Purici/Puncte transparente/Firisoare/Valuri și o Ceață

12-03-2019
CioKynezu
Nu este medic/terapeut
CioKynezu
Buna ziua!
Am și eu câteva probleme cu ochii.
Am fost in 2018 Septembrie la control cu ochii deoarece mi-a apărut la ochiul stâng primele miodezopsii și am făcut control complet a ieșit totul ok decât m-a găsit cu miopie -0, 50 ambii ochi.

Acum am o problema, cu ochiul stâng m-am obișnuit cu liniuța, dar la ochiul drept mi-a apărut un punctuleț negru și nu apare mereu și am niște punctulețe transparente ce se scurg și cu ambii ochi văd niște Firisoare/liniuțe sau gen valuri care sunt plutitoare și trec prin câmpul vizual!!
Probabil ce am specificat mai sus sunt tulburări in vitros sau Spune-ți-mi Dvs va rog!!
Și la intuneric la când întorc brusc privirea către o lumina mai puternica ( TV ) îmi apare ca o scamă sau ca o pata și e gen ceata sau fum ce se ridica și dispare, sau gen coboară.
Și atenție la lumina zilei când stau și ma gândesc și privesc in zare gen sau când ma uit la cer văd mii, sute, catralioane de punctulețe gen purici care joaca (nu sunt miodezopsii astea) deci zici ca văd gen cu purici joaca in toate direcțiile... și văd și noaptea in intuneric am înțeles ca asta e un sindrom Snow ar fi lipsa de vitamina D și B12?

O sa mai ma duc la un control... in aprilie la primul control mi-a dat doamna doctor: vitreoclar o cutie 1/cpr pe zi + MYOOPS, dar fără efect și am dat și 100lei pe ambele.

Vitreoxigen pot încerca? Dacă da cum sa le iau?
Ma ajutați cu niște sfaturi va implor am 19 ani!!!

Eu nu fumez, nu consum alcool, nu am fost lovit la cap sau etc.
Decât miopie am -0, 50 care o tratez cu sfoara de vreo 2 luni și sper sa îmi ajute...

Vreau sa vă mai zic ca daca vad tăieturi/ dacă aud ca se vorbește despre chestii de genul fac atac de panica ma ia cu leșin.
In alimentație dimineata am introdus la prima ora un ou crud îl beau de găina + sfecla roșie cruda.
Cafea consum foarte foarte rar.
Am observat la intuneric mi se face pupilele foarte mari am înțeles ca e ceva normal in cazul miopilor.

Văd rog ajutati-ma!!! Sa ma duc și la un medic neurolog?

Aștept sfaturile Dvs va rog citiți cu atenție va rog mult.!!!!
3 comentarii
0
29-03-2019, ora 11:31
CioKynezu
Nu este medic/terapeut
CioKynezu
Am revenit, eu unul m am obișnuit cu ele, nu mai ma deranjează.
0
05-05-2023, ora 14:49
J
Nu este medic/terapeut
J
Și acum ești bine ?
0
30-01-2024, ora 20:06
MadaS
Nu este medic/terapeut
MadaS
Bună! Poate fi vorba de visual snow. Punctele strălucitoare sunt de fapt fenomene entopice. Le am și eu, pe langa altele adiționale. Momentan nu exista un tratament țintă. Se fac niște studii, unele cu rezultate bune, și speram la mai bine. La unii pacienți s-au mai ameliorat simptomele. Mai multe detalii aici: ------*. Sănătate multa!

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Laserul YAG - tratament eficient pentru miodezopsii
  •