Puncte luminoase ce apar si dispar.

09-09-2018
Profesorul
Nu este medic/terapeut
Profesorul
Buna ziua, problema mea se manifesta in felul urmator, de fiecare data cand clipesc, am senzatia ca vad cate o luminita fulgeratoare undeva in campul vizual. Dimineata, inainte sa ma trezesc simt cum ochii parca imi tremura, o vibratie mica, dupa care se amelioreaza in 2-3 minute. Investigatii: analize sange ok, in scaun mi-a iesit helyobacterul si chisti giardia pentru care iau tratament, de asemenea am si gastrita duodenala, am facut exudat din gat, rezultatele fiind un stafilococ si candida sau cum se mai cheama, tensiunea este ok 12-8, bataiile inimii nu depasesc 74 si nu scad sub 64, factor reumatoid 0. Am fost la doua controale oftalmologice, la doi doctori diferiti, ambii cu aceeasi rezultat, fara tensiune oculara, fara probleme care sa necesite ochelari. Mentionez, ca ma deranjeaza lumina farurilor la masini. Nu la toate, dar unele mi se par ca au o luminiozitate foarte mare, pot sa privesc cerul fara nicio problema. Cateodata vad lacrima, dar cateodata ma chinui sa focalizez ceva mai la distanta. La neurolog nu mi-a gasit nimic anormal decat o neuro astenie parca, pentru care mi-a dat tratament. Ma simt mult mai bine de la el. Mentionez ca in urma unei radiografii mi s-a descoperit ca am spondiloza cervicala, c3-c4 pensat posterior. Nu am facut fizioterapie sau vreo recuperare inca. Se poate ca aceasta spondiloza sa dea astfel de probleme oculare? 29 de ani, barbat, nu consum alcool, nu fumez, fara accidente, fara operatii. P.s. Am fost stresat vreo doua luni de zile incat nu puteam. sa mai dorm.
1 comentarii
0
12-09-2018, ora 22:51
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara. Simptomele descrise se pot datora privarii de somn in contextul stresului mentionat. Va recomand sa incercati sa dormiti adecvat (7-8 ore/noapte). Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: