puroi in gat, durere la inghitire

03-07-2011
sorinateodora
Nu este medic/terapeut
sorinateodora
Buna ziua! si eu am o pb cu amigdalele. ieri m a apucat o durere de cap insuportabila si am o punga cu puroi neagra pe amigdala din stanga. ma doare gat foarte rau si cand ighit (chiar si saliva) ma doare si mai tare.ieri am avut febra, am avut temperatura si 39.1 am luat un paracetamol o fiola de algocalmin pe la 9 si una pe la 12 seara si un fromilid aseara la 9 si azi dimineata la 9. azi am mai luat o fiola de algocalmin si un paracetamol. mi am pus la gat cartofi dati pe razatoare cu sare si inveliti intr o carpa, sosete si comprese cu spirt.ce ma sfatuiti sa fac?
5 comentarii
0
03-07-2011, ora 22:20
lory italia
Nu este medic/terapeut
lory italia
iti trebuie antibiotic si un antibacterian pt spalaturi.
eu stiu de la sotul meu ce i-au dat
claritromicina iboprufen si un antibacterian pt gargara
eu cartoful il pun cu otet si sare
0
04-07-2011, ora 08:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mai logic este sa mergi la ORL.. sa vezi ce este acolo!
difera infectia de la persoana la persoana.. si e logic sa difere si tratamentul...
0
04-07-2011, ora 11:10
Valentina g
Nu este medic/terapeut
Valentina g
Buna ziua! e a 4 zi dupa ce mi s-a facut o inerventie chirurgicala, am avut amigdalita cronica.acum mi-e greu sa maninc si sa inghit saliva...si mai e o problema am niste depuneri albe in git (si pe limba) si ma deranjeaza, ma gidela si ma irita uneori... primesc cefazolin de 3 zile si Tantum verde...da nu vad inbunatatire.sa ma alarmez sau sa mai astept sa vad ce o sa fie!
Multumesc!
0
04-07-2011, ora 13:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
vindecare dureaza 10-14 zile
0
05-07-2011, ora 11:18
Valentina g
Nu este medic/terapeut
Valentina g
DA, stiu ca mai dureaza...dar azi am fost la alt medic ORl-ist si mi-a recomandat sa fac gargara cu stomatidin...si a spus ca pe partea dreapta e acel tesut care ar fi trebuit sa se curete deja.si nu a vazut clar da a zis ca mi-a mai ramas ceva din glanda...o fi rau asta?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum tratezi durerea în gât (ce să faci și ce nu)
  • Tipuri de amigdalite - cum orientează diagnosticul aspectul amigdalelor
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Diferența dintre angina (amigdalita) virală și cea bacteriană - când trebuie să iei antibiotic
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •