Răspunsul unui medic - convingeri negative

19-04-2021
Mariaioana5
Nu este medic/terapeut
Mariaioana5
De ce atunci cand nu mi pun nimic în gand reușesc orice și ma simt eu însumi în orice, orice circumstanță, iar atunci când vine ceva în minte negativ simt ca esuez, nu mai am control asupra mea și mi se tipăresc convingeri negative, par fix inversul a ceea ce sunt.. Cum pot scăpa de asta?
2 comentarii
1
19-04-2021, ora 22:09
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Modul de gândire influiențează modul de funcționare, gândirea negativă blochează cognitivul și nu mai poțî găsi soluții la ce te preocupă. Se rezolvă prin terapie cognitiv- comportamentală.
1
20-04-2021, ora 11:43
Psiholog Pătraşcu Roxana
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pătraşcu Roxana
Buna ziua,

Nu de putine ori, convingerile disfunctionale sunt papusarii si dvs. ajungeti in rolul de papusa, va dati cu stangul in dreptul si probabil simtiti ca nu aveti control asupra situatiei. Identificarea, contraargumentarea, inlocuirea cu modalitati de gandire sanatoase, functionale si repetarea intregului proces, sunt conditiile de succes pentru dobandirea echilibrului emotional si al comportamentului rational.
Sedintele de terapie si dezvoltarea personala v-ar putea fi foarte utile pentru intelegerea si depasirea problemei pe care o manifestati.

Toate cele bune!
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice.

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.