referitor la menopauza

10-10-2009
tinculina
Nu este medic/terapeut
tinculina
buna seara, am varsta de 46 de ani si urmare unui test mi s.a descoperit ca am osteopenie - 1, 3.
ce tratament naturist pot urma, daca se recomanda miscare si totodata ce dieta pot tine.Precizez ca am bufeuri si palpitatii, acestea fiind din ce in ce mai dese.Va multumesc
2 comentarii
0
10-10-2009, ora 20:57
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Evitati laptele. Calciul din lapte dauneaza la asa problemele cu oasele.
Calciul dat de medici este de-a dreptul toxic, la fel ca si vitamina D car etrebuie evitate.
Cele mai bune si eficiente remedii sunt remediile homeopate.

Valorile masurate la analize nu trebuie sa va infricoseze, caci limitele impuse sunt mult prea mici pt. a creea si din oamenii sanatosi bolnavi pt, a inghiti medicamente.
La osteopenie in general se dau urmatoarele remedii homeopate, remedii de care au nevoie aproape toti oamenii din ziua de azi, nu numai din cauza osteopeniei :

Calcarea phoshorica CH15, o granula la 2 zile
Calcarea fluorica CH15, o granula la 2 zile
Se iau alternant, cand una cand alta timp de 2-3 luni.

Calcarea carbonica CH30, o granula la 2 saptamani pt. varsta dvoastra. 5-6 luni
Silicea CH30, o granula pe luna 6 luni

In plus Magnesium carbonium Ch15 de 2 ori pe saptamana 3 saptamani, dupa aceea pauza.
Se iau la interval cat mai mare unele de altele. granulele se sug, nu se inghit.

Cafeau distruge oasele si blocheaza remediile homeopate, trebuie sa sa renuntati la ea daca cumva o consumati.

Un tub cu granule costa cca. 6 lei iar eremediile i se gasesc la farmacii homeopate in toata tara (aici am pus o lista).

Ca eficacitate si cost acest tratament nu poate fi comparat cu nici un alt tratament existent.
In afara ca va repara oasele va repara si multe alte functii in corp.
0
20-10-2009, ora 12:26
elizanicole98
Nu este medic/terapeut
elizanicole98
Buna ziua!As avea si eu cateva intrebari legate de menopauza:mama mea, in varsta de 54 de ani a intrat la menopauza acum vreo 4 ani.De atunci are niste insomnii cumplite, bufeuri si dureri de oase, mai ales de picioare.Pe langa aceste probleme, mai are si constipatie cronica si implicit si probleme cu hemoroizii care se sparg aproape zilnic si pierde sange.Mai are si varice foarte proeminente pe picioare si probleme cu tensiunea(hipertensiune).As dori, daca se poate sa-mi dati si mie cateva sfaturi pentru a rezolva macar o parte din aceste probleme.Va multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Menopauza si tulburarile psihice
  • Ce este premenopauza - perimenopauza?
  • Sexul la vârsta menopauzei
  • Ce este uscăciunea vaginală?
  • Instalarea târzie a menstruației și menopauzei asociată cu prelungirea duratei de viață
  • Suplimentele de calciu ar putea crește riscul de demență la femei
  •