Recomandați-mi un medic care realizează vitreoliză

11-04-2023
Lifeson
Nu este medic/terapeut
Lifeson
Sufăr de miodezopsii severe, iar medicii oftalmologi la care am fost nu par să mă ia în serios. Îmi recomandă medicamente ineficiente precum Vitreoclar (desi este prescris de numeroase cadre medicale, nu are niciun efect pentru miodezopsii), iar situați a devenit atât de supărătoare încât am început să fac cercetări pe internet.

Din ce am aflat, există doar trei soluții pentru miodezopsii:

1. picături cu atropină de 0, 01% concentrație (nu le elimină, ci dilatează pupila și scade astfel intensitatea umbrei acestor particule din corpul vitros). Nu am găsit niciun doctor în România care să prescrie așa ceva și nicio farmacie care să prepare asta. Dacă știți vreunul, vă rog să îmi spuneți și mie.

2. vitreoctemie - înlocuirea lichidului din corpul vitros. E foarte complicată și deocamdată nu cred că este cazul.

3. vitreoliză - sfărâmarea acestor particule cu un laser YAG pentru a le face mai puțin vizibile. Aceasta se pare că nu se realizează decât pentru anumite tipuri de miodezopsii și numai pentru pacienți mai în vârstă. Există opinii contradictorii cu privire la riscurile și la eficiența acesteia.

Am căutat pe internet și am găsit câteva clinici în România care pretind că realizează vitreoliză, dar discuțiile de pe unele forumuri românești arată pacienți care au fost refuzați de chirurgi oftalmologi când au cerut această procedură.

Aș dori să vă rog să îmi recomandați un chirurg oftalmolog care realizează vitreoliză în România.

Vă mulțumesc.
2 comentarii
0
12-04-2023, ora 13:23
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Incercati la Clinica Oculus.
0
05-05-2023, ora 14:38
J
Nu este medic/terapeut
J
Salut. Ai rezolvat ceva?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Laserul YAG - tratament eficient pentru miodezopsii
  •