Cand este perioada fertila?

02-07-2013
SophiaIoana
Nu este medic/terapeut
SophiaIoana
Am doua intrebari :
1. Perioada feritla e si dupa terminarea ciclului sau in ultimile 2-3 zile?
2. Am picioarele reci, nu sunt foarte irascibila dar mai nervoasa decat de obicei si sanii un pic tari. Sunt sintome premenstruale?
14 comentarii
0
02-07-2013, ora 21:13
SophiaIoana
Nu este medic/terapeut
SophiaIoana
ajutati-ma, va rog!.
0
02-07-2013, ora 21:35
SophiaIoana
Nu este medic/terapeut
SophiaIoana
aloo.. cineva?
0
02-07-2013, ora 22:00
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Ovulatia poate aparea in zile diferite, de la persoana la persoana, de la luna la luna. Dar, daca ai un ciclu regulat de 28 de zile, perioada fertila in care apare ovulatia e in a 14-a zi. Deci la jumatatea ciclului, indiferent cate zile te-a tinut menstruatia. Dar daca ai ciclu neregulat, vine la un nr. diferit de zile, atunci e greu de stiut exact cam cand poate aparea ovulatia.
Acum exista la farmacie teste de ovulatie, dar sunt to orientative.

E mai sigur un contact neprotejat inainte de a veni menstruatia, daca asta e intrebarea, nu dupa.
0
02-07-2013, ora 22:05
aaa24
Nu este medic/terapeut
aaa24
sa nu te astepti sa-ti raspunda cineva cand tu te adresezi cu "aloo" ca o fetita rasfatata... sfatul meu pentru tine este sa citesti cat mai multe articole referitoare la corpul feminin, perioada ovulatiei, concepere, sex (ca sa fii informata!) si sa nu mai intri in panica din orice pt ca am vazut si restul subiectelor tale. si sa nu mai astepti sfaturi doar de la oameni de pe net, care ar putea sa nici nu fie informati si ar putea sa fie gresite. si daca nu te superi ca te intreb, cati ani ai?
0
02-07-2013, ora 22:08
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
aaa24 a pus punctul pe i, cum se spune.

Am decis sa raspund numai in ideea ca poate eviti vreo sarcina nedorita etc etc. Desi ma indoiesc ca o sa ai rabdare sa-ti faci ordine in informatii si sa ai o viata sexuala fara emotii, , , , De tine depinde sa nu suferi si sa nu faci ceva regretabil.
0
02-07-2013, ora 22:14
SophiaIoana
Nu este medic/terapeut
SophiaIoana
Am 15 ani si nu am vrut deloc sa fiu nesuferita sau sa par o fetita razgaiata. Doar am nelamuriri despre anumite lucruri si alt site nu gasesc unde pot sa ma informez. Cine a citit si intrebarile mele anterioare stie despre ce este vorba. M-am atins la vagin cu mana cu care atinsesem penisul, nu vaginul, la suprafata, intre cele doua labii dar nnu in interiorul vaginului, chiar dupa terminarea ciclului sau cu cateva zile inainte. AM intrebat daca e vreo sansa de sarcina si am auzit un raspuns negativ dar apoi am auzit de "perioada fertila"si m-am panicat. va rog iertati-ma pentru exprimare dar sunt derutata si stiu ca nu e bine ce am facut. va rog ajutati-ma!
0
02-07-2013, ora 22:20
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Poti intreba orice, e mai jenant sa nu intrebi si sa ramai neinformata.
Nu inteleg ce vrei sa spui prin 'terminarea ciclului sau cateva zile inainte'. E o contradictie.
Oricum, din ce descrii, nu ai ramas insarcinata. Dar nu te juca cu focul in viitor. Informeaza-te, ai grija sa nu iei boli. Vorbeste deschis cu cel cu care ai relatii sexuale, trebuie ai mare grija de tine, ca femeie ai mai mult de tras orice problema ai.
Nu te judec, dar esti foarte tanara si trebuie sa ai mare grija de corpul si de 'sufletul' tau, nu merita sa risti nimic! Partenerul tau te intreba cum sa va protejati?
0
02-07-2013, ora 22:27
SophiaIoana
Nu este medic/terapeut
SophiaIoana
Multumesc mult pentru raspunsuri, ale dumneavoastra si ale tuturor, voiam sa spun ca : m-am atins acolo cu mana cu care atinsesm intr-un fel sperma, adica nu era pe mana mea ca o crema, doar atinsesem penisul care este mereu plin de spermatozoiazi si apoi m-am sters acolo cu aceiasi mana. actiunea s-a intamplat dupa ciclu sau inainte sa se termine cu vreo 2-3 zile. Dar eu numai tin minte nimic clar pentru ca sunt ingrozita si as vrea sa stiu, daca sa presupunem s-a intampla dupa ciclu la vreo 4-5 zile, este ceva? Chiar nu am cu cine sa discut chestiile astea, astept sa imi vina ciclul. Mi-a venit in mai pe 28 si mi s-a terminat pe 2-3 iunie parca. si stiam ca nu poate venii sau exista de 2 ori intr-o luna. mi-a mai intarziat si cate 2 luni si tot la fel de speriata am fost.
0
02-07-2013, ora 22:38
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Nu conteaza cate zile te tine menstruatia.
Numeri zilele incepand cu prima. Iti notezi in calendar cand vine, incercuiesti ziua. Apoi si pe urmatoarea cand vine. Zilele dintre ele este nr de zile ale unui ciclu. Daca nr e mereu acelasi inseamna ca e un ciclu regulat. Daca vine la un nr de zile diferit (nu conteaza data din calendar!) inseamna ca e un ciclu neregulat.
La tine prima zi a fost 28 mai. In ce data ai avut contactul acela care te-a speriat?

Dar pentru ca zici ca la tine e ciclu neregulat, nici perioada fertila n-o poti calcula.
Deci, fa-ti un test de sarcina ca sa stai linistita.

Si ai mare grija, si prin sex oral se pot lua bolile cu transmisie sexuala.
0
02-07-2013, ora 22:42
SophiaIoana
Nu este medic/terapeut
SophiaIoana
L-am avut inainte ori pe 2-3 iunie cand aproape mi s-a terminat ciclul ori dupa cateva zile de la terminarea lui. Dar parerea dumneavoastra care este? Ca va exista ceva sau nu? pentru ca sunt speriata si ma gandesc numai la asta si mereu vad sarcini si copii si am senzatia ca sunt semne.
0
02-07-2013, ora 22:44
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Din 28 mai pana acum ai mai avut menstruatie?
0
02-07-2013, ora 22:45
SophiaIoana
Nu este medic/terapeut
SophiaIoana
nu.
0
02-07-2013, ora 22:49
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Stai linistita, nu erai in perioada fertila.
Dar, ia-ti maine test e sarcina pentru ca daca iti intarzie din alte cauze, o sa stai prea stresata. Fa-ti testul, linisteste-te si foloseste prezervativul de fiecare data. Si daca partenerul refuza, refuza sexul. Spune-i ca ai ciclu neregulat si poti ramane oricand gravida.
Poti merge si la ginecolog oricand, nu te va judeca nimeni. Fii o femeie responzabila.
Sanatate!
0
02-07-2013, ora 22:50
SophiaIoana
Nu este medic/terapeut
SophiaIoana
deci nu e posibila nici o sarcina.
Multumesc mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ovulatia si fertilitatea dupa nastere
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  • Șansa de a ramâne însarcinată
  • Obiceiuri nesănătoase care îţi afectează fertilitatea
  • Alimentația bogată în seleniu ar putea îmbunătăți fertilitatea la femei
  • Testul de fertilitate care indică dacă este scăzută rezerva de ovule
  • Care este cauza de apariție a crampelor menstruale?
  • Este demonstrat de știință: stresul afectează negativ fertilitatea
  • Durata somnului poate influența fertilitatea masculină
  •