psoriazis al scalpului

170 comentarii 1 2 345 6 Înainte ›
0
23-01-2010, ora 18:09
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
In Romania noi mai folosim ca derivati din gudroane doar Cignolinul in concentratie de 0, 1-0, 5 % si numai in preparate magistrale.
0
07-02-2010, ora 20:25
janinebaby
Nu este medic/terapeut
janinebaby
buna seara. am 25 ani. fac de 6 ani tratament pentru acnee si pentru dermatita seboreica. de doi ani si pentru ovar polichistic. acum iau meleva 35 de 2 luni. de un an imi cade parul in cantitati foarte mari si dermatita seboreica s-a inrautatit.am gauri. la control, ultima data mi s-a spus ca am dermatita cu infectii psorizice. iau tratament cu locoid crelo, sampon kertiol s si pt caderea parului plantur capsule+lotiune(de 4 luni) si pasiflora pt stres. dar tot imi cade parul si ma mananca scalpul foarte tare. va rog sfaturi...sau trimiteti-ma undeva sunt disperata
0
08-02-2010, ora 12:04
popic
Nu este medic/terapeut
popic
Buna ziua!
Domnule doctor va multumesc, ati pus un diagnostic corect fara sa ma vedeti si fara investigatii, din pacate eu am urmat tratamentul medicului dermatolog de la noi pentru ciuperca cu orungal cinci luni cate patru capsule pe zi timp de o saptamana. creme biazol si dermovate, dupa cinci luni situatia era aceeasi, asa ca am plecat la Colentina, unde mi s-a pus un diagnostic corect dupa efectuarea unei biopsii, este vorba de psoriazis pustulos palmoplantar, foarte dureros si urat, de o saptamana urmez tratament cu neotigasan 30 mg pe zi, de trei saptamani pansamente ocluzive cu creme pe baza de ichtiol si uree, mainile sunt bine, picioarele insa merg foarte greu si apar noi pustule. In afara de stres, exista cumva o cauza interna care declanseaza acesta boal?
Va multumesc mult!
Cu multa stima.
0
12-02-2010, ora 19:03
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru janinebaby:
Din ce localitate sunteti?
0
12-02-2010, ora 19:07
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru popic:
Nu cunoastem cauza exacta a acestei boli, insa stim ca stresul o agraveaza.
0
12-02-2010, ora 19:52
janinebaby
Nu este medic/terapeut
janinebaby
constanta
0
14-02-2010, ora 11:14
marin_alinutza2002
Nu este medic/terapeut
marin_alinutza2002
Buna ziua
In urma cu vreo 2 ani am fost diagnosticata cu psoriazis al scalpului de dr.DORIN MARIAN de la spitalul clinic COLENTINA si mi-a prescris DAIVONEX lotiune, DIPROSALIClotiune si KETODOR sampon, nu am observat efect benefic, scuamele tot sunt si mancarimi enervante.E destul de jenant sa ma scarpin oriunde as fi, iar despre bluze inchise la culoare nici nu pot purta deoarece cade o gramada de coaja din aceea.Va rog sa imi indicati ceva sa scap mancarime si de scuamele acestea.Va multumesc si astept un raspuns din partea d-voastra.O zi buna va doresc in continuare.
0
20-02-2010, ora 19:05
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru janinebaby:
Cautati-l pe domnul dr. Nocivin Dan la Spitalul MIlitar din Constanta.
0
20-02-2010, ora 19:08
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru marin_alinutza2002:
Accesati Google si cautati datele de contact ale doamnei dr Rozalia Olsavszky.
0
28-02-2010, ora 19:09
nelutrussc
Nu este medic/terapeut
nelutrussc
Buna seara domnule doctor, in urma cu 7 ani mi-a aparut pe scalp citeva pete apoi pe coate si mai apoi pe picioare de la genunchi in jos. Am fost la medic si mi-a spus ca am psorizis vulgaris. Am facut tratament cu mai multe creme ultimele fiind diprosalic si elosalic.am momente cind imi mai dispar dar rar si nu de tot.Mai rau este ca am si artrita psoriazica.Saptamina trecuta am facut analizele si mi-a iesit colesterolul322, tgo75, tgp135.mi-a fost recomandat sa fac 2 fiole de methotrexatpe saptamina.intrebarea mea este daca nu sunt periculoase aceste injectii, daca le pot face avind aceste valori marite la ficat dumneavoastra ce mi-ati recomanda?Vamultumesc
0
05-03-2010, ora 20:36
Nicolca
Nu este medic/terapeut
Nicolca
Buna ziua
Am 29 de ani si am intrat in clubul celor afectati de psorizis acum 4 ani. Peste noapte, as putea spune, dar numai organismul meu stie cate a suportat pana a avut aceasta exteriorizare. Am simtit ca-mi fuge pamantul de sub picioare. M-am trezit impanzita de plagi, scuame si prurit.
Tatal meu a patit la fel, la aceeasi varsta, insa nu mi se indulcea cu nimic blestemul.
Am mers la Policlinica si de fiecare data ma intorceam cu noi retete si sentimentul de lepros (nici nu se uitau la problema mea) Completa mecanic o reteta si mie imi ramanea sa ma rog pentru salvarea mea Ma simteam un cobai si ma ingrozeam ca pe zi ce trecea plagile se extindeau. Eu nu vedeam cum s-ar mai putea trai in aceste conditii. Devenisem nervoasa, munceam in conditii improprii, ori erau -20grade, ori erau +40 de grade si toate hainele erau lipite de mine.
Seara cand ma schimbam incepea distractia, pruritul.Acum cand scriu, traiesc nobilul sentiment ca am citit undeva, si nici vorba ca de fapt eu am trecut prin toate astea. Nimic nu functiona, ma agravam in fiecare zi si abia dupa 8 luni s-a indurat seful sa imi aprobe concediu sa am internez.
Am alergat intr-un suflet la Iasi, la Spitalul CFR. Dumnezeu sa-i binecuvanteze pe cei de acolo (Dna Dr Taranu si Dna Dr Mardare) caci m-au facut bine. Cignolin in vaselina si raze ultraviolete. Plagile au fost arse si in 2 luni s-au indepartat lasand loc unor pete depigmentate.Psoriazisul imi este bun prieten si astazi si vom trai fericiti pana la adanci batraneti.
Am ramas cu scalpul greu afectat de el, uneori se intareste ca si cum l-as fi uns cu ciment. Plagile sunt ca un fel de galme raspandite aleatoriu si bine intarite, numeroase.. Folosesc solutii capilate (Elocom, Dermovate, Diprosalic Daivonex...etc), unguente speciale, insa bogatia fainoasa nu ma paraseste. La capitolul sampoane am expirat multe solutii (Kertiol, Duclay, Vichy, naturiste..etc). Daca ma uit in urma si fac o comparatie, nu e nici o problema daca mai apare cate o leziune pe ici colo sau ca am un scalp cu handicap, se poate trai foarte bine.
Am citi de curand ca ar fi util samponul cu gudron de huila. Nici nu stiu daca exista, insa intreb pentru ca nu mi-am pierdut speranta si nici cautarea.
Cu deosebit respect, va salut si multumesc.
Nicoleta
0
05-03-2010, ora 21:08
Nicolca
Nu este medic/terapeut
Nicolca
D_l doctor
Am uitat sa intreb: Se poate ca o injectie cu Retarpen sa ajute la declasarea psoriazisului vulgar?
Eu am fost la mare pentru prima data cu 2 luni inainte de declasarea psoriazisului. A contribuit cu ceva oare? Imi aduc aminte ca m-a lovit o pietricica in timp ce eu mergeam cu bicicleta. Viteza era destul de mare. Coincidenta sau nu prima leziune a aparut exact in locul loviturii de pietricica si semnul ramas este identic ca cel lasat de un furuncul. Sunt prostesti intrebarile de mai sus? Pot fi, dar ma framanta.
Va multumesc
0
07-03-2010, ora 11:52
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru ana adriana:
Nu puteti incepe tratamentul cu metotrexat pana nu va normalizati analizele !!!
0
07-03-2010, ora 11:56
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
In privinta samponului, cautati Mediket ictamo, deoarece acesta contine ichtiol, un derivat de gudron.
Nu cred ca Retarpenul a declansat eruptia si nici nu cred ca pietricica este cauza bolii dvs!
Cred, mai degraba, ca ati mostenit boala de la tatal dvs.
0
07-03-2010, ora 13:12
nelutrussc
Nu este medic/terapeut
nelutrussc
Buna ziua, va multumesc pentru raspuns dar as mai avea o intrebare.Nu este periculos pentru organism Methotrexanul?
0
07-03-2010, ora 14:02
Nicolca
Nu este medic/terapeut
Nicolca
Buna ziua D-l Doctor

Va multumesc pentru raspunsul Dvs
Referitor la Samponul Mediket Ictamo.l-am folosit acum 2 ani, de indata ce d-na Doctor de la Policlinica l-a avut ca si noua aparitie in domeniu. Eu nu am avut deloc rezultate bune cu el. Singura noastra salvare este ca avem o gama destul de larga de sampoane(produse) si suntem datori sa le incercam. Perseverez.
Am gasit in Formula As o recomandare de a folosi sampon cu grudon de huila. Am cautat de net si singurul rezultat a fost LOCACORTEN TAR, insa la farmacie cand am intrebat de el, nici nu stiau despre ce vorbesc. Mai este un alt produs care sa contina grudon de huila in Romania? O fi bun ?
Eu am cumparat ieri XERIAL P. M-am spalat si s-a intamplat minunea. Inainte de spalare am aplicat Asorian si se pare ca merge bine.
Multumesc
0
11-03-2010, ora 20:01
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru ana adriana:
Este periculos, insa medicul decide daca merita riscul!
0
12-03-2010, ora 18:51
nelutrussc
Nu este medic/terapeut
nelutrussc
Inca o data va multumesc
0
31-03-2010, ora 02:13
yonutz08
Nu este medic/terapeut
yonutz08
Salutare din nou..nu am mai postat de ceva vreme pe aici, dar acum ca a venit caldura si trebuie sa ne imbracam mai sumar, as dori sa stiu daca cunoaste careva ceva produse/substante/metode pentru a masca petele de la psoriazis..de exemplu cele din zona coatelor. (Caut nu neaparat ceva care sa intervina in vindecare, ci mai degraba in aspectul estetic);

Alta intrebare: solarul ar fi o solutie pt cele de mai sus?

Alta intrebare : Cunoscut fiind faputl ca aceasta afectiune are ca factor declansator -stresul, exista posibilitatea ca un program de somn neadecvat, poate influenta negativ? ..(tin sa precizez ca programul meu de somn este foarte dereglat...de multe ori pun capul pe perna la 5, 6 dimineata)

Alta intrebare: A incercat cineva tratamentul cu Humira?

Astept raspunsuri si va urez sarbatori fericite tuturor.
0
09-04-2010, ora 16:14
popic
Nu este medic/terapeut
popic
Buna ziua!
Va rog, am nevoie urgent de un tratament pentru psoriazis pustulos, medicul meu curant este plecat din tara si nu pot sa iau neotigason, am luat 100 de capsule, insa pur si simplu nu a mers, mi s-a prescris elosalic insa cand am citit pe prospect am vazut ca acesta este contraindicat in psoriazisul pustulos, acum am numai pe talpi, pe palme a trecut. Va multumesc frumos!
0
11-04-2010, ora 11:06
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Mergeti la alt medic dermatolog pentru a aprecia daca puteti face tratament cu metotrexat.
0
12-04-2010, ora 21:27
popic
Nu este medic/terapeut
popic
Buna seara! Va multumesc mult!
0
14-04-2010, ora 12:35
miss06
Nu este medic/terapeut
miss06
Buna ziua!de o perioada destul de lunga am probleme q scalpul.nu am fost la un dermatolog intentionez sa o fac totusi vreau o parere.am incercat toate sampoanele din comert, o mare, greseala, nu mai face fata nici unul.imi merge bn o perioada dupa care trebuie sa ma spal la 2 zile pentru ca se ingrasa, fac cojite, si am mancarimi ale scalpului.am incercat dupa si sampoanele din farmacii si acelasi rezultat:prima sticla era ok iar knd treceam la a doua reveneau toate simptomele.Va multumesc anticipat!
0
21-04-2010, ora 21:02
Nicolca
Nu este medic/terapeut
Nicolca
Buna ziua. Nu stiu altii cum sunt., dar eu cand vad cata faina poate curge din parul meu, parca-mi vine sa ma tund zero. Desi nu am incetat a cauta solutii salvatoare, se pare ca sunt un amator. E drept ca am evoluat. Alta data aveam niste noduli pe scalp, de mi se parea ca e teren accidentat. Acum totul s-a transformat in scuame si faina. La serviciu am un scaun de piele negru. Numai sprijinindu-mi capul de spatar, e suficient pentru a-l albi. Mai e ceva nou in materie de sampoane/tratament pentru rebelul meu prieten psoriazis al scalpului? Am cateva leziuni si pe corp, dar nu le mai bag in seama. S-au imunizat si ele, nu mai reactioneaza la Elocom, Advantan, Fluocinolon, Cignolin.
Va doresc multa sanatate si succes in toate.
0
25-04-2010, ora 16:32
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru miss06:
Probabilca aveti o dermatita seboreica.
Este bine ca v-ati hotarat, in cele din urma, sa mergeti la dermatolog!
0
25-04-2010, ora 16:34
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru Nicolca:
Ati incercat sampoanele Stieprox sau Mediket ictamo?
0
14-05-2010, ora 12:54
Dahlia9
Nu este medic/terapeut
Dahlia9
Am un fratior de 10 ani, care are pielea foarte uscata, scalpul prezinta niste coji, care chiar daca sunt indepartate, se refac, si pielea de pe brate si gambe este foarte uscata, arata ca si o coaja albicioasa ca niste solzi de peste. Deasemenea, si sprancenele au inceput sa prezinte aceleasi semne. Am consultat un doctor care ne.a recomandat un sapun mai gras si un sampon special. Va rog sa imi spuneti daca se poate rezolva aceasta problema sau daca se poate ameliora. Va multumesc mult si astept raspunsul vostru.
0
14-05-2010, ora 12:58
Dahlia9
Nu este medic/terapeut
Dahlia9
As dori mult sa imi spuneti, daca, in cazul meu, faptul ca respectiva crusta alba acopera intreg scalpul si toata zona gambelor si a bratelor, exclude varianta de Psoriazis, unde am inteles ca apare sub forma unor "discuri", a unor pete ce sunt relativ reduse ca marime. Deasemenea, v.as ruga sa imi spuneti daca varinta ce ne ramane este dermatita seboreica. Va multumec, si astept raspunsul vostru.
0
14-05-2010, ora 14:51
Nicolca
Nu este medic/terapeut
Nicolca
Buna ziua
Eu sunt din orasul Vaslui. Am cautat cele 2 sampoane Stieprox si Mediket Ictamo, dar farmacistele se uita la mine de parca le vorbesc de extraterestrii. Nu au auzit de ele. Am dat sfara in tara sa vedem unde le gasesc. Pe net le gasesc separat si nu sunt estimate cheltuielile postale. Mai caut. De 2 saptamani am inceput sa dau dimineata si seara cu solutie capilara. Din cele ce le stim cu totii ca eu le am pe toate mereu in casa. Sampon am Xerial P, ca asta e ultima investitie. Nizoralul mi-a adus mari complicatii. Asorian-ul nu m-a ajutat deloc. Sunt mai bine, s-a mai redus din "faina". Pentru corp, a mai aparut vreo crema buna? Eu folosesc Elocom, dar uneori nu mai functioneaza.
Multumesc tare mult pentu indicatii, d-le doctor.
0
16-05-2010, ora 13:35
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru Dahlia9:
Fratele dvs este posibil sa sufere fie de o dermatita atopica, fie de o ichtioza.
Mergeti sa-l examineze si alt dermatolog.
Adaugă un comentariu / răspuns
170 comentarii 1 2 345 6 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Proteinele microflorei bacteriene de la nivelul pielii pot oferi protecție împotriva unor boli
  • Pierderea în greutate ar putea ameliora simptomele psoriazisului
  • FDA a aprobat un nou medicament împotriva psoriazisului
  • Psoriazisul ar putea fi prevenit cu extractul de vanilie artificial
  • Tratamentul psoriazisului cu inhibitori PDE4
  • Sfaturi pentru cei ce doresc să se radă în cap
  • Activitatea fizică redusă este asociată cu un risc crescut de psoriazis
  •