Recuperare postoperatorie ruptura de menisc cu condromalacie gr IV

22-12-2011
Vista Dolly
Nu este medic/terapeut
Vista Dolly
Buna ziua, sunt la a 7 zi dupa operatie de ruptura de menisc gr II/III corn posterior menisc intern. In timpul artroscopiei s/a depistat si condromalacie gr IV condil femural intern. Urmez trat cu Alflutop XX zile, urmand de efectuat si 3 infiltratii cu GO ON. Va rog sa/mi spuneti daca durerea si 'retinerea 'de la partea superioara a genunchiului (banuiesc ca de la cartilagiul executat, din cate am inteles a fost decopertat) va dainui sau voi scapa de ea? Ce ma sfatuiti sa iau pentru refacerea cartilajului?...ma gandesc ca gonartroza se va instala mai rapid daca nu intervin. Mentionez ca am 40 de ani si 104 kg. Multumesc mult. Sanatate multa!
2 comentarii
0
23-12-2011, ora 10:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Leziunea cartilajului este una pre-artrozica. Nu exista inca vreun tratament in lume pentru refacerea cartilajului, in afara reducerii masive a greutatii si a reducerii drastice a efortului fizic.
Nu v-as recomanda deloc infiltratiile articulare, extrem de scumpe, inutile si foarte controversate din punct de vedere al complicatiilor.
Gonartroza se va agrava foarte repede (ea deja exista la aceasta greutate) daca nu va veti normaliza greutatea.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
08-02-2012, ora 08:39
codescu vasilica
Nu este medic/terapeut
codescu vasilica
si eu am fost operata de ruptura de menisc[meniscectomie partiala] la piciorul stg-interior, poate sa-mi spuna si mie cam care e perioada de recuperare dupa aceasta operati? am fost operata pe 19 ian 2012, multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul