raceala, tuse

22-02-2011
lorena30
Nu este medic/terapeut
lorena30
Sotul meu se confrunta cu o raceala, spun eu, care nu ii mai trece. De vreo 2 -3 luni, tot raceste, in sensul ca incepe cu tuse usoara, apoi putina febra, durere in tot corpul, apoi tusea devine persistenta, incepe sa ii curga nasul. A tot luat medicamente "la moda": modafen, humex, septolete... A stat si in spital acum o luna, pe motiv ca ar fi avut pneumonie asociata cu o tensiune mai mare.I s-au administrat Ciprinol, Ampicilina. Acum, de vreo cateva zile, raceala a revenit cu: durere in gat, frisoane, tuse uscata. Azi dimineata vocea i s-a schimbat, s-a ingrosat si il doare tot mai tare in gat si piept. Refuza sa mai mearga la doctor, caci a spus ca s-a saturat de doctori care ii dau tratamente fara niciun rezultat. Daca este cineva, vreun doctor homeopat care ar putea sa imi spuna vreu tratament sau remediu naturist, poate ii trece, caci nu mai suport sa il vad asa, in plus avem o fetita de un an si 4 luni si nu vreau sa se imbolnaveasca si ea de la el. Va multumesc anticipat!
1 comentarii
0
04-09-2019, ora 16:29
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună ziua! Dacă are febră mergeți la boli infecțioase pentru tratament. O zi liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Vitamina C previne răceala
  • MIT: Usturoiul previne și vindecă răceala
  • MIT: Dacă ieși afară cu părul ud răcești
  • Răceală sau gripă?
  • Iată care este singurul supliment ce ar putea preveni răceala
  • Alergie sau răceală?
  • Care este singurul supliment de care ai nevoie pentru răceală?
  • Răceală sau gripă? (Ghid simptome)
  • Tusea uscată vs tusea productivă - diferențe, cauze, tratament
  •