Raceala, durere de ureche

28-08-2018
Alex13579
Nu este medic/terapeut
Alex13579
Buna seara! Am fost la mare saptamana trecuta si am racit tare la cap. Imi curge nasul, tusesc, ma doare gatul si urechea e infundata si ma doare, am si febra si frisoane. Am fost la un doctor si mi a dat injectii cu cefort. Mi a intrat apa in ureche si de atunci e infundata si ma doare, ce pot sa fac ca sa mi se desfunde?
8 comentarii
0
29-08-2018, ora 09:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
doctorul la care se trateaza nasul, gatul urechile se numeste medic ORL.
nu la urgente, nu la med de familie
la ORL
0
29-08-2018, ora 20:02
Alex13579
Nu este medic/terapeut
Alex13579
Stiu ca medicul e orl, dar am mai multe simptome, nu doar la cap, eu doar am intrebat cum as putea sa mi se desfunde urechea?
0
30-08-2018, ora 08:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
citeste pe forum depsre Otita seroasa sau catar tubar
0
30-08-2018, ora 17:38
Kendra
Nu este medic/terapeut
Kendra
Buna ziua! MENTIONEZ sunt plecata nu am acte iar in concluzie nu se poate ocupa nimeni de mine ! Acum 5 zile am avut o mica bubita rosie arata ca un cos ce inca nu era gata, eu am inceput sa il sparg am apasat foarte foarte tare dupa care a iesit doar putin lichid transparent si putin puroi, nu mult.A doua zi cand l-am trezit urechea mea era infundata si imi auzeam propria mea voce, seama tarziu am inceput sa am dureri usoare. A doua zi credeam ca ee un dop de ceara am mers la farmacie mi-am cumparat apa oxigenata si calmante pentru durere.iar a treia zi cand ma trezisem toata urechea era inflamata in fata urechi sii imflamatia imi inconjura toata urechea pana jos sub lobul urechii nu stiu sa explic inflamatia (este in jurul urechii.cateodata am dureri foarte mari .Am facut rost de cateva pastile de antibiotic am inceput sa iau de ieri .urechea mea tot infundata este atat ca a inceput sa secrete un lichid galbui si sa imi inceteze putin durerile . Va rog spuneti-mi ce sa fac !?
0
30-08-2018, ora 21:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ai provocat un Furuncul de conduct auditiv
NU se strang cosurile si bubitele pe fata... NIciodata...risti o meningta
tratament..antibiotic puternic pe gura, antiinfamatoare 1 sau 2 odata
in ureche picaturi cu antbiotic si picatri pe baza de alcool
0
30-08-2018, ora 22:45
Kendra
Nu este medic/terapeut
Kendra
Va multumesc mult. Amoxacilina este buna? O iau din 8 in 8 ore iar de picuri nu stiu daca pot face rost pentru ca ele contin antibiotic si nu stiu daca la farmacie o sa imi elibereze fara prescriptie medicala.
0
31-08-2018, ora 11:06
Kendra
Nu este medic/terapeut
Kendra
Durerea mea s-a mutat la cealalta ureche simt cum incepe sa se umfle, iar la cealalta nu mai am dureri a ramas doar infundata. Domnul Doctor ar fi posibil sa calatoresc cu avionul in conditiile acestea? Va multumesc anticipat.
0
03-09-2018, ora 10:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, cu pastile de durere.. poti sa calatoresti
durerea nu se transmite direct de la o ureche la alta
este un semn ca ai un tract digestiv intoxicat, un organism obosit cu imunitatea la pamant
fac otite externe si furuncul in ureche.. cel mai frecvent personele cu risc de diabet zaharat.., acei supraponderali cu greseli mari in alimentatie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urechi înfundate
  •