Recomandare medic psihiatru?

05-02-2012
Adi27
Nu este medic/terapeut
Adi27
Buna
Am o problema legata de atacurile de panica cumulate cu o depresie, care au survenit acum 7 ani dupa pierderea cuiva drag din familie si dupa o peroada foarte incordata/tensionata. Dupa 1 -2 ani si tentative de tratament, am decis ca medicamentatia de specialitate nu ma va vindeca si ca doar prin vointa am sa pot trece mai departe. Asa am procedat, nu am mai luat niciun medicament, am facut mai mult sport si totul a fost ok... Dar dupa 4 ani simptomele au inceput sa apara, trecand iarasi printr-o perioada zbuciumata la servici si bineinteles alte probleme, credite, rate etc. Deja in 3 saptamani am facut 3 atacuri de panica si ma simt iar depresiv, suparat... Acum sunt hotarat sa incerc un tratament de specialitate si doresc sa consult un foarte bun doctor psihiatru. Va rog daca imi puteti recomanda un doctor renumit/recunoscut ca fiind unul foarte bun, de preferat din Bucuresti sau zona adiacenta. Va multumesc!
11 comentarii
0
05-02-2012, ora 23:57
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Doctorul Cristian Andrei. Are si un site - cauta pe net.
0
06-02-2012, ora 08:09
luzluz
Nu este medic/terapeut
luzluz
da, 3 atacuri de panica in 3 sapt stai bine. mai bn te duci acum la un psiholog cat esti la inceput. eu aveam atacuri de panica la 2 zile si ma duceam la urgenta. asta e pbl la toti...stresul.
0
10-02-2012, ora 21:22
oanaosan
Nu este medic/terapeut
oanaosan
Buna ma numesc oana si am o problema cu atacurile de oanica si anxietate daca se poate numi asa.toate au inceput acum 7 ani cand a murit mama mea, atunci am intrat intrun soc in care mia scazut calciul in sange si mam inclestat toata, mau dus la urgenta miau dat ceva dar nu stiu ce si mam simtit mai bine oricum nu eram eu in acea perioada.dupa mai multe luni am inceput sa imi fie frica sa satu singura cu gandul ca iar mi se poate intampla ceva si am inceput sa iau coaxil, dupa 3 luni de tratament mam simtit mai bien vreo 2 ani dupa care iar am inceput sa am atcuri de panica pe strada oriunde nu ma simteam in siguranta, iar am luat coaxil 6 luni alti 2 ani mam simtit ok eram eu dar in2009 a mm«urit bunicul meu inainte sa merg in portugalia pe drum spre mormantare mi sa facut iar rau, starile de panica incep prin a-mi transpira mainile, simt furnicaturi si imi amorteste degetul mic de la mana dreapta si de aici batai accentuate ale inimii o stare de frica inexplicabila frica de un infarct de moarte se nesiguranta, din nou la urgente mi-au dat calciu intravenos, cred eu, si mam simtit mai bine.iar coaxil dupa ce venisem in strainatate mia fost bine pe timpul tratamentului si dupa inca un an dar starile iar au inceput sa revina acum imi transpira mainile si simt furnicaturi in maine si degete numai la gandul ca tre sa merg cu metroul sau ca sa stau singura in casa.am fost aici la un psihiatru si mia dat paroxetina si alprazolam dar sincer nu leam luat pt ca nu mai vreau medicamente si am incercat sa trec peste singura dar nu pot si pe deasupra alprazolamul e de 1 mg in cazuri de panica dar eu cred ca imi sunt foarte tari deoarece dupa ce il iau am ameteli si vad in caeata.as avea nevoi de un sfat ce as putea sa iau sa imi revin o data pt totdeauna pt ca nu mai vreau sa traiesc cu frica asta in mine asta nu e viata.acum maine merg spre casa si am o frica de mor de avion mie frica sa nu ma apuce iar panica am luat acum un sfert de alprazolam si mai iau maine unul inainte de zbor sper sa ma linistesc si sa nu am probleme dar am nevoie de un sfat ce sa fac ca asa nu mai rezist
va rog din suflet
multumesc
0
16-02-2012, ora 00:44
Adi27
Nu este medic/terapeut
Adi27
Buna Oana
In primul rand ma bucur ca ai ajuns cu bine (sper), cel putin n-am vazut la stiri niciun avion prabusit... Glumesc eu dar si eu cu avionul am aceeasi spaima, am mers o singura data si apoi nu am mai avut curaj, anul trecut chiar imi luasem bilet pana la Paris si in dimineata cand trebuia sa plec, m-am trezit si parca ceva imi spunea sa nu ma duc...si nu m-am dus, am pierdut banii de bilet etc (mare prostanac, stiu!!!)
As vrea sa-ti dau eu sfaturi dar nu le am nici pt mine deoarece situatia mea se aseamana destul de mult cu trairile tale etc. Si mie imi transpira palmele, degetul mic de la mana stanga imi amorteste, imi tremura mainile atunci cand fac atacuri de panica, adesea atacurile de panica le fac ii situatii de tensiune maxima (sedinta la servici sau spatii aglomerate etc). Totul a debutat tot cu un deces in familie si de atunci totul este schimbat in rau pt mine...La inceput dupa diverse tratamente care mai rau imi faceau, am reusit sa ma mobilizez singur si sa renunt la mdicatie.AU trecut 5 ani in care m-am simtit binisor si acum din senin au aparut iar... De fapt nu din senin, ci dupa o perioada ffff stresanta la locul de munca, gata sa raman fara job, grija ratelor f mari, un baietel de crescut... Acum sunt intr-o situatie deplorabila, simt ca nu mai sunt eu si nu mai reusesc sa ma adun, iar faptul ca am inceput din nou cu atacuri de panica, cu tremeraturi, cu sensazii de ameteala/neliniste in spatii aglomerate sau la servici, m-au daramat si mai rau psihic... Acum nu stiu daca mai am puterea sa-mi revin singur, deja incerc de 2 luni dar din ce in ce mai rau ma simt. Probabil ca voi ajunge iar la un medic, dar acum sunt hotarat s ama duc la unul foarte bun si chiar sa urmez tratamentul asa cum imi spune...cu toate ca nu sunt de acord cu astfel de tratamente, stiu f bine ca "iti dau cu o mana si iti iau cu alta", ma refer la efectele adverse de alta natura care probabil apar in timp... Dar nu am incotro, chiar nu stiu ce sa mai fac...Tot ce vreau este sa gasesc un doctor bun la care sa ma duc. AM cautat pe siteul calificative.ro dar nu sunt relevante 1-2 voturi pt un doctor. Am nevoie de o recomandare avizata, de cineva care a fost la un medic si care s-a simtit mult mai bine dupa tratamentul prescris. Sper ca cineva sa-mi faca acesta recomandare. Multumesc anticipat! Deci Oana, nu-ti fa probleme...in sensul ca nu esti singura, la capatul celalalt al firului e un prostanac mult mai mare (adica EU). Sa ne auzim sanatosi, buna gluma :)))
0
29-09-2012, ora 11:58
kireinahana
Nu este medic/terapeut
kireinahana
Eu m-am vindecat de depresie cu ajutorul doamnei psihoterapeut Mihaela Sahlean, datele de contact apar pe site-ul dumneaei.
0
09-10-2012, ora 17:19
Ela777
Nu este medic/terapeut
Ela777
Buna ziua!
In primul rand si, e de mare importanta pt mine sa aduc mii de multumiri d-lui psihoterapeut Gabriel Dinu care datorita dumnealui ma simt f bine, incomparabil de cum am fost.Si acum vreau sa completez cu "povestea" mea care din pacate a fost f.adevarata, vreau sa scriu despre starile mele prin care am trecut si starile mele actuale.Vreau sa scriu pt voi, utilizatorilor dragi si totodata "colegi de suferinti", eu fiind un exemplu pt voi si va puteti compara starile voastre cu starile prin care AM TRECUT EU...spun la trecut pt ca, ACUM, sunt de domeniul trecutului.
Am fost o "suferinda"de circa 8 ani de panici, anxietati, agorafobie.Pe atunci, erau alte...vremuri, nu aveam PC si nu stiam ca exista "leac" pt aceste stari rele.Din acesti ani...doar 1an si jumatate(anul trecut si jumatate din acesta) mi-a f mai binisor.Tocmai cand ma "invatasem"si eu cu BINISORUL, hop!..cam prin luna iulie anul acesta, starile mele de panica, anxietati au reaparut in forta cu si mai multe rele dupa ele si anume: panicii de iar nu am mai putut sa ies deloc din casa, anxietatii f puternice, repetate, de parca urma sa se "sfarseasca pamantul", furnicaturi in tot corpul, ameteli accentuate, amorteli, senzatia ca numai sunt eu, sfarseala din stomac, noduri in gat, dureri musculare, lipsa poftei de mancare din cauza careia slabisem f mult, insomnii, etc...intr-un cuvant...adevarat IAD DECLANSAT si din cauza ca treceam zilnic prin asa ceva si numai suportam aveam ganduri de suicid pt ca ma gandeam ca doar asta ma mai poate salva din "ghearele"raului.ERAM FARA SPERANTA!
Tot rascolind internetul am descoperit in luna august FERICIREA, care...nu credeam ca mai exista si anume, am descoperit acest sit minunat GANDESTE SANATOS si in mod special, l-am descoperit pe d-l psihoterapeut GABRIEL DINU care, cu cea mai mare sinceritate v-o spun, a facut LUMINA in sufletul meu...pe atunci fara speranta. Am inceput imediat sedintele online cu d-l psihoterapeut si incet-incet uramand sfaturile dumnealui din video+scrise toate, zilnice si cand am ajuns la a 31-a sedinta eram deja refacuta, cu o minte clara, cu gandiri logice, asa cum eram eu pana s-o "patesc"!Spun refacuta pt ca au disparut toate relele:panici, anxietati si starile rele ce le dau acestea si pe care le-am descris mai sus.D-l psihoterapeut Gabriel Dinu are sisteme si scheme exceptional de bine puse la punct, care prin fraze putine, simple, dar concrete, pe intelesul tuturor sunt usor de pus in aplicare.Eu, am continuat si continuui cu inca o luna, adica 31 sedinte pt ca, chiar daca m-am refacut si mi-am recapatat increderea in mine, pot si stiu acum cum sa depasesc usor un atac de panica si mai ales ca stiu sa il opresc la timp sa nu-i mai dau voie sa isi "declanseze relele", am invatat toate astea datorita tehnicilor din aceste sedinte, am vrut ca sa continuui cu inca un set de sedinte pt ca sa se "inradacineze"f bine in mintea mea totul, ca sa numai trec prin iadul prin care am trecut.Asa ca dupa iadul acela, viata mea a prins iar contur, ma simt implinita sufleteste si fericita ca sunt ca orice om NORMAL.Sfatul meu pt voi dragi "fosti colegi de suferinta" este sa nu amanati niciun moment si sa incepeti sa urmati aceste sedinte care va readuc la viata si v-o spun din tot sufletul ca viata e frumoasa asa cum este ea, cu bune cu rele, nu conteaza, ci conteaza sa fiti voi cei care ati fost dintotdeauna, sa va bucurati de aer, de soare, de frumos, chiar si de...urat...si uratul pare frumos atunci cand esti sanatos, iar greutatile vietii tii se par usoare atunci cand le treci cu sanatate.Va doresc GANDURI SANATOASE!
Nu fac nicio reclama...daca vreti sa incercati sa vedeti ca asa este dupa cum am scris..puteti sa urmati si voi sedinte cu D-l Psihoterapeut DINU GABRIEL pe situl GANDESTE SANATOS.Sedintele se pot face si online pt cei care nu pot sa ajunga la cabinet!
Nu o sa va para rau!
0
09-10-2012, ora 18:00
dr carlogogorita
Identitate neconfirmată
dr carlogogorita
Dragi participanti la acest forum. Nu vreau sa va dezamagesc dar in situatiile descrise de voi nu psihiatrul va ajuta. El va poate recomanda tratament alopat antidepresiv, pentru o perioada. In schimb dupa intreruperea tratamentului alopat simptomatologia poate aparea cu simptome mult mai agresive decat prima data. Orice atac de panica are la baza o cauza, un stresor, care trebuie depistat. Acest lucru se face numai prin terapie cognitiv comportamentala iar daca in urma examenului psihologic efectuat de catre psihologul clinician, se constata o severitate a simptomelor abia atunci se poate trece si la medicatie. Sigur ca sentimentele prin care trece un pacient cu stare depresiva, atac de panica sunt insuportabile, ne intrebam si ne focarizam pe cauza, pe deficit gasirea solutiei din exterior, apelam la preoti, alergam din cabinete in cabinete, somatizam, iar pana la urma acceptam tratamentul psihoterapeutic. Abia atunci descoperim calea spre stoparea simptomelor, acceptam invatam metode spre a trai pe mai departe. Succes !
0
10-10-2012, ora 10:54
Psiholog Otvos Monika
Psihologie, Brasov
Psiholog Otvos Monika
dr. gogorita, va invit sa le explicati utilizatorilor ce inseamna a "focarija" si a "focariza", in contextele folosite de dv.
0
12-10-2012, ora 14:11
Ela777
Nu este medic/terapeut
Ela777
Dr. Chiriacescu Monika - Psihiatrie, Mangalia - exceptional pt ca rugati explicatia termenelor..."focarija" si "focariza" pt ca,...chiar nu se poate "traduce"...se poate da interpretari diferite si atunci iese...altceva. Multumesc!
0
12-10-2012, ora 15:28
Psiholog Otvos Monika
Psihologie, Brasov
Psiholog Otvos Monika
eu personal (poate sunt singura), nu am gasit nicaieri acesti termeni.
0
17-10-2012, ora 09:51
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Buna ziua, ma bag si eu in discutie, doamna dr gogorita, mi-a raspuns si mie cu "iera", si alte cateva greseli gramaticale, nepermise totusi pt un cadru medical...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  • Atacul de panică
  • Cum recunoști atacul de panică?
  •