Raguseala

19-05-2021
tdaniela
Nu este medic/terapeut
tdaniela
Buna ziua!
Sotul meu dupa o raceala puternica in urma cu cativa ani a ramas cu o tuse persistenta. Deoarece am dorit sa ne vaccinam Covid, am considerat ca inainte sa-l consulte un pneumolog. Dupa consult i s-a pus diagnostic Pneumonie interstitiala si i s-a dat tratament pentru doua luni cu pufuri Ventriloc si AirFluSal. Dupa o luna si jumatate de tratament tusea a cedat (mai tuseste foarte putin) dar de o saptamana a ragusit. Cand a inceput sa raguseasca a avut si putina durere in gat. Am incercat sa rezolvam problema cu Orofar, Isla cassis, Trachisan, sprei cu alge rosii dar tot ragusit este. El spunea ca dupa pufuri simte gatul uscat. Credeti sa sunt vinovate pufurile caci inca este sub tratament cu ele sau poate fi altceva? Puteti recomanda ceva?
Mentionez ca nu fumeaza.
Va multumesc!
2 comentarii
0
19-05-2021, ora 14:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca sotul face reflux gastro eosfagian in somn.
acidul gastric cand ajunge sus. arde si irita foarte mult. uisuca mucoasele
1. cititi ce am mai scris pe forum..sunt sute de poastari unde explic ce Nu trebuei sa mai consume seara
2 consult gastrologie obligatoriu...fiindca acolo e cauza..si daca nu tratati cauza. problemele revin
0
19-05-2021, ora 15:18
tdaniela
Nu este medic/terapeut
tdaniela
Va multumesc frumos pentru raspunsul dumneavoastra. Voi citi despre ce ati scris in alte topicuri. Banuiam ca AirFluSal a avut ceva influenta pentru ca in prospect am gasit o fraza care spune: "Clătiţi gura cu apă care trebuie scuipată. Aceasta poate ajuta la prevenirea apariţiei infecţiilor fungice la nivelul gurii şi a apariției răguşelii". Sotul meu nu si-a clatit niciodata gura acum.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: