Raceala

21-06-2017
alimaria
Nu este medic/terapeut
alimaria
Buna ziua,
Bebita este racit...stranuta mai si tuseste si are mucisori prea multi, adica il aspir acum si tot baraie si il aspir iar are mucisori...
I am dat 2 zile panadol 2ml dim si seara., s-a simtit mai bn si dupa tot asa e. pot sa.l reiau siropu, i.am dat miercuri srara, joi dimi si seara si vineri de dimi.
Trage de nas exact ca noi, oameni mari cand avem nasu ingundat.docyora de fam mi.a zis sa i dau nurofen dar nu prea as vrea sa.i dau nurofen.e antibiotic nu ??? Si e doar pt febra si dureti, iar bebe nuare niciuna.
Ii curge si un ochisor dar cand a luat sirop nu prea i.a mai curs..narea de lg ochiu de i curge nu face mucisori multi ca cealalalta acum data trecuta aia avea mai multi mucisori.
Multumesc
2 comentarii
0
22-06-2017, ora 17:37
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna ziua
As dori sa va precizez ca Nurofenul nu este antibiotic. Este, ca si Panadolul, un antiinflamator, care, are si el efect de calmare a durerilor si de scadere a febrei.
Da, puteti relua tratamentul cu Panadol (probabil ca ii dati doza corecta pt varsta si greutate, caci nu le precizati), dar as dori sa va sugerez sa asociati administrarea picaturilor de ser fiziologic sau de apa de mare( 1-2 pic de 3-4 ori pe zi) manoperei de aspirare a secretiilor nazale.
Sanatate !
0
22-06-2017, ora 18:36
alimaria
Nu este medic/terapeut
alimaria
Multumesc...i.am dat 2 ml seara si 2 dimineata
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum afectează co-infecţiile coronavirus, virus sinciţial respirator şi rinovirus copiii
  • Nivelul de activitate fizică - invers proportional cu numărul de zile de infecții ale tractului respirator superior la copii
  • Infecțiile respiratorii înainte de vârsta de doi ani pot crește riscul de deces din cauza unei boli respiratorii la vârsta adultă
  •