psihoza sau depresie

03-02-2012
nicoleta12
Nu este medic/terapeut
nicoleta12
Buna, sunt nicoleta si am si eu o problema cu prietenul meu! Daca cineva a mai avut simptomele pe care vi le descriu va rog sa imi raspundeti la acest comentariu. Sunt cu prietenul meu impreuna de 3 ani. inca de la inceputul relatiei noastre el consuma asa zisele plante etnobotanice. Pe atunci nu am luat problema in serios gandinduma ca este doar o etapa a vietii si nici nu dadea semne ca aceste plante etnobotanice i-ar afecta creierul intr-un fel atat de sever. Spun atat de sever deoarece de cateva saptamani el nu mai este el. Acum aproximativ 2 luni si ceva a inceput prin a nu-si mai recunoaste parintii, si a le spune in fata ca ei nu sunt parintii lui, ca eu nu sunt iubita lui, ca el vrea pe parintii lui adevarati si pe iubita lui adevarata. Nu a durat decat o zi sau doua aceasta nebunie iar apoi si-a revenit. Cand si-a revenit am discutat cu el despre ceea ce sa intamplat si el a fost destul de constient pe atunci ca totul este de la droguri si acestea i-au afectat memoria. Insa acum problema este mult mai grava. Mentionez ca el a continuat sa mai consume plante etnobotanice de la magazine autorizate, ultima data fiind in ziua de ajun. Dupa aproximativ o saptamana jumatate a devenit un alt om. La inceput avea impresia ca toti vrem sa ii facem ceva rau, din nou aceeasi poveste ca el vrea pe parintii lui adevarati, pe iubita lui adevarata. Avea atacuri de panica, era nelinistit, plangea mereu fara sa spuna ceva. Intr-un final am ajuns cu el si la spitalul de psihiatrie unde a fost tinut 2 saptamani cu tratament. Mi se parea ca este mai bine, a inceput sa comunice, sa manance foarte bine, incet, incet boala dadea spre bine, pana cand a ajuns acasa. Aici situatia sa inrautatit din nou si de data aceasta cu mult. A inceput sa refuze tratamentul care i sa dat acasa si anume olanzapine de 15 mg, o tableta seara, spunand ca daca ia pastila va muri, citeste din biblie, se roaga, de o saptamana mananca doar paine si apa, spunand ca posteste si ca asta este voia lui Dumnezeu, refuza dialogul, refuza tratamentul, refuza absolut orice. Tin sa mentionez ca el este o persoana energica, cu simtul umorului, si niciodata nu l-am vazut in starea aceasta. Daca cineva cunoaste un caz asemanator sau crede ca ma poate ajuta cu vreun sfat, va rog sa nu ezitati si sa imi raspundeti.
13 comentarii
0
03-02-2012, ora 21:58
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
"inca de la inceputul relatiei noastre el consuma asa zisele plante etnobotanice.
Pe atunci nu am luat problema in serios gandindu-ma ca este doar o etapa a vietii si nici nu dadea semne ca aceste plante etnobotanice i-ar afecta creierul "-zici.
PAI,
draga mea..afecteaza TOT organismul..
si ai stat 3 ani cu aceasta persoana?
NU ai spus parintilor lui, alor tai? prietenilor?
DE CE nu i-ai conditionat ACUM 3 ani CAND, poate pt. tine facea orice?
aveti si copii?
parere:
acum NU stiu ce as face in locul tau..e grav..GRAV..si poate tarziu..
mai vrei o relatie cu el? continuand sa "consume"?...
Iti doresc sa-ti fie BINE.
0
03-02-2012, ora 22:08
nicoleta12
Nu este medic/terapeut
nicoleta12
nici nu se pune problema sa ma despart de el, de continuat sa consume...cu siguranta nu va mai continua, pentru ca nu o sa mai permit asa ceva dar nici de despartire nu poate fi vorba... asa cum am fost alaturi de el la bine asa voi fi si acum si il voi sprijini din toate punctele de vedere pana se va face bine. Multumesc pt raspuns.
0
04-02-2012, ora 09:32
luzluz
Nu este medic/terapeut
luzluz
nu este un lucru rau ca citeste din biblie..doar ca dupa parerea mea..din cauza fricii a inceput sa vrea sa se apropie de D-zeu, cred ca nici el nu stie ce i se intampla. Din pacate el chiar ar avea nevoie de pastilele alea zic eu ca e un caz cam grav. mai bine il duci la spital si sa-l tina atat cat e nevoie pe tratament, pt ca nu-l vad bine..eu stiu persoane care au aceleasi pbl dar sunt persoane distruse..mai bine cere ajutor specializat ca nu e de gluma..adica nu stiu cum te poate ajuta careva de pe site. trebuie sa mergi la doctor cu el inainte sa fie prea tarziu. multa sanatate si..putere
0
04-02-2012, ora 12:20
nicoleta12
Nu este medic/terapeut
nicoleta12
multumesc luzluz pt raspuns, vom cere ajutor specializat si sper ca pana la urma sa revina totul la normal.
0
06-02-2012, ora 10:05
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Ce diagonstic a primit la iesirea din spital?
Este posibil ca simptomele sa fie determinate doar de consumul de etnobotanice, ceea ce oricum este o situatie serioasa, dar se poate ca acest consum sa se suprapuna peste debutul unei boli psihice grave- si anume debutul bolii cu simptome care l-au bulversat sa fi dus la consumul de etnobotanice cu scopul de a se mai calma / relaxa. Si atunci este o situatie si mai delicata. In ambele cazuri este foarte important sa ia medicamentele prescrise de medic.
0
06-02-2012, ora 15:30
nicoleta12
Nu este medic/terapeut
nicoleta12
la externare i sa pus diagnosticul de psihoza! de ieri l-am internat din nou in spital! Nu pot sa imi dau seama ce sa intamplat cu el acolo fiindca el acasa trei zile nu a mancat, nici nu a baut apa fiindca spunea ca asa i-a spus Dumnezeu, dar dupa o perfuzie cu vitamine si un diazepam i sa taiat tot filmul sa trezit a cerut mancare, a fumat, atata doar ca plange foarte mult fiindca ii este teama sa nu se intample ceva cu el. Cred ca si-a dat seama de ceea ce a patit!!! Nu stiu ce sa spun mai mult, cert este ca de ieri de cand a ajuns la spital este sa cum era el de obicei doar ca foarte plangacios si nelinistit. Va multumesc mult pt raspuns!!!
0
07-02-2012, ora 20:14
psihoterapeut laurentiu dobrota
Nu este medic/terapeut
psihoterapeut laurentiu dobrota
Sa fiu cinstit cu tine.In primul rand el doreste sa se lase de droguri?Nu tu?El?Daca nu doreste, fugi mancand pamantul ca nu se mai poate trata si este destul de tragic. In unele cazuri la drogati ajung si partenerii lor sa se drogheze(chiar daca sunt "legale").
0
07-02-2012, ora 20:32
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Cred ca psihoza este problema principala, iar consumul de droguri e secundar. E posibil ca prietenul tau sa se afle la debutul unei boli psihice severe. Daca vrei sa il ajuti, o poti face asigurandu-te ca ia tratamentul medicamentos prescris!
0
08-02-2012, ora 09:47
nicoleta12
Nu este medic/terapeut
nicoleta12
D-nule psihoterapeut laurentiu dobrota si el doreste sa se lase de aceste droguri si el oricum chiar daca consuma de aproape trei ani, el nu o facea zilnic zi de zi, erau momente cand il chemau prietenii si nu mergea, fiindca nu simtea nevoia. Nu era disperat, asa cum poate altii sunt. isi cumpara cand si cand cate un pliculet. de asta nici nu m-am impacientat prea tare fiindca nu il vedeam tremurand dupa ele, si eu sunt zi de zi acasa cu el. nu incerc sa-i iau apararea, este vinovat la fel ca si mine fiindca nu l-am oprit la timp. va multumesc
0
12-05-2012, ora 21:42
pmp87
Nu este medic/terapeut
pmp87
imi pare rau sa aud asta despre prietenul tau.si eu consumat etnobotanice de cand au aparut pana cand acestea sau interzis mai exact prin 11 2011 dak nu ma insel (oficial ) ca se vand la colt de strada asta e partea a doua bun nu aici voiam sa ajung le'am lasat am cateva luni bune de cand le'am lasat nu simt nevoia nu am problema in a sta langa cineva care consuma indiferent de substante problemea e ca am depresii grave si anume exact ca prietenul tau am momente cand ma uit poate la un film animat comedie si pur si simplu plang mi s'a spus ca voi avea starile timp de 6 luni mai am putin si ating pragu asta sper sa fie asa cum zic ei desi pe zii ce trece simt ca nu e asa si eu la fel ca prietenul tau eram o fire vioaie vesela si pusa pe glume dar acuma nu prea mai scoti un zambet de la mine.si mai vreau sa spun ca m'am lasat deodata fara nici un ajutor ci pur si simplu am stiu ca a fost o faza din viata mea si am zis sa trec peste...tre sa ai prieteni langa tine persoane care sa te faca sa simti ca contezi...Apropo nu il lasa sa se plictiseasca aici a fost punctul meu slab cum ma plictiseam si ma plictisesc si repede ma duceaduce cu gandu acolo
deci dak vrei ca el sa isi revina datii o ocupatie bagatil cat mai mult in seama sa isi reia vechiurile anturaje de dinaintea fenomenului si PS dak nu mai vrea sa isi ia pastilele bagaile in mancare ce draq nu e asa greu eu unu nu imi permit sa imi cumpar niste antidepresive sau orice altceva mar ajuta sa trec mai usor peste Succes in continuare nu uita nu e greu tre sa vrei
0
17-05-2012, ora 21:52
nicoleta12
Nu este medic/terapeut
nicoleta12
Multumesc pentru raspuns pmp87. Din fericire prietenul meu este bine acum, a fost internat la spitalul de boli psihice, si cei de acolo au reusit sa il faca sa isi dea seama ca el este bolnav, si din aceasta cauza a fost de acord si cu tratamentul. Ia in continuare pastile si el este mult mai bine. Da.depresia nu ia trecut, el este mai mult trist decat decat fericit, dar incerc sa fac in asa fel incat sa-i arat partea frumoasa a fiecarui lucru. Acum ca a dat si putin caldura parca a prins forta si vrea sa iesim mai des. Mergem la plimbare in fiecare seara, ma joc cu el cu perinile, jucam carti, jucam remi, ceea ce inainte nu se intampla. Tot ce trebuie tu sa faci este sa nu stai singur, sa iti gasesti preocupari mereu, astfel incat sa nu cazi pe ganduri. Eu personal, nu am trecut prin asa ceva, am incercat o data sau de 2 ori etnobotanicele dar am luat somn instantaneu si nici nu mi-a placut senzatia deci nu stiu ce efecte are poentru altii dar pentru mi9ne categoric nu. Prietenul meu nu a mai consumat pentru ca a ramas cu o teama imensa si o amintire total neplacuta despre ceea ce sa intamplat. Totusi pentru tine poti sa incerci sa vorbesti cu un psiholog, chiar daca nu o faci la un cabinet privat unde costa multi bani. Chiar si aici pe forum poti sa te adresezi unei / unui doamne/ domn doctor si poate vei primi un raspuns. Iti doresc multa sanatate, sa te faci bine, si sa sti ca in orice rau este un bine, si numai asa putem invata sa pretuim sanatatea, si viata pe care o avem. Numai bine.
0
05-06-2012, ora 18:56
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Cum sa te ia somn de la etnobotanice? Pai mie mi-a facut capu' vraiste. In fine, e imbucurator ca situatia a devenit mai buna. Care a fost diagnosticul la spital?
0
06-06-2012, ora 09:48
nicoleta12
Nu este medic/terapeut
nicoleta12
Buna tictac222. eu am specificat ca am incercat de cel mult 2 ori etnobotanicele si mi-au dat stari de somnolenta ingrozitoare si se invartea totul cu mine. Senzatia care mi-a provocato a fost neplacuta tocmai de aceea nici nu am continuat. Vroiam sa vad ce simte prietenul meu cand fumeaza etnobot. dar pentru mine a fost aiurea. La spital i s-a pus diagnosticul de psihoza boala principala si au mai fost si altele secundare. Acum pot sa spun ca este ca inainte, ca acum trei ani cand ne-am cunoscut. Ma bucur ca a renuntat la plante si sper sa o tina tot asa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul