Puroi la degetul mare de la picior

09-10-2007
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Se poate vindeca si altfel decat prin operatie o unghie incarnata?M-am tot dat cu tetraciclina unguent, as vrea sa scap de operatie pt ca am suferit una la degetul mare de la celalalt picior si stiu ce aiurea e si cate luni am tras si inainte si dupa operatie:|
133 comentarii 12 ..... 4 5 Înainte ›
0
25-06-2008, ora 00:00
dana_funar
Nu este medic/terapeut
dana_funar
incearca cu bicarbonat alimentar in apa cat mai fierbinte am avut o colega care a vut mult puroi la unghie si cu asta s-a vindecat efectiv
incearca !
sanatate
1
28-06-2008, ora 00:00
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Multumesc mult de raspuns dar am rezolvat problema, m-a ajutat o doctorita sa scap de aceasta pb si am si scapat de operatie.O zi buna va doresc!
0
13-08-2008, ora 00:00
Miska
Nu este medic/terapeut
Miska
Buna Angellica,
ma confrunt si eu cu aceeasi problema la degetul de la picior si merg forte greu, numai cu papuci. Poti sa-mi spui si mie ce tratament ti-a dat doctorita respectiva?multumesc
0
27-08-2008, ora 00:00
danamonica
Nu este medic/terapeut
danamonica
buna
am si eu aceeasi problema la degetul mare de la picior
care este tratamentul care te-a ajutat sa scapi de aceasta problema poti sa imi spui ?
m-ar
-
0
10-09-2008, ora 00:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Problema unghiilor incarnate este una extrem de delicata, iar rezolvarea ei depinde in proportie de 99% de pacient: adaptarea incaltamintei si mai ales taierea corecta a unghiei. Operatia este extrem de rar indicata. Antibioticele nu sunt indicate, fiind de altfel inutile si chiar daunatoare.
Cu stima,
Dr.M.U.
0
28-09-2008, ora 00:00
gomoy
Nu este medic/terapeut
gomoy
Buna Monica,
Singura solutie este sa mergi la doctor si sa te operezi dar sa-ti faca ceva de durata sa nu mai ai astfel de probleme niciodata pt ca daca iti scoate unghia, peste 1 an vei avea aceeasi problema. In urma cu aprox. 1 luna am suferit o interventie chirurgicala la degetul mare de la piciorul drept, am avut aceeasi problema si anume am fost diagnosticata cu unghie incarnata. Daca vrei iti recomand un doctor care lucreaza foarte bine si nu vei mai avea niciodata astfel de probleme pt ca iti omoara radacina de unde se formeaza coltul. Poti intra pe site-ul www. cutismed.ro si ai acolo toate datele de contact ale domnului doctor AKRAM SALEM, un doctor absolut minunat daca vei merge te vei convinge singura. O zi cat mai frumoasa iti doresc si multa sanatate.
0
28-09-2008, ora 00:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Asa cum mentionam mai sus, problema nu este facila si nici nu se rezolva 100% prin operatie.
Prin natura preocuparilor mele ( exclusiv piciorul, adica popular-arhaic, """"laba piciorului"""") am vazut destule complicatii dupa operatii, chiar cele asa-zis "radicale", ce comporta matricectomie termica, mecanica sau chimica (fenol, alcool etc). De cele mai multe ori unghia restanta este una ingustata, distrofica, cu spiculi care vor reproduce simptomele initiale.
De aceea eu, in calitate de chirurg, sunt pentru un tratament podologic competent, care sa realizeze un nou tip de unghie pana deprinderea (invatarea) unei bune ingrijiri a unghiei. Extrem de rar este necesar primul timp al interventiei chirurgicale, iar interventia de tip matricectomie partiala este necesara doar intr-un caz dintr-o mie.
Cu deosebita stima,
Dr. M.U.
0
29-09-2008, ora 00:00
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Buna, in primul rand infectia nu trebuie sa fie in faza avansata ci maxim 1-2 luni de la debut.Tratamentul consta in aplicarea unui medicament (pe zona infectata) care are proprietati de uscare pt. a se forma o crusta.Aceasta crusta se indeparteaza (fara anestezie) zilnic cu o penseta, iar dupa acest procedeu se pune iar medicamentul respectiv si se panseaza si tot asa zilnic cam 2-3 sapt. (depinde de cat de extinsa e infectia) pana se curata locul.Dupa ce se indeparteaza toata infectia se trece la extragerea coltului propriu-zis cu un cleste special de colturi (cum se foloseste la pedichiura) si mai ceva important e ca toate ustensilele sa fie bine sterilizate!
0
29-09-2008, ora 00:00
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Nu recomand nimanui sa incerce asta acasa pt ca e cat de cat dureros si trebuie zilnic luat din crusta, depinde cat se usca de la o zi la alta, ce e uscat atunci trebuie luat in ziua respectiva, se trage jos pe viu cu o penseta.Si nu cred ca vreuna din voi are sange rece sa faca singura asta.Cel m bine e sa va lasati pe mana unui doctor sau eventual sa veniti la mine in oras la d-na doctor care m-a rezolvat pe mine, a mai ajutat si alte femei in situatia asta tot asa fara operatie.Daca nu dadeam de dansa probabil ajungeam si acum la operatie si iar trageam cel putin 6 luni cu operatia, pansat zilnic, umblat numai in slapi iarna pe frig, dureri si altele.Nu am crezut pana atunci ca se poate suferi atat de la o operatie la un deget...Daca vreti sa incercati singure acest tratament mai tinem legatura prin e-mail.Dar v-am spus nu va recomand sa incercati asta acasa...Dupa ce m-a rezolvat d-na dr. mi-am cumparat un cleste special de colturi si scot tot la 2 saptamani colturile si nu mai am probleme, dar si colturile trebuie sa sti cum sa le scoti ca sa nu ramana parte din ele acolo.Multa sanatate!
0
29-09-2008, ora 00:00
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Daca cumva infectia e foarte avansata mergeti cat m urgent la doctor pt ca nu e de gluma, acum 6 ani cand mi-am facut operatia, infectia era atat de avansata ca daca mai stateam putin (chiar 1-2 zile) as fi riscat sa raman fara deget si plus ca se poate duce in sange:|Infectia ajunsese aproape de os...Am stat m mult de 3 luni asa si nu m-am dus la doctor sperand ca trece de la sine, dar mai rau am facut.Am avut mare noroc ca am scapat doar cu operatie atunci pt ca se putea mult mai rau, practic tot degetul era numai puroi.
0
20-02-2009, ora 09:51
carcotasa01
Nu este medic/terapeut
carcotasa01
am si eu o problema
m-a batut un pantof la un picior si apoi m-am si lovit in deget foarte foarte rau
unghia nu are nimic dar degetul parca este "spart" pentru ca mi-a iesit langa unghie putina carne care incearca sa se usuce dar doare foarte rau
pana acum am incercat cu rivanol dar se pare ca nu mai merge si acea bucatica de carne incepe sa ma doare din ce in ce mai rau
cu ce as putea sa dau sa imi treaca?
0
04-03-2009, ora 23:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Incercati sa evitati de a va trata singura, mai ales in cazul unei unghi incarnate; evitati sub orice forma tratamentul antibiotic, ca fiind perfect inutil in unghia incarnata. Consecintele pot fi serioase, mergand pana la infectia osului si chiar mai rau.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
www.chirurgiapiciorului.ro
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
29-04-2009, ora 21:03
BogdyBV
Nu este medic/terapeut
BogdyBV
Buna ziua..domnul doctor...am si eu o problema.si sper ca imi veti da cateva sfaturi...daca puteti..
Din cauza taierii incorecte a unghiei...mi-a ramas un colt din unghia de la degetul mare de la picior...caremi-a intrat in carne...in prima faza...nu mi-am dat seama ca mi-a intrat in carne...si a inceput sa se umfle putin...si ma durea cand apasam...mi-am taiat acel colt...dupa ce am tinut piciorul in apa calduta.Dar dupa ceva timp...odata cu cresterea unghiei...mi-a crescut si acel colt...care a intrat in carne...L-am taiat din nou...dar cand am facut acest lucru...am tras putin de acel colt al unghiei..pt a-l desprinde din carne...pt ca nu il puteam taia chiar de la radacina...si de aceea am tras de el...Pe moment m-a durut..putin cam tare...dar am pus iod...si durerea a trecut...acum a inceput sa puroieze...de cateva zile..dupa ce vin de la scoala..si ma descalt..observ ca am puroi...ce as putea face???
De la farmacie...mi-au recomandat sa ma spal...sa pun un pansament cu iod...si apoi sa dau cu un praf...numit Baneocin...deasemenea...mi-au dat si Oxacilina...Este bine sa fac urmez acest tratament??Multumesc antipicat!!!:)
0
29-04-2009, ora 21:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Tratamentul antibiotic este nu numai inutil, ci si daunator. Singurul tratament acceptabil este cel chirurgical, prin eliminarea fragmentului de unghie proeminent, care actioneaza pe principiul corpului strain. Este o operatie a minima, cu efect spectaculos.
Ar trebuie sa va invete cineva priceput cum se taie unghia...
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
29-04-2009, ora 21:25
BogdyBV
Nu este medic/terapeut
BogdyBV
Multumesc...si inca ceva...daca se poate...In ce fel pot dauna antibioticele??
0
29-04-2009, ora 21:28
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Antibioticele luate inutil dauneaza atat florei intestinale cat si mai larg, prin selectarea unor germeni rezistenti, ce fac mai apoi antibioticele inutile...
In Occident antibioticele sunt strict restrictionate, iar consumul pe cap de locuitor este de circa 10 ori mai mic decat in Romania...
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
15-11-2009, ora 21:37
manuela1309
Nu este medic/terapeut
manuela1309
buna seara! am si eu aceeasi problema dar la mine nu cade cu nici un medicament betadina, spirt, apa oxigenata, carnea cea crescuta langa deget infectie parca nu ar fi coltul mi l am scos, problema e ca eu alaptez si nu stiu ce o sa fac nu pot sta nici internata nici antibiotice nu pot lua?imi spune ti si mie daca la anestezice o sa fie vre o problema? si unde sa ma adresez ce specialitate medicala dermatolog sau chirurg? sa mi indeparteze carnea?
unghia e ok nu are culoare urata si mi a cazut?
0
15-11-2009, ora 21:42
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Problema unghiilor incarnate este una extrem de delicata, iar rezolvarea ei depinde in proportie de 99% de pacient: adaptarea incaltamintei si mai ales taierea corecta a unghiei.
Operatia este extrem de rar indicata.
Tratamentul antibiotic este nu numai inutil, ci si daunator. Antibioticele luate inutil dauneaza atat florei intestinale cat si mai larg, prin selectarea unor germeni rezistenti, ce fac mai apoi antibioticele inutile...
In Occident antibioticele sunt strict restrictionate, iar consumul pe cap de locuitor este de circa 10 ori mai mic decat in Romania...
Singurul tratament acceptabil este cel chirurgical, prin eliminarea fragmentului de unghie proeminent, care actioneaza pe principiul corpului strain. Este o operatie a minima, cu efect spectaculos.
Trebuie sa va adresati chirurgului ortoped, insa refuzand atat ablatia totala ("smulgerea") unghiei, cat si fenolizarea sau cauterizarea matricei unghiale.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
15-11-2009, ora 21:46
manuela1309
Nu este medic/terapeut
manuela1309
dar eu o sa mai pot alapta? nu refuz nimic din ceea ce mi poate reda sanatatea mea in principiu! multumesc pt raspuns maine imi fac o programare la un cabinet particular dermatologie?
0
15-11-2009, ora 21:53
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Eu va sfatuiam sa cautati un chirurg ortoped...
Interventia minima se efectueaza cu anestezie locala si nu interfereaza alaptarea.
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
17-01-2010, ora 22:03
roxykim
Nu este medic/terapeut
roxykim
Buna seara. Acum 2 zile mi-am facut pedichiura la un salon si in lateralul unghiei mari aveam o "batatura". Mi-a inlaturat-o, dar umbland foarte adanc, locul a sangerat, mi-a pus baneocin pudra, dar totusi s-a inflamat si a inceput sa zvacneasca in locul respectiv. Ce pot face? As dori sa evit vizita la medic chirurg, din cauza durerii !!!!! Multumesc.
0
17-01-2010, ora 22:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Cititi tot ce s-a scris pe acest topic, mai sus.
Cel mai nefericit lucru pe care-l puteti face este sa luati antibiotic. Este nu numai perfect inutil, ci si profund daunator.
Doar ingrijiri locale, pansament si supraveghere vor delimita situatia.
In cazul in care ajungeti totusi la interventie, refuzati atat "smulgerea" unghiei, cat si matricectomia (prin fenolizare, cauterizare sau laser).
Singurul tratament acceptabil este cel chirurgical, prin eliminarea fragmentului de unghie proeminent, care actioneaza pe principiul corpului strain. Este o operatie a minima, cu efect spectaculos.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
18-01-2010, ora 08:52
roxykim
Nu este medic/terapeut
roxykim
Va multumesc foarte mult pentru raspunsul promt. In cazul meu nu cred ca se mai pune problema de corp strain (batatura, colt, etc) deoarece a fost inlaturat la salonul cosmetic. Ulterior s-a infectat locul unde a umblat cu ustensilele, si nu stiu cu ce sa tratez.
0
18-01-2010, ora 10:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cred ca nu m-am facut bine inteles: in urma menevrelor pedicuristei probabil ati ramas cu un colt al unghiei ce proemina "in carne" si actioneaza pe principiul "corpului strain", deteminand o inflamatie locala, care doar ulterior se poate suprainfecta.
Situatia trebuie analizata intr-un examen local.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
18-01-2010, ora 13:37
roxykim
Nu este medic/terapeut
roxykim
Citisem ce se scrisese pana acum aici, dar speram ca in cazul meu sa fie altceva si sa nu fiu nevoita sa dau ochii cu un doctor. In cazul acesta voi incerca sa ajung la un control. Sa inteleg ca in cazul persoanelor cu astfel de probleme la unghie, este indicata vizita la doctor lunar si nu indepartarea acestor parti ale unghiei la salon? Va multumesc.
0
18-01-2010, ora 14:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
La medic se ajunge doar daca unghia nu este taiata corect, respectiv pentru erorile pedicuristelor.
Taiata asa cum trebuie, unghia nu se incarneaza si nu este necesara vizita la medic.
Prin urmare, invatati sa va taiati corect singura unghiile si nu veti mai ajunge la medic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
06-02-2010, ora 18:57
catea
Nu este medic/terapeut
catea
va rog frumos sa ma ajutati ziceti-mi ce sa fac am unghia de picior crescuta in carne si nu mai pot de durere nu pot sa pun piciorul in pamant nu pot sa ma incalt cu nimica are si puroi ce sa fac...nu vreau sa ma operez k mi-e frica
0
07-02-2010, ora 13:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cititi tot ce s-a scris pe acest topic, mai sus.
Cel mai nefericit lucru pe care-l puteti face este sa luati antibiotic. Este nu numai perfect inutil, ci si profund daunator.
Doar ingrijiri locale, pansament si supraveghere vor delimita situatia.
In cazul in care ajungeti totusi la interventie, refuzati atat "smulgerea" unghiei, cat si matricectomia (prin fenolizare, cauterizare sau laser).
Singurul tratament acceptabil este cel chirurgical, prin eliminarea fragmentului de unghie proeminent, care actioneaza pe principiul corpului strain (toaleta minima, cu anestezie locala). Este o operatie minima, cu efect spectaculos.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
22-02-2010, ora 17:23
ioanapiti
Nu este medic/terapeut
ioanapiti
buna ziua dl doctor,

am si eu acceasi problema, pedichiurista a intrat mai mult decat trebuia pe langa unghie si acum imi zvacneste degetul cu totul fiind putin inflamat. intrebarea mea e urmatoarea: pot folosi unguentul cu ihtiol?fratele meu l-a folosit in aceasta problema si a fost eficient. ce parare aveti. va multumesc.
0
22-02-2010, ora 22:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
- in urma menevrelor pedicuristei probabil ati ramas cu un colt al unghiei ce proemina "in carne" si actioneaza pe principiul "corpului strain", deteminand o inflamatie locala, care doar ulterior se poate suprainfecta.
- Cel mai nefericit lucru pe care-l puteti face este sa luati antibiotic. Este nu numai perfect inutil, ci si profund daunator.
- Doar ingrijiri locale, pansament si supraveghere vor delimita situatia.
In cazul in care ajungeti totusi la interventie, refuzati atat "smulgerea" unghiei, cat si matricectomia (prin fenolizare, cauterizare sau laser).
- Singurul tratament acceptabil este cel chirurgical, prin eliminarea fragmentului de unghie proeminent, care actioneaza pe principiul corpului strain. Este o operatie a minima, cu efect spectaculos.
Pe viitor, evitati pedicuristele: asa dupa cum ma confrunt in fiecare saptamana cu cazuri similare, se pare ca nu este cunoscuta nici cea mai elementara tehnica de toaleta (taiere) corecta a unghiei. Eu as propune ( la modul cel mai serios) fie interzicerea totala a acestei meserii, fie recalificarea lor, prin cursuri obligatorii de ingrijire a unghiei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns
133 comentarii 12 ..... 4 5 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul