Reflux gastro-esofagian

31-05-2020
Anamaria70
Nu este medic/terapeut
Anamaria70
Buna seara.Sotul meu de aproximativ doua luni are probleme cu stomacul.La inceput avea dureri urmate de arsuri si sa descoperit ca are si o bacterie si medicul i-a prescris amoxicilia 500mg (2 la 12 ore)si metronizadole 400 mg (1 la 12 ore) pentru 7 zile impreuna cu lasoprazonale(una pe zi), insa a gresit cu amoxicila si a luat decat o singura doza la 12 ore.Acum dureri de stomac nu mai are insa are arsuri, usturimi si sezatie de acru in gat si in gura.A fost si la spital si i.au facut o raza la inima si electrocardiograma pentru ca au spus ei are reflux-gastroesofagian si in unele cazuri se poate face infectie la inima, insa au spus ca el este bine in aceasta privinta.Nu au putut sa ii faca alt control dat fiind situatia de fata cu virusul.Imi puteti spune va rog ce are putea face sau lua pentru senzatiile de arsura usturime si acreala in piept si in gat.Mentionez ca locuim in Marea Britanie.Va multumesc frumos.
1 comentarii
0
28-06-2020, ora 20:43
Lili-ann
Nu este medic/terapeut
Lili-ann
Trebuie sa și facă o gastroscopie, pentru a se vedea dacă nu are probleme grave cu stomacul, în funcție de rezultat, gastroenterologul ii da tratament, am și eu asa ceva, am luat controloc de 40, o luna, m am simțit excelent, din păcate acest reflux revine dacă nu faci un regim alimentar adecvat, în cazul în care este supraponderal, trebuie sa slăbești, etc... Dar cel mai bine trebuie consultat un medic de specialitate, sănătate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Medicamentele antiacide asociate cu risc crescut de deces
  • Efectele adverse ale medicației anti-acide la sugari
  • Medicamentele împotriva acidității gastrice pot favoriza apariția bolilor hepatice
  • Alimente care pot provoca reflux și probleme digestive
  • Refluxul gastric în timpul somnului - cauze, tratament și recomandări
  • Tratament pentru reflux gastroesofagian - medicamente și remedii
  • Arsurile gastrice - cauze, tratament, dietă, remedii și sfaturi
  •