Psoriazis al scalpului de 10 ani

11-10-2011
FlorentinaGal
Nu este medic/terapeut
FlorentinaGal
Buna ziua! sufar de aceasta boala de aproximativ 10 ani si as vrea sa imi recomandati un tratament deoarece in ultima perioada am observat ca imi apare si pe corp...pe abdomen, pe spate si la axila. Am fost la mai multi dermatologi care mi-au recomandat acelasi tratament fara nici un rezultat...boala se ameliora pentru moment dupa care recidiva. Am folosit Daivonex si Daivobet crema si Diprosalic solutie folosesc de aproximativ 3 ani pt a tine boala sub control dar nu functioneaza, se amelioreaza, se duce roseata iar dupa aproximativ o luna recidiveaza. Ce tratament imi recomandati?
3 comentarii
0
11-10-2011, ora 11:46
NataliaCCI
Nu este medic/terapeut
NataliaCCI
Stimata d-na, psoriaziul este o boala ce tine de intoxicarea organismului. Deaceea nu trebuie sa va luptati cu boala direct, ci sa curatati foarte bine organismul (detoxifiere), dupa care organismul sigur isi va reveni.
Aveti grija, stiu ca metode de detoxifiere astazi exista foarte multe, dar cind alegeti un program tineti cont de doua conditii:
- trebuie sa consumati multa apa slab alcalina
- programul de detoxifiere trebuie sa contina si etapa de foame (de la 2-4 zile), pentru ca organismul se curata cel mai bine cind nu are in tractul gastrointestinal.
Daca psoriazisul are vechime, cum este in cazul d-ra, programul de detoxifiere se va face de 2 sau chiar de 3 ori cu pauze de 3 luni intre ele.
Multa sanatate!
0
11-10-2011, ora 13:42
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Psoriazisul este o boala cronica, recidivele fiind legate, de cele mai multe ori, de stress.
Pe langa tratamentele topice exista si terapii biologice. Poate medicul dumneavoastra dermatolog va poate da informatii despre astfel de terapii.
Numai bine,
0
11-10-2011, ora 18:46
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Asa cum ti-a scris si d-na doctor,
acesta boala NU "trece" niciodata...DOAR poate fi ameliorata...si bineinteles ca, reapare..pe baza de stress.
Sanatate iti doresc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Proteinele microflorei bacteriene de la nivelul pielii pot oferi protecție împotriva unor boli
  • Pierderea în greutate ar putea ameliora simptomele psoriazisului
  • FDA a aprobat un nou medicament împotriva psoriazisului
  • Psoriazisul ar putea fi prevenit cu extractul de vanilie artificial
  • Tratamentul psoriazisului cu inhibitori PDE4
  • Activitatea fizică redusă este asociată cu un risc crescut de psoriazis
  •