Qlaira. Planning familial

19-12-2012
Kattie
Nu este medic/terapeut
Kattie
Buna tuturor!

Pentru a intelege cat mai bine toata situatia, cat si pentru a putea primi un raspuns adecvat o sa ma abat putin de la subiect si o sa va spun toata povestea cat se poate de concis.
Am luat Yasmin cativa ani buni. Nu am avut probleme pana anul trecut, cand au inceput greturile si migrenele si dureri ingrozitoare de sani, aproape de sfarsitul foliei. Am hotarat sa fac o pauza, urmand ca apoi sa merg la doctor sa discut toate astea si sa imi prescrie altceva. Dupa mai multe recomandari si cu programare cu luni bune inainte am ajuns si la doctorul ginecolog. Dupa o discutie in care am explicat ca e doar un control de rutina in care doresc si testul Babes Papanicolau si prescrierea altor pastile/alta metoda contraceptiva, m-am asezat pe calul balan. Prima ei reactie a fost ca vezi domnule am o secretie suspecta(desi stiam ca e aproape imposibil sa am vreo problema, nu aveam niciun simptom si nici nu murdaream chiloteii cu vreo scurgere, m-a cam speriat putin) si ca e musai sa imi ia si lama sa vedem ce e in neregula, dupa care mi-a facut si ecografie intravaginala. Mi-a zis ca imi va prescrie anticonceptionale deoarece am iar un chist ovarian, dar ca mai intai trebuie sa asteptam rezultatele. Bineinteles ca acea secretie era total imaginara, rezultatele au iesit ok toate. Mi-a prescris duphaston pentru ciclu neregulat si dismenoree, dar si niste ovule pentru secretie(in caz ca am vreo stare de discomfort, nu ca ar fi vreo problema si probabil ca sa isi justifice actiunile). Ca anticonceptionale mi-a precris cred cele mai scumpe anticonceptionale ever:Qlaira. Nu stiu daca le ia sau stie cineva, eu personal nu am auzit de ele. Fiind o fire curioasa, am dat un mic search pe google unde nu am citit nici macar un review bun despre ele. Plus ca din cate am inteles, ele se prescriu in cazul menstruatiilor abundente, ceea ce nu e cazul. Ca sa nu mai zic ca sunt pastile in toate culorile si trebuie luate intr-un anumit fel. Asa ca imi doresc din suflet sa gasesc un medic ginecolog bun caruia sa ii pese cu adevarat de pacientii sai, cat si un cabinet de planning familial, in Bucuresti. Si asta cat mai curand, deoarece se apropie menstruatia si eu inca nu am anticonceptionalele potrivite. Vreo sugestie, vreun sfat?
5 comentarii
0
19-12-2012, ora 00:52
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Wow...asta da problema...Draga mea, toate femeile pe care le cunosc si care merg la cel putin 5 medici diferiti(din Brasov), fac un control de rutina cel putin o data pe an care consta in :
- ecografie intravaginala,
- lama- secretie vaginala
- test papanicolau.
Ce sa inteleg? Ca acestor medici nu le pasa de noi, pacientele, ca-s nebuni si ne cer analize degeaba? Ca idee recoltarea secretiei vaginale se face preventiv, indiferent daca tu prezinti scurgeri sau nu, pentru a se depista anumite boli, de multe ori asimptomatice.
Ai mers la un medic care si-a facut treaba cu profesionalism si pe care tu, in necunostinta de cauza, il acuzi aiurea.

p.s. Aceleasi anticonceptionale pe care cineva le foloseste fara a avea probleme pot face cuiva rau si alte pastile care n-au avut efectul dorit, te pot ajuta pe tine, asa ca e irelevanta parerea persoanelor care le-au utilizat.
0
14-02-2013, ora 19:41
dudelia37
Nu este medic/terapeut
dudelia37
Draga mea,
Nu stiu daca ai rezolvat problema
Iti recomand cu tot sufletul cel mai bun si dedicat profesionist si om: dna dr Emel Nuraltay. Acum este la spitalul Sanador. Eu sunt pacienta ei de vreo 6 ani, am nascut cu ea si am recomandat-o multor prietene care au fost si sunt f multumite. Sa te faci bine. Sa imi scrii daca ai fost la ea. Te pup
0
17-02-2013, ora 20:28
Kattie
Nu este medic/terapeut
Kattie
Buna din nou!
Multumesc mult pt recomandare dudelia37!
Intre timp am fost la planning familial, la doamna doctor Evelyn Cristescu, de la Sanamed si sincer nu regret alegerea facuta. Asa m-am lamurit si eu cum prescriu ginecologii anticonceptionale, unele care nici macar nu se potrivesc pacientilor, asta ca sa ii raspund si bestyutzei., care printre altele nu a inteles ca atitudinea doctorului a fost gresita, nu investigatiile facute. Si daca tot vb de investigatii, pt a prescrie anticonceptionale se iau si probe de sange. Oricum, important e ca dupa vizita la doamna doctor Cristescu nu am probleme, am inceput sa iau anticonceptionalele recomandate de ea si nu am avut si nu am niciun fel de problema. Sanatate tuturor!
0
17-02-2013, ora 21:24
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
1." care printre altele nu a inteles ca atitudinea doctorului a fost gresita, nu investigatiile facute."

Nu zau, despre atitudine era vorba?Mie nu mi-ai dat asta de inteles, avand in vedere felul in care te-ai exprimat, si anume:
"vezi domnule am o secretie suspecta(desi stiam ca e aproape IMPOSIBIL sa am vreo problema)
"E MUSAI sa imi ia si lama sa vedem ce e in neregula"
"Mi-a prescris duphaston pentru ciclu neregulat si dismenoree, dar si niste ovule pentru secretie(in caz ca am vreo stare de discomfort, nu ca ar fi vreo problema si probabil CA SA ISI JUSTIFICE ACTIUNILE"

2.in ceea ce priveste anticonceptionalele, eu nu mi-am dat cu parerea despre prescrip[tia medicului, ci am precizat ca recomandarile facute de cele care folosesc acest tip de pastile sunt irelevante pt ca ele pot face cuiva rau si altcuiva bine
0
18-02-2013, ora 19:39
Kattie
Nu este medic/terapeut
Kattie
bestyutza, cu tot respectul, tie ti se pare normal ca medicul sa iti spuna:vai, ce secretie ai!Sau ar trebui sa iti zica ce investigatii se fac, ca e normal sa se recolteze si lama. Nu mi se pare deloc profesional ca medicul sa aiba o reactie de genul, oricat de grava ar fi situatia. Putea foarte bine sa zica ca e mai bine sa faca si analize la secretie, nu sa faca mutre si exclamatii nepotrivite. Nu contest ca a facut acea analiza, ci ca nu trebuia sa ma sperie si sa ma gandesc 3 zile ca e ceva in neregula cu mine, lucru care s-a dovedit ulterior in rezultatul analizelor:sunt perfect ok. Prin citatele care le-ai dat tu rezulta fix lipsa de profesinalism: nu a zis ca asa e normal sa preleve si probe de secretie, ea a zis din start ca am o problema, nu ca e posibil sa am o problema si ca sa isi mentina pozitia mi-a dat si ovule, cu toate ca nu era necesar, fix ca sa isi justifice actiunile. Nu cred ca tu te-ai simti grozav daca ai merge la un consult ginecologic care oricum nu e cel mai placut lucru din lume si sa iti dea de inteles medicul ca ai o problema grava de sanatate, eventual ca o sa mori, fara a interpreta niste rezultate, nimeni nu se hazardeaza cu afirmatiile pana nu are dovezi concrete. Nu m-a deranjat ce analize intra sau nu intr-un control de rutina, nu e vorba de bani, e vorba de comportament. Si daca tot e sa vorbim de analize, atunci cand trebuie prescrise alte anticonceptionale se recolteaza si probe de sange, lucru pe care doamna doctor ginecolog nu l-a facut si nici nu mi-a zis ca e necasar sa il fac la un laborator si sa ii aduc rezultatele. Mi-a recomandat niste anticonceptionale care a crezut ea ca sunt bune in urma a ceea ce i-am zis eu(ce anticonceptioanle am folosit inainte, de ce le-am oprit- cand ea trebuia sa ma intrebe daca am ciclu regulat/neregulat, daca pierd mult ciclu sau nu la fiecare ciclu etc) si pentru ca avea si o colaborare cu cei de la Bayer care fabrica acest tip de anticonceptionale. De asemena, daca era profesionista stia ca in situatia mea nu trebuiau prescrise anticonceptionale trifazice. Are logica ce incerc sa iti explic? Multumesc, multa sanatate si tie!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce e de facut daca sunt omise pilule anticonceptionale
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •