Pubertate intarziata

20-05-2011
GenEu
Nu este medic/terapeut
GenEu
Salut, vin si eu cu o intrebare aici, sunt un baiat de 17 ani, am in jur de 1.85m si vreo 110kg, cand eram mai mic mi sa descoperit PUBERTATE INTARZIATA, pe la 14 ani, acum am 17 ani si tot nu prea am slabit, ba din contra cred... ideea e ca am penisul cam prea mic, spun eu e vreo 8 cm in flasca, si 12 cm in erectie...intrebarea mea este, daca o sa revin la normal, adica o sa slabesc, o sa mi se mareasca penisul? sau a meu o sa fie in dimensiuni normale putin mai tarziu decat persoanele obisnuite, ca de aia se spune pubertate intarziata, da si inca ceva parul de la sub brat a inceput pe la 16 ani sa se dezvolte, pana atunci nu aveam nimic... deci vreau sa stiu daca o sa-mi creasca penisul la dimensiunea corecta, chiar daca trec de 18/19 ani, sau se opreste la 19/ 20 ani asa cum e acum, chiar daca slabesc mai incolo..?
Multumesc anticipat
3 comentarii
0
21-05-2011, ora 11:32
Dr. Laura Palii
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Laura Palii
Nu se stie ce se poate intampla, daca stam si asteptam sa vina acea maturizare.
Cred ca ar fi bine sa favorizezi cresterea musculara printr-un sport gen: volei, inot sau baschet. Astfel o sa reglezi si metabolismul care are o importanta majora.
0
23-06-2011, ora 11:13
AbS3nt
Nu este medic/terapeut
AbS3nt
Cum povestesti tu nu pare ca ai o problema grava.Eu am avut ca si in cazul tau pubertate intarziata numai ca mai severa adica in momentul asta am inceput un tratament tot ce pot sati spun e ca arat cu 5 ani mai tanar decat sunt.Stai linistit nui nici o problema daca totusi pe la 19 ani vezi ca penisul nu tia mai crescut, esti mai nedezvoltat consulta un endocrinolog.
0
29-01-2014, ora 14:18
Alexandru20086
Nu este medic/terapeut
Alexandru20086
Stai linistit Un barbat de dezvolta pana la varsta de 23 de ani.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: