reflux gastro-esofagian (cred)

27-02-2014
coszu
Nu este medic/terapeut
coszu
Buna ziua,
Am o problema veche pe care nu stiu cum sa o tratez. Imi miroase gura la nici 1h dupa ce ma spăl pe dinti. Nu observ numai eu, ci si cei din jur.De ce am eliminat ca si cauza cavitatea bucala si gâtul : nu am sangerari gingivale, nu am carii, ultimul detartraj este facut acum 8 luni ( urmeaza sa merg ptr unul nou ). Am mers la 3 medici ORL cu radiografii, rezultat de la vsh, aslo, glicemie - in limite normale, rezultat de la exudat faringian - curat. Helycobacter pylori - negativ, giardia - negativ.
Mi s-a dat tratament de stomac de la ORL, tratament care si-a facut efectul doar pe perioada administrării, dupa ce l-am terminat, mirosul urat a reapărut. Se pare ca acesta a tratat doar efectul, nu si cauza. Am scapat cateva zile de miros cu metrinidazol ( prescris in urma cu 2 ani de un medic ginecolog dupa un control ginecologic unde imi iesisera la analize niste cocobacili - am avut 3-4 zile un gust metalic-amar in gura, iar vreo 10 zile-2 saptamani nu mi-a mirosit gura). Un medic ORL la care am mers acum 3 luni mi-a dat un probiotic Biosun - la fel, pe perioada administrării si cateva zile dupa, nici o prb, dupa care mirosul a revenit. Un alt medic ORL la care am mers acum 1 luna jumatate mi-a dat aerius+nexium+ibutin - aceeasi
poveste. De mâncat, mănânc cam 2 mese pe zi, portii normale zic eu (2-3 sute de grame), sucurile cu acid le eliminasem intr-o perioada, o luna intreaga nu am băut, acum beau o doza de 330 o data la 2 zile, in rest apa si ceai vrac (infuzie).Fumez, dar si cei din jur fumează si nu au prb mea. Va rog, ajutati-ma cu un sfat, un tratament, orice..
Multumesc frumos.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Medicamentele antiacide asociate cu risc crescut de deces
  • Efectele adverse ale medicației anti-acide la sugari
  • Medicamentele împotriva acidității gastrice pot favoriza apariția bolilor hepatice
  • Alimente care pot provoca reflux și probleme digestive
  • Refluxul gastric în timpul somnului - cauze, tratament și recomandări
  • Tratament pentru reflux gastroesofagian - medicamente și remedii
  • Arsurile gastrice - cauze, tratament, dietă, remedii și sfaturi
  •