalorii lucrarii.In plus mi s-a explicat ca, daca se mai "strange" agrafa cu problema va fi dificil de scos pe igienizare.Ce pot face. Va rog mult sa-mi raspundeti, cu scuzele necesare pentru un mesaj atat de insistent
4 comentarii
0
10-08-2010, ora 01:06
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
daca nu se reuseste echilibrarea...as merge pe a 2-a varianta
0
22-09-2010, ora 19:35
rodica tora
Nu este medic/terapeut
rodica tora
revin cu inca o intrebare. Si scuze, dar acum am finalizat problema. Doctorul a propus alta varianta, pentru ca lucrarea nu se poate purta. Mi-a propus o proteza elastica. Mi s-a explicat ca este o premiera in Romania si ca este sistemul care este adecvat problemei mele.Va rog mult sa-mi spuneti daca este mai eficienta ca stabilitate si rezistenta ca proteza scheletata.(am intrebat despre ce este vorba si am fost lamurita in sensul ca acea parte de schelet metalic este inlocuita cu un material elastic, iar crosetele vor fi din acelasi material, ele facand aderenta mai bine la dintii de pe lucrarea fixa) Nu va ascund faptul ca, neavand nici un exemplu de pacient care are asa ceva, nu prea am incredere in propunerea d-lui doctor. Va multumesc mult pentru amabilitate.
0
23-09-2010, ora 02:44
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
premiera in Romania ???????????? Aproape ca ma cuprinde rasul.asa ceva se face de mult timp.poate este premiera, dar cu siguranta nu in Romania...
0
23-09-2010, ora 18:07
rodica tora
Nu este medic/terapeut
rodica tora
am inteles. Totusi, avand in vedere "eroarea" d-lui doctor si sinceritatea dvs., va ror sa-mi raspundeti, daca doriti, la intrebare. Sunt intradevar mai eficace (stabilitate, rezistenta in timp, masticatie buna)decat cele scheletate cu metal? In speranta ca m-am facut inteleasa, va multumesc anticipat.(Nu am ajuns la o intelegere in privinta returnarii costului lucrarii pentru ca se insista pentru o alta varianta, de aceea nu pot schimba stomatologul si vreau sa stiu ce sa aleg, contravaloarea sau o alta lucrare).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noi proteze dentare 3D îmbibate cu medicamente pentru a combate infecțiile
  • Utilizarea protezelor dentare poate proteja împotriva declinului cognitiv
  • Cum influențează proteza dentară alimentația unei persoane?
  •