puncte albe pe amigdale

31-03-2016
carciof
Nu este medic/terapeut
carciof
buna ziua, sufar de mica de amigdale inflamate, iar în ultimii 4 ani mi se formează puncte albe pe amigdale care au un miros ft urat și mă doare gatul. Am fost la de fiecare data la orl, am făcut de fiecare data exudat faringian și îmi ieșea mereu stafilococ auriu. de fiecare data medicul îmi dădea antibiotic dar după trei luni îmi reapareau problemele...din nou exudat..din nou stafilococ si din nou antibiotic. ce pot sa fac? nu stiu cum sa scap de aceste probleme?va mulțumesc anticipat!am 27 de ani
4 comentarii
0
01-04-2016, ora 09:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. de mica ai si probleme de digestie.. nerezolvate
fiindca numia personele cu reflux gastro-esofagian fac amigdalite frecvent si NU se micsoreaza amigdalele in volum
2consult gastrologie
schimbarea stilului alimentar
3 daca amigdalele sunt foarte mari..se scot clasic
daca sunt medii sau mici..se face reducerea lor in volum cu radiofrecventa
0
01-04-2016, ora 12:34
carciof
Nu este medic/terapeut
carciof
va mulțumesc pt raspuns si aveti dreptate pt ca sufar si de gastrită si...incerc sa evit alimentele care imi provoaca arsura la stomac.am facut si vizita gastroenterologica si gastroscopia acum 4 ani. mi-a iesit mucoasa de la stomac ft ft inflamata iar medicul mi-a dat o lista cu alimente pe care trebuie sa le evit. doar atat... amigdalele sunt medii.ceea ce e ft neplacut sunt punctele albe de pe ele si impresia ca imi miroase gura si de aceea mestec mereu guma dar stiu ca pt stomac nu e recomandat...:-(
0
01-04-2016, ora 18:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu ai de ales
1 stilul de viata trebuie adoptat corect pentru tot restul vietii ( nu se mai numeste regim)
2 refaci investiagtiile la gastro..si tratamentul corect
daca nu ajuta.. cauti tratament naturist
3 nu scapi de acel cazeum din amidale decta dupa Criptolizis cu Radiofrecventa
0
01-04-2016, ora 19:23
carciof
Nu este medic/terapeut
carciof
va multumesc mult pentru ca mi-ati raspuns!o seara placuta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.