Recomandare program de mese

03-09-2009
zuzubf
Nu este medic/terapeut
zuzubf
Buna ! Ma numes Seby.. am 16 ani! As vrea sa va cer cateva sfaturi in privinta unui program sanatos de alimentatie. Eu sunt la liceul sportiv si practic atletismul (in echipa mea eu sunt la alergare de viteza) si alerg foarte mult.. in ultima luna am slabit 5 kg ! As vrea sa va cer niste sfaturi in privinta unei alimentatii sanatoase si in care sa pun si ceva kg pe mine ! As vrea sa ma mentin la o anumita greutate. Ce imi recomandati? Cate mese pe zii? Ce este bine sa manc?
3 comentarii
0
03-09-2009, ora 13:33
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Cel mai bine ar fi sa consulti un nutritionist pt un program personalizat pe masura cerintelor metabolismului tau. In general, sportivii au nevoie de minim 4-5 mese pe zi la care sa adauge si anumite complexe de aminoacizi naturali din alumina, zer etc, dar naturali si biodisponibili (cu L in fata - ex. L-metionina, L-tryptofan, L-fenilalanina etc.)...in niciun caz sa nu te gandesti la substante dopante...


Multa sanatate si performanta sportiva;)


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
03-09-2009, ora 13:36
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Buna Seby


Fa-ti rost de grau spelta si produse de grau spelta. La Cluj este o moara unde poti cumpara un sac care ioti ajunge 1 an intreg. Evita laptele in special cel omogenizat si evita surplusul de proteine, chiar si vegetale caci din ele se hranesc bacteriile.

In plus consulta un medic homeopat pt a elimina carentele si deficientele si ia regulat urmatoarele remedii homeopate daca faci sport de performanta:

Magnesium phosphoricum CH9 (cate o granula pe zi cateva spatamani, dupa care 1 la doua zile (muschi, metabolism, nervi)
Calcarea carbonica CH15 cate o granula pe saptamana, la inceput 2. (sistemul osos, metabolism)
Calcarea fluorata CH15 cate o granula pe saptamana, la inceput 2. (oase, dinti, elasticitate, vene)
Ferrum phosphoricum CH15 cate o granula pe saptamana, la inceput 2. (articulatii, sange, nervi)
Silicea CH15 cate o granula pe saptamana, la inceput 2. (articulatii, oase, ligamente, piele, par, eliminare toxine)

La epuizare psihica Kalium phosphoricum CH15 sau Ch30.
Dupa epuizare fizica, entorse, ligamente suprasolicitate Rhus toxicodendron CH30


Pt. "pus pe tine cateva kg" ia Kalium iodatum CH30, o granula pe saptamana timp de 4-6 saptamani.
Un tub cu 80 de granule homeopate costa 6 lei si se gasesc la farmacii homeopate.
Granulele se sug sub limba si nu se inghit. Remediile nu se iau concomitent si separat, la distanta cat mai mare una de alta, adica una marti una vineri, etc.
Se gasesc la farmaciile homeopate HelpNet sau Dona in orasele mari.

Informeaza-te singur despre homeopatie pe pagina de mai sus si altundeva (aici am pus multe linkuri utile), este EXTREM de utila si necasara, mai ales la sportivi.
0
03-09-2009, ora 14:10
zuzubf
Nu este medic/terapeut
zuzubf
Multumesc mult pentru sfaturi !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Alimentatia la sportivi

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Alimentația, hidratarea și suplimentele energetice pentru alergarea de lungă durată
  • Cele mai importante 10 sfaturi nutriționale pentru sportivi
  • Te-ai apucat de sport? Câteva sfaturi alimentare
  • Alimentația influențează calitatea somnului sportivilor și implicit performanțele lor
  • Impactul dietelor populare asupra performanței sportive (meta-analiză)
  •