Reflux gastroesofagian

02-07-2015
hannahm
Nu este medic/terapeut
hannahm
De vreo saptamana ragai foarte des. Am mancat intr o seara, destul de tarziu ce i drept, o masa foarte copioasa si am baut lapte, dupa care am baut niste cola. De aici a inceput. Ragai, ma doare burta, ma usutura gatul, se simte ca un fel de acid, respir mai greu, ba chiar obosesc mai repede, m am constipat, seara nu prea ma pot odihni si am si o tusa seaca. Mentionez ca nu fumez si nici nu beau. Mananc tarziu si cand o masa pe zi, cand doua, niciodata 3. Sa fie oare vorba de un reflux gastroesofagian? Ce as putea avea?
1 comentarii
0
03-07-2015, ora 17:46
lachriss
lachriss
Buna ziua. Ar putea fi vorba despre un reflux gastroesofagian. Este foarte important sa consumati mese mai numeroase si mai reduse cantitativ, la ore fixe, sa evitati mesele copioase (bogate in grasimi) seara, sa luati cina cu cel putin 2 ore inainte de culcare, sa nu consumati, in general multe grasimi, sa evitati bauturile carbogazoase si sa dormiti noaptea cu capul mai sus. Cred ca aceste masuri igieno-dietetice vor fi suficiente pentru a rezolva problema dv.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Medicamentele antiacide asociate cu risc crescut de deces
  • Efectele adverse ale medicației anti-acide la sugari
  • Medicamentele împotriva acidității gastrice pot favoriza apariția bolilor hepatice
  • Alimente care pot provoca reflux și probleme digestive
  • Refluxul gastric în timpul somnului - cauze, tratament și recomandări
  • Tratament pentru reflux gastroesofagian - medicamente și remedii
  • Arsurile gastrice - cauze, tratament, dietă, remedii și sfaturi
  •