Radiografii in sarcina!!!

17-03-2011
alinalac
Nu este medic/terapeut
alinalac
Buna ziua. Vinerea trecuta am avut un accident casnic si mi-am spart capul si au trebuit sa imi faca radiografie la cap si la gat ca sa vada daca am cheaguri. Problema este ca am aflat ca sunt insarcinata in 3 sapt. Am fost la Polizu iar un dr de acolo mi-a spus raspicat sa fac chiuretaj ca voi face o leguma. Sunt terminata psihic pt ca vreau acest bebe. De asemenea am luat 3 zile Augmentin pt rana de la cap. Ce e de facut? Sa il pastrez sau nu? Multumesc anticipat.
2 comentarii
0
19-03-2011, ora 16:47
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Parerea mea este sa-l pastrezi caci nu se va intampla nimic..radiografia s-a facut la cap si fata, nu la abdomen sau bazin..iar cantitatea de radiatii este foarte mica..Augmentinul se poate lua in timpul sarcinii.
0
20-03-2011, ora 10:34
alinalac
Nu este medic/terapeut
alinalac
Va multumesc din suflet pentru raspuns si dr de la Filantropia m-a sfatuit sa facem niste analize ca sa fim siguri ca bebe sa nu aiba vreo malformatie si atunci vom avea un raspuns cat de cat mai sigur. Mergem pana la capat si sa dea Dumnezeu sa fie sanatos, Va doresc sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

13-09-2017, ora 09:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
06-09-2021, ora 13:17
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Ovobank
Urmați un tratament de donare de ovule și aveți nevoie de o donatoare?
Datorită Ovobank – prima bancă de ovule din Europa – vă puteți alege donatoarea din marele nostru grup de donatoare. De asemenea, puteți alege donatoarea care seamănă cel mai mult cu dumneavoastră prin intermediul aplicației Ovomatch. Luați legătura cu echipa noastră.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici!
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Radiografia și sarcina
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.