Răspuns urgent! mai pot aparea reactii adverse dupa nolicin?

18-09-2022
Gabita v
Nu este medic/terapeut
Gabita v
Buna seara!! Deranjez si eu cu o întrebare. Am urmat un tratament de 4 zile cu nolicin fara a avea vreo reactie adversa. In urma cu 2zile s-a incheiat perioada de administrare a tratamentului. Intrebarea mea este :mai pot aparea reactii adverse de vreun fel in urma administrarii acestui medicament? Va mulțumesc anticipat!
2 comentarii
0
23-09-2022, ora 13:10
Dr. sexolog Adrian Sadovnic
Urologie, Chişinău, Republica Moldova
Dr. sexolog Adrian Sadovnic
REACŢII ADVERSE POSIBILE

Ca în cazul tuturor medicamentelor, Nolicin poate determina reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

Pot apărea următoarele reacţii adverse, mai ales tulburări gastrointestinale cum ar fi :greaţa, lipsa apetitului şi diareea. Diareea este rareori persistentă. În acest caz, poate indica prezenţa unei forme speciale de inflamaţie a colonului (colita pseudomembranoasă), de aceea se recomandă consult medical.

- Sunt posibile şi reacţii de hipersensibilitate cum ar fi: prurit, erupţie, urticarie sau forme mai severe de hipersensibilitate, ca şocul anafilactic.

- În special la pacienţii vârstnici, pot să apară tulburări ale sistemului nervos central (durere de cap, ameţeli, oboseală, somnolenţă, confuzie, agitaţie, iritabilitate, frică, halucinaţii, depresie şi zgomote în urechi).

- În timpul tratamentului cu Nolicin pot apărea foarte rar tendinita sau ruptura de tendon, la care contribuie de obicei şi alţi factori.

- Nolicin poate afecta valorile unor teste de laborator. Astfel, poate fi observată eozinofilia, leucopenia, creşterea valorilor ureei şi creatininei plasmatice, creşterea activităţii transaminazelor, fosfatazei alcaline şi lactat-dehidrogenazei, precum şi scăderea valorilor hematocritului.

- Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravǎ sau dacă observaţi orice reacţie adversǎ nemenţionatǎ în acest prospect, vă rugăm să comunicaţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.
0
23-09-2022, ora 14:07
Gabita v
Nu este medic/terapeut
Gabita v
Va mulțumesc pentru răspuns!!! Mi-a fost de un real ajutor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Proprietățile antibacteriene ale uleiului esențial de eucalipt și scortișoară
  •