Purtatoare hpv

26-05-2017
Ella1994
Nu este medic/terapeut
Ella1994
Buna ziua! Am si eu o nelamurire. Am fost acuma 6 luni la un control de rutina unde mi-au iesit analizele bine. Dupa 6 luni, adica in luna aprilie am fost din nou si am depistat atipii hpv. A ramas sa fac un control mai amanuntit pentru a afla exact ce tulpina este sau despre ce este vorba. Doamna doctor mi-a spus ca sunt purtatoare de hpv. Iubitul meu nu prezinta nici p modificare sau negii pe zona genitala. Este infectat si el din cauza mea ? Cum ar trebui sa procedez ca sa scape si el si eu de aceasta problema. Daca sunt purtatoare de hpv nu o sa ma scap niciodata de acest virus? Va multumesc
4 comentarii
0
29-05-2017, ora 10:28
Dr. Moise Oana
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Moise Oana
Nu exista tratament specific impotriva acestui virus, doar imunitatea proprie a fiecaruia va poate ajuta sa scapati complet de virus. Daca nu ati facut faceti tipaj viral HPV sa stiti ce tulpini sunt prezente pentru ca nu toate au acelasi impact asupra colului!
0
30-05-2017, ora 09:55
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

va recomandam sa efectuati un test HPV pentru a afla tulpinile existente si cu acest rezultat sa mergeti la medic; se poate recomanda un tratament pentru cresterea imunitatii prin stil de viata, dieta, suplimente etc in functie de ce va recomanda medical. La barbati infectia cu HPV este asimptomatica, este posibil ca el sa o fi transmis-o sau dvs. la fel cum este posibil ca el sa nu se contamineze de la dvs daca nu este purtator de virus HPV. Pana atunci va recomandam tipaj HPV pentru a afla ce tulpini sunt

O zi excelenta,
Echipa Medicala Marie Stopes
0
31-05-2017, ora 20:01
Ella1994
Nu este medic/terapeut
Ella1994
Buna seara! Va multumesc frumos pentru raspuns. Am facut testul si scrie ca am tulpina 58. Am inteles ca este cu grad crescut. Am primit de la doamna doctor 3 luni de ovule. O sa fiu bine?
0
02-06-2017, ora 13:10
Dr. Moise Oana
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Moise Oana
Daca nu neglijati urmarirea colului o sa fiti bine cu siguranta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce diferenţiază infecţiile HPV care dispar de cele care preced cancerul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Cum să ne protejăm mai mult copiii - vaccinarea antiHPV
  • Vaccinul antiHPV e recomandat și la băieți
  • Vaccinul HPV crește șansele de concepție la femeile ce au avut în trecut boli cu transmitere sexuală
  • Sexul a devenit mai sigur pentru toată lumea, datorită unui program de vaccinare
  • Australia ar putea deveni prima țară care a eradicat cancerul cervical
  •