Regim alimentar pentru urticarie acuta

60 comentarii 1 2
0
12-09-2012, ora 11:39
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
Buna ziua,

cu tot dragul va ajut, dar cum am mai spus si mai sus, aveti nevoie sa va vada medicul alergolog si sa va faca o anamneza mai amanuntita (adica sa va intrebe cat mai mult despre aceste bubite, despre medicamentele si suplimentele luate, despre alte boli, etc). Pe internet este foarte greu sa fac acest lucru.
Este clar o forma de urticarie cronica cu angioedem (umflarea buzelor) dar trebui mers la medic cu toate analizele si interpretate in acest context.
Nu conteaza ca luati medicamente antialergice, deoarece la adulti foarte rar urticaria este data de alergie alimentara.

Sfatul meu: nu mai asteptati si mergeti la alergolog, este nevoie de mai mult decat medicament antialergic, poate chiar de o cura de Prednison pt a linisti aceasta inflamatie.

Multa sanatate!
0
12-09-2012, ora 16:40
DamianD
Nu este medic/terapeut
DamianD
Va multumesc, maine o sa ma duc exact dupa ce merg si la dermatolog.asta pentru ca abia maine are program alergologul la care intentionez sa merg!

Multumesc!
0
13-09-2012, ora 12:46
DamianD
Nu este medic/terapeut
DamianD
Azi am fost iar la dermatolog. Telfast 180 inca nu am gasit asa ca iau in schimb ewofex 180.

Pentru diseara mi-a fost prescris sa "testez" oarecum in loc de ce luam pana acum, sa iau Singulair 10 mg.


In 4 ore am programare la alergolog. Revin cu noutati,
0
13-09-2012, ora 13:10
DamianD
Nu este medic/terapeut
DamianD
Doamna doctor, dar oare acest stafilococ auriu din nas nu poate el sa imi provoace aceasta urticarie?

La dermatologul nou unde merg acum, nu a pus niciodata problema de stafilococ, si mi se pare ciudat. Pe internet am citit destule articole care arata ca au o oarecare legatura.
0
13-09-2012, ora 13:22
DamianD
Nu este medic/terapeut
DamianD
Uita-ti aici un Studiu care demonstreaza acest fapt:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3371534/


Iar acesta este un site care este o autoritate.
0
13-09-2012, ora 17:43
DamianD
Nu este medic/terapeut
DamianD
Am fost la alergolog.

Maine dimineata merg sa ma internez. O sa revin cu mai multe detalii despre tratament dupa ce voi iesi din spital. Sper ca voi fi vindecat:).
0
14-09-2012, ora 18:11
DamianD
Nu este medic/terapeut
DamianD
Buna seara, Doamna doctor va rog sa imi raspundeti cat de repede puteti la urmatoarea intrebare.

O assitenta de noapte acu, in loc sa imi puna hidrocortizon in perfuzie, mi-a bagat hemissucinat de cortizon.

Este vreo diferenta? mi-a stricat tratamentu?

Of, de asta nu merg eu in spitalele din tara asta.

Va rog sa raspundeti cat mai repde puteti, stau stresat toata noaptea acum pana vine doamna doctor alergolog.

imi vine sa zic mai multe dar ma abtin, ma umplu cu frustrare..
0
14-09-2012, ora 19:06
DamianD
Nu este medic/terapeut
DamianD
Sa fiu mai expliciti

- eu am cumparat hidrocortizon hemofarm 100

- asistenta de seara mia facut cu hemisuccinat de la ei din spital 100


Este vreo diferenta? sau doar brandul?
0
17-09-2012, ora 18:49
DamianD
Nu este medic/terapeut
DamianD
Update:

- la problema de mai sus e doar diferenta de brand.

Azi am iesit din spital, am facut mai multe analize si singurile chestii care mi-au iesit cu intervale nelalocul lor sunt:

-CPR (proteina C reactiva): 12.58 (asa mi-a iesit numai stiu exact intervalu normal de referinta)

-Bilirubina totala: 2.56
-Bilirubina directa: 0.68
-Trombocrit: 0.31
-Macrotrombocite: 41.9
Restu din cate imi amintesc bine sunt in intervale normale.

Am facut analize la toate, plus ecografie abdominala (din care a reiesit ca totul e foarte bine), pulmonara (cu ceva de la niste raceli netratate corspunzator parca), electrocartiograma (iarasi bine).

Momentan mai fac niste antibiotice injectabile in spital, probabil si maine inclusiv.iau antihistmice, de maine seara mi s-a data sa iau ZInnat, si calciu efervescent, plus un hepatoprotector.

De maine o sa vad cum trebuie sa tin regimul alimentar (pentru ca zilele astea nu am vrut sa bag nimic altceva in afara de paine prajita si orez fiert).

Pe fisa de externare sunt trecute:
-urticare alergica
-stafilococ auri si rinita alergica
si inca 3 subpuncte care nu le inteleg, scrisu dar aflu maine probabil mai multe.

Important e ca acum ma simt bine,

Pielea e foarte curata sper ca de acuma incolo sa fie totul bine si sa fie doar o amintere urata. Abia dupa 1-2 saptamani o sa ma pot linisiti mental si sa imi reiau activatile.

PS: Doamana doctor va multumesc mult ca mi-ati recomandat sa merg la un medic alerogolog, ati avut dreptate. Va multumesc inca odata pentru sfaturi.

Ceea ce mi s-a parut ciudat este faptul ca dermatologii la care am fost nu mi-au recomandat sa merg la un alergolog, si nici sa fac analize mai amanuntite.

Doamana doctor daca vreti sa mai adaugati ceva ce ar trebui sa fac (regim) sau orice altceva astept mesajul dumneavoastra. Sper ca acest topic sa ajute pe viitor alte persoane care or sa aiba nevoie si nu o sa gaseasca informatie.
0
18-09-2012, ora 12:29
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
Buna ziua,

ma bucur ca sunteti bine.
Aveti grija cu alimentatia o perioada de 1 - 2 saptamani, consumati mancaruri simple fara prea multe condimente, nu fast food, nu mezeluri, nu vin rosu, peste, fructe de mare, etc. Puteti manca: telemea proaspata, carne de pui/ curcan, cartofi, paste fainoase, legume, fructe, sucuri naturale. Mentionez, regimul trebuie tinut doar o perioada, pana se linisteste de tot inflamatia.
CPR este mai mare probabil datorita inflamatiei alergice si infectiei pt care ati luat antibioticul.

Va doresc multa sanatate!
0
18-09-2012, ora 16:17
DamianD
Nu este medic/terapeut
DamianD
Ar trebui sa introduc in fiecare zi cate unu, doua alimente noi? Sau nu conteaza? (din cele permise desigur)

Multumesc mult!
0
18-09-2012, ora 19:57
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
Nu este nevoie de introducere treptata. Puteti consuma orice din alimentele permise.

Toate cele bune!
0
19-09-2012, ora 13:38
DamianD
Nu este medic/terapeut
DamianD
Update:

Iar apar :).

Si totusi iau:

- aerius la ora 9 si ora 12
- xyzal ors 16 si ora 22
- si acum de azi tre sa incep sa iau inainte sa dorm borenar

Asta este deocamdata.

Doamna doctor dintre lactate si produse lactate doar telemea proaspata am voie? Altceva nu?

Drojdie am voie? (as vrea sa incerc o placinta cu mere cu ceva)

Dulceata sau gem am voie (din fructele permise facuta in casa)?

Bors pot sa pun ca sa fac ciorba?

Oua sa pun tot asa intr-un preparat gen aluat la placinta.etc.


Am pus multe intrebari. :).poate mai vreti sa mai raspundeti.


Multumesc pentru raspunsurile de mai sus!
0
21-09-2012, ora 20:11
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
Buna seara,

Daca nu ati iesit alergic la lapte, puteti consuma si iaurt simplu si lapte proaspat, branza proaspata. Nu va recomand branzeturi fermentate (cascaval, branzeturi cu mucegai, etc) o perioada pana va refaceti complet, deoarece pot da urticarie.
Dulceata si gemuri facute in casa sunt ok.
Evitati dupa cum am spus o perioada de 2 - 3 saptamani alimentele care contin coloranti, afumaturi, vin rosu, alimente fermentate (muraturi) deoarece pot da urticarie. Organismul dvs. trebuie sa isi revina dupa asa o alergie, iar acest lucru nu se va face decat progresiv.
De asemenea ou puteti consuma, daca nu sunteti alergic la el.

Toate cele bune!
0
21-09-2012, ora 22:35
DamianD
Nu este medic/terapeut
DamianD
Am inteles, multumesc.

Eu mananc doar alimente proaspete acum, (mere, pere, gutui, struguri albi, paine, supe din legume permise fara condimente sau altceva, pept de pui la grill etc), dar nu stiam prea multe despre lactate, am uitat sa intreb alergologul la ultima consulatatie daca am voie.

Oricum bubitele au mai aparut, dar am observat (nu stiu daca e o coincidenta) ca atunci cand am inceput sa iau seara BORENAR 20 mg inainte sa dorm, cand m-am trezit pe maini aproape daca mai apare 1-2 ici colo. Pe pcioare sau redus si ele.

Multumesc inca odata!
0
28-09-2012, ora 18:41
DamianD
Nu este medic/terapeut
DamianD
UPDATE:

Azi am avut o eruptie foarte urata, pe maini, picioare, fata si putin piept gat. Mi s-au umflat putin palmele (in special dreapta) si putin in jurul ochilor.

N-am avut niciodata urticaria pe fata, decat asa poate 1-2 bubite umflate. In schimb aseara si azi eram plin. Eu observ o evolutie, adica de la maini usor usor cu trecerea timpului a patruns aproapepeste tot.

Acum iau aerius 2 pe zi, 2xyzal si inainte sa dorm Borenar 20mg.


Doamna doctor, eu inainte sa imi aparata urticaria aveam un caine in casa care avea raie(cel putin asa a zis doctorul cainelui), intr-un final am eutanasiat cainele din cauza ca tratatemente esuau si numai avea rost sa se chinuie.

Acum mi-am amintit ca cu 1 saptamana inainte sa moara el a avut mai multe contacte cu o perna din casa, care a ajuns pe patu unde dormeam eu intrun final.

Inca un "indiciu" am mai facut si curatenie dupa ce a murit, adica am frecat ici colo unde mai facea cateodata in casa..ca era batrana si nu prea mai asculta. Si e posibil sa fi intrat in contact cu fecalele sau urina ei.

Rectific faptul ca urticaria am facut cam la 1 saptamana maxim dupa ce a murit el, timp in care am facut si curatenia in casa!

Am facut testul toxacara canis odata, si a iesit negativ. Dar ma gandeam eu poate am luat alt tip de bacterie sau poate am chiar toxacara.

Ieri am terminat si tratamentul cu Zinnat!


Imi puteti spune va rog ce tratamente deobicei se folosesc in cazurile de infectie cu toxacara si daca se poate si giardia!

Vreau sa ma tratez de ele, chiar daca la analize nu au iesit. Mas duce la farmacie dar n-am incredere in farmaciste.
0
02-10-2012, ora 08:52
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
Buna ziua,

Pentru a fi sigur ca nu a ramas nimic dupa catel spalati cu apa fierbinte toate hainele, lenjeria de pat si prosoapele folosite, apoi uscati-le la temperatura ridicata. Aspirati bine covoarele, mocheta si tapiteria, apoi goliti sacul aspiratorului.
Medicatia antiparaziti se ia la indicatie medicalui, poate afecta ficatul si de aceea este bine sa luati doar daca este infectie parazitara. Pentru a vedea daca aveti Toxocara ar trebui sa va faceti Anticorpii anti-Toxocara si daca ies negativi atunci sigur nu aveti parazitul, iar pentru Giardia faceti Antigenul Giardia fecalis din scaun.
Legat de urticarie parerea mea este ca ar trebui sa luati Telfast 180 mg 1 cp/zi la pranz (in loc de aerius) si Xyzal 1 sau chiar 2 cp seara, in functie de simptome.

Toate cele bune!
0
02-10-2012, ora 10:29
DamianD
Nu este medic/terapeut
DamianD
Am vrut sa iau telfast 180 inainte sa merg in spital, dar nu se mai gaseste, cel putin la mine in oras!

Problema e ca au fost zile cand am fost acoperit tot corpul, plus ca am avut niste mancarimi insuportabile. Am folosit otet de mere diluat in putina apa si m-am uns pe tot corpul, adevarul e ca ajuta la mancarimi.

Cum ziceam am fost acoperit aproape tot corpul, acum imi iesa bubite oriunde aproape, numai sunt zone care nu sunt invadate. Probabil de la toate injectiile cu hemisuccinat. De exemplu prima oara mi s-au umflat buzele dupa ce am fost injectii acasa cu hemisuccinat dar in doze mici.

Ce am invatat este ca trebuie sa fac analize peste analize, in speranta ca voi gasi cauza. Un alt lucru care l-am invatat e ca trebuie sa caut eu remedii, pentru ca medicina nu prea ajuta deloc, in afara de antihistamine si steroizi, la care primele nu sunt la toate lumea eficiente iar steroizii sunt eficienti dar daunatori.

Asa ca mi-am cumparat vitamina C 1000 mg, Omega3 1000mg. Iau 3000 vitamina C pe zi, 3000 Omega pe zi. Intentionez sa iau si Vitamina B12 ca am inteles ca reduce din severitatea urticariei. A, si ma gandesc si la Vitamina D (in cantitati de 1000-2000 unitati pe zi) si poate si quercitin. La vitamina C am citit despre o schema in care iei din 10 in 10 min cate 1000 mg de C pana se atenueaza, n-am incercat inca ca n-am curaj:).

Problema principala in aceasta conditie a urticariei sunt BANII. Am cheltuit peste 2200 ron in 3 luni de cand am aceasta problema. Si mai sunt probabil de cheltuit, probabil cineva cu sume mari la dispozitie rezolva problema intr-un timp scurt.

Ceva foarte interesant si important e ca acum racesc foarte des.(probabil de la regimul drastic care l-am tinut si de la tratamente).

Doamna doctor va rog daca puteti sa imi recomandati niste remedii, creme, suplimente pentru macar sa le fac sa dispara cand vreau sa ies undeva, pentru ca ma tine izolat multe zile pe saptamana in casa.


Daca se poate as dori sa fac si o consultatie cu dumneavoastra prin intermediul internetului, desigur contra cost (prin banca sau ceva de gen), va rog sa imi spune-ti daca este posibil.
0
06-10-2012, ora 20:26
martina1
Nu este medic/terapeut
martina1
Buna seara.De 5 luni ma confrunt cu o problema care mi-a dat mult de gandit..imi tot apar bubite sub forma de duluri(in coate, genunchi si in special la incheieturi) care dupa 1h se retrag fara vreun antialergic..sunt zile in care imi apar, sunt zile in care nu imi apar deloc..vreau sa spun ca nu sunt bubite persistente..eu am urmat timp de 2ani un regim sever..apoi am luat anul acesta foarte multe medicamente din cauza unei rino- sinuzite si a racelilor dese pe care le faceam..nu situ ce sa ai cred..de mica nu am avut vreun teren alergic si nci nu am fost sensibila la alimente(mancam orice).Dar de 5 luni nu stiu ce se intampla..va rog frumos sa nu ignorati mesajul meu!Va multumesc.(mentionez ca am 21 de ani)
0
01-11-2012, ora 12:10
CminaB
Nu este medic/terapeut
CminaB
Buna ziua,

Am si eu o problema similara. Pe data de 7 oct mi-au aparut primele bubite...dupa cativa mici mancati la o terasa. In data de 8-9 s-au inmultit considerabil (doar pe maini si picioare) si am mers la un dermatolog care m-a diagnosticat cu urticarie acuta de origine alimentara.mi-a recomandat 2 antihistamininse (Alerid seara si Xyzol dimineata) ci un unguent cu cortizon (Advantan Milk- doar pe leziuni) pentru 7 zile plus un regim alimentar 10-14 zile. Inca de la prima pastila bubitele au disparut in totalitate si nu au mai aparut pe durata tratamentului. A doua zi dupa ce am terminat pastilele pe seara mi-au aparut iarasi cateva bubite (doar cateva). Recunosc ca vazand ca mi-au trecut nu prea am respectat regimul alimentar.dar nu ma asteptam sa fiu atat de sensibila...nu am avut niciodata probleme de sanatate.
In urmatoarele zile am folosit ocazional doar unguentul (pentru ca nu l-am folosit cat timp am luat pastile pt ca nu mai aveam bubite).
Pe 20 am facut un traseu montan foarte solicitant si am transpirat foarte mult...2-3 zile dupa asta nu am mai avut bubite...are vreo legatura efortul fizic???
Apoi au reaparut in numar relativ redus si pe suprafete mici.dar nu mai pot folosi unguentul pentru ca au trecut deja cele 7 zile recomandate si am inteles ca e periculos sa il folosesti in exces.de atunci incerc sa tin regim...in ideea ca abaterile mele alimentare au fost problema.
Nu m-am mai dus la dermatolog ca nu vreau sa ma umfle de pastile...si m-am gandt ca oricum nu pare a fi atat de grav...insa ieri mi-a aparut ceea ce parea a fi o buba foarte mare dar fara sa fie rosie doar umflata pe frunte.si mi s-a umflat jumatate din stanga jos a buzei.M-am speriat un pic gandindu-ma la o reatie alergica extrema...dar buza s-a dezumflat in cateva ore (app 4) iar buba din frunte aproape ca s-a retras complet pana azi...

De azi iau niste pastilute cu extract de brusture care mi-a fost recomandate de la Plafar...ungunet nu mi-am mai luat pt ca nu ma mananca aproape deloc (decat daca se freaca zona de scaun, pat haine etc).

Ce parere aveti? Ce ar trebui sa fac in continuare?
0
14-12-2013, ora 17:01
dan gazda
Nu este medic/terapeut
dan gazda
As dori sal contactez pe Damian D sa vad cu sa vindecat.
0
18-01-2014, ora 00:46
Anela Ubed
Nu este medic/terapeut
Anela Ubed
Postarea mea nu este o intrebare ci un exemplu de experienta a mea referitor la bolile de piele.
Timp de 2 ani am fost la toti dermatologii din oras, de stat, privati, spital, pentru niste pete care nu mai treceau decat cu unguent Dermovate, dar apoi apareau iar. Nu aveam mancarimi si era afectata cam 10% din suprafata pielii.Uneori mai putin..
In functie de medic am "avut":eczema, urticarie, tinea corporis(o boala care se ia de la pisici), alergie, psoriazis in placi... cu toate tratamentele ce se impun acestor boli, inclusiv un test de alergie la alimente si alti factori alegeni, care m-a costat f. mult.
Dupa 2 ani m-am hotarat sa fac o biopsie. Biopsia a fost trimisa la un laborator din Timisoara cu care laboratorul din orasul meu avea contract. Rezultatul:neconcludent, mai erau necesare si alte investigatii pe care acest laborator din Romania nu le putea face.
Am mai platit o suma uriasa si mostra de tesut a fost trimisa la un laborator din Montpellier-Franta. Rezultatul: micosis fongoides! Cine nu stie ce este asta sa caute pe net! Nu este o boala atat de inofensiva cum pare dupa nume si este o boala foarte rara (un dermatolog a scos un manual si a citit despre boala!!!).
De alti 2 ani fac tratament cu interferon (cu efecte secundare cumplite) si Dermovate pentru stoparea bolii in stadiu actual..De vindecat nu se va vindeca niciodata!
Acum am si mancarimi pe la unele pete, ca unele dispar imediat si apar altele, in alte locuri.Ma ung cu ulei de canepa si ma infasor cu folie alimentara de plastic... si-mi alina.
Nu vreau sa speriu pe nimeni, boala mea este o boala rara, dar biopsia poate lamuri situatia la oricine!
0
10-02-2014, ora 14:04
Flooorance
Nu este medic/terapeut
Flooorance
Sunt o pers.care am pus dintotdeauna mare pret pe alimentatie sanatoasa, cu toate ca sunt o lactovegetariana de 13 ani, sportiva, ambitioasa, harnica, implinita, multumita doar cand reusesc maximum, de 17 ani ador hemeopatia si o folosesc cu toata increderea.Cu toate astea acum ma aflu intr.o vacanta de 2 luni intr.o insula din Caraibe.Cum am ajuns aici dupa 4 m.am trezit dimineata cu o mana cuprinsa de o pata mare rosie plina de besicute care aveau de gand sa ma manance de vie.Am facut o curatenie generala cu un sprai dezinfectant.Am inceput cu leaxuri babesti dar am ajuns la urgenta cand dupa 2 zile a doua mana era xuprinsa de acelasi tip de pata cu besici.Am facut analize
e care au iesit bune, si diagnosticul a fost alergie atopica.Tratament cu cortizon si ungunet la fel.dupa 5 zile de tratament, am facut o toxinfectie alimentara de la o bucata de prajitura desi nu sunt o mare consumatoare am consumat mini prajjitura nepotrivita la momentul nepotrivit.Dupa 4 ore de la ingerare fiind ora 12 noaptea m.am trezit cu o sperietura foarte puternica de la o usa trantita de vant.Din acel moment am simtit ca se invarte totul si ca stomacul meu incepea sa doara, in cateva min au inceput crizele voma, diaree, voma diaree.Am ajuns la urgenta, analize, injectii, perfuzii etc.Dupa 5 zile de tratament insotita de o dieta cu orez si morcov, am reintegrat cateva alimente incet in alimentatie zi de zi insa stomacul meu nu mai digera nimik..orice mancam ma umflam, zgomot in stomac, aer, scaunul de 2, 3 ori pe zi nu mai puteam controla stomacul.clima aici este umeda si ft calda, in casa este aerul ft umed, hainele sunt umide, almentatia este total diferita de cea din ro..multe alimente noi pt stomac desi nu am carne in dieta mea iubesc fructele de mare si pestele..cum mi.am intarit putin stomacul si am vazut ca pot digera am inceput sa ma bucur de fructele de mare dar nu mare mi.a fost bucuria cand m.am trezit dimineata cu toate degetele pline de besici, pete pe. burta, pe un si pe un picior care erau asa de inflamate si dureroase ca simteam ca innebunesc..am intrat la tot felul de banuieli dar cel mai cert lucru era dupa mine o alergie la fructele de mare..am intrat pe net.am studiat acest tip de pete cu besici si am dedus ca este urticarie.Din experienta mea va spun ca nu trebuie sa disperam.Trebuie sa intram pe dieta totala.Am exclus toate alimentele inafara d orez, mere, compot de mere..un amr la un litru de apa cand fierba si tras de pe foc..apa de pe mar in sticle la frigider si marul cu banana dat prin blender facut crema amestecat cu orez pt mic dejun.pranz orez cu unt...seara u mar crud si baut multa apa si multa apa de mar.aveam la mine o trusa de medicamente hemeopate am scris un mesaj doct.meu in ro..si mi.a recomandat rhus toxicodendron de 3 ori pe zi.trebuie golit stomacul de toate alimentele ingerate in zilele precedente si o dieta ft sarca pt 2, 3 zile uramd dieta de mai sus. Am intrat imediat intr.o farmacie si am cumparat vit.Bcomplex, Alfalfa si gel de aloe, pe langa un gel rinfrescant racoritor folosit dupa plaja pt piele arsa de soare..orice gel este bun care este racoritor, am cumparat un gel dezinfectant si il folosesc ft des afara orinde merg.in orice loc aici este plin de aloe planta am pus la frigider cate o frunza imensa de unde tau cate o bucata si consum gelul si la fel cu bucati de aloe ma ung peste tot pt mancarimile deranjante pana la nebunie.dupa primele doua zile de rhus toxicondendron, dieta, geluri etc nu am simtit imbunatatire la ora 4 dimineata eram prin casa cu aloe in maini rugand pe dumnezeu sa aibe mila de mine.trebuie sa avem rabdare si sa credem ca orice boala poate fi tratata cu o hrana corespunztoare naturala, proaspta si medicamente naturale fara sa apelam din start la medicamente tari chimice care ne incarca si mai tare corpul de chimicale si toxine..Cand apar astfel de boli e ca si cum corpul trage un semnal de alarma ca ceva nu facem bine, ca ceva si cu ceva ne otravim iar corpul ia atitudine..problema nu este urticaria ci faptul de la ce provine ea..trebuie scos afara orice produs care ne intoxica iar acest produs de multe ori este ft greu de descoperit inainte de a face o cura de dezintoxicare, o cura dupa care sa introducem trepatat putin cate putin fiecare produs care credem este mai putin periculos in dieta noastra..ajungand in timp si la alimentele care le banuim prea tari pt corpul nostru ca fiind alergice sau ne digeribile.Dupa 2 zile de dieta, vitamine si hemeopatie timp in care mi s.au agravat simtomele am scris din nou doctorului si l.am intrebat daca nu trbuie schimbat medicamentul pt ca nu vedeam imbunatatiri..mi.a raspuns sa continui..am continuat si a treia zi spre seara am simtit ca ceva e bine..am introdus in alimentatie cereale cu tarte, papaya, mango, dar marul si apa de mar nu am renunatat nici o clipa..am schimbat masa de seara cu un mar..daca cineva nu se satura cu un mar poate sa.l combine cu orez dar nu mai multe alimente..la fiecare masa sa se consume putine tipuri de alimente dar pe saturate, fara sa va fie foame dupa 2 ore..intre mese apa de mar.nimik zahar, caffea desi fara caffea am simtit ca.mi pierd echilibrul dar reusesc fara caffea, nu este usor am ameteli usoare dar sunt in concediu iar alfalafa este un produs care da energie, vit.B intaresc sist nervos...avem nev urgenta de liniste totala, facut tot possibilul sa aruncan din suflet. greutatile durerile apasatoare, nemultumirile, sa impletim cu dieta de mai sus, medicatie, vitamine si relaxarea care este extrem necesara si obligatorie fara de care nu rezolvam nimik...pt destresare si pt o insanatosire grabnica si sugura trebuie sa facem miscare..Miscare la pas lung cu respiratii adanci prin parc, stadioane si indicat nu singuri..insotiti de o pers care isi doreste acelasi lucru..ralaxare si slabire fara efort..O ora in fiecare zi inclusiv duminica iar daca simtiti ca onastfel de miscare va place o puteti face si timp mai indelungat dar nu uitati respiratia adanca si la sfarsit. relaxarea, stretchingul..intinderile..orice intindere cu rspiratie va va ajuta la mobilitate si dezintoxicare...acest lucru trebuie sa faca parte din viata de zi cu zi ca si apasi aerul..Un mod de viata..Aceasta ora de mers la pas va va aduce multe beneficii pe toate planurile, incepand de la insanatosire, relaxare, incredere de sine, slabire, infumusetare, descarcarea rezidurilor si a toxinelor, punea in functiune a tuturor organelor interne, oxigenarea sangelui, plamanilor, creerului, tonifierea musculaturii, intarirea articulatiilor ruginite si otravite de alimentatie, fum de tigara si prea mult sezutul pe scaun..Lipsa de miscare ne imbolnaveste total.Masa si Scaunul ne aduc toate bolile din lume...azi a 5 zi de dieta si tratament nu am deloc mancarimi dar ca petele exista desi sunt dezactivate..se simte total vindecarea..am introdus azi in alimentatie pestele proaspat gras pt omega 3 fiind un antiinflamator natural..am introdus cartofii fierti, patrunjelul, usturoiul, paine prajuta si nu simt balonarea si indigestia care mi.a distrus o luna de concediu intr.o insula de vis de care nu m.am putut bucura asa cum. ar fi trebuit..este clar.Tot ce sa intamplat a fost o lectie vie de viata si sunt sigura ca noi toti ne putem vindeca prin credinta in dzeu, in dragostea pt tot ce ne inconjoara, prin dieta, medicatie naturala, sport miscare, incredere de sine, relaxare si ajutorul sfaturilor unor oameni deosebiti si binecuvantati cu dragostea pt oameni, care scriu aici si care dau sfaturi fara incetare despre vindecare...Datorita acestui blog eu am luat in serios, ft. in serios aceste simtome si fara teama, cu mult curaj si incredere in mine, incredere in sfaturile de aici am luat tapul de coarne si sunt pe drumul cel bun.Va multumesc tuturor si va doresc sanatate la toti.



Inviato da iPad
0
05-03-2014, ora 21:45
Flooorance
Nu este medic/terapeut
Flooorance
Cand eram bolnava mi.am zis, Doamne daca ma fac bine de boala asta o sa intru peste tot in internet si o sa scriu cum m.am facut eu bine si am scapat de aceasta boala care duce la nebunie orice om sanatos la cap...deci comentariul de mai sus comtinua dupa o luna si 10 zile de cand m.am facut bine complet..repet..dupa toate prin cate am suferit si patit, am reusit sa ma fac bine tratandu.ma cu un medicament hemeopat Rhus Toxicodendron de 3 ori pe zi 5 zile..dupa 5 zile m.am simtit bine si nu mai necesitam nici un fel de tratament..desi credeam ca urmarile distrugerii pielii in urma besicilor si a faptului ca ma scarpinam facand si mai mult rau nu credeam ca s.ar putea acoperi asa de frumos si reface asa de frumos pielea ca si cum nu sa intamplat nimik doar dupa 5 zile..nu stiam cui sa.i spun ca m.am facut bine, imi venea sa opresc lume pe strada si sa spun ca sunt din nou bine desi am suferit doar cateva zile bune cam 2 saptamani am indurat tot felul si facut tot felul de tratamente chimice prescrise de medic...va sfatuiesc sa apelati la hemeopatie si va doresc succes si sanatate..
0
13-08-2014, ora 16:30
Georgia T
Nu este medic/terapeut
Georgia T
Buna ziua! De aproximativ un an si jumatate am inceput sa am o iritatie in general pe maini, accentuata la incheieturi, dupa fiecare baie. Mentionez ca foloseam apa foarte fierbinte. Vazand aceste iritatii am inceput sa folosesc apa la o temperatura mai scazuta decat de obicei. Eruptiile au incetat timp de cateva luni, dupa care au inceput sa apara in momentul in care transpir, dar in spatii inchise. Daca se intampla in aer liber, foarte rar ma irit. Incepand din aceasta vara, la fiecare plaja ma irit dar doar daca intru in apa. (mentionez ca locuiesc in Constanta deci zilele in care fac plaja sunt destul de dese) Concluzia e ca la fiecare contact cu apa cu durata de mai mult de 5-10 min apar eruptiile. Acum doua zile am consultat un medic dermatolog, acesta spunandu-mi ca diagnosticul este "urticaria". M-a sfatuit sa tin un regim foarte strict in ceea ce priveste alimentele care contin histamina, ca de exemplu orice contine cacao, orice provine din apa sarata, orice contine conservanti, de asemenea citrice, seminte, alune, inghetata, mezeluri, fruncte de padure, capsuni, kiwi atc. De asemenea mi-a prescris niste medicamente in privinta carora am anumite dubii. 6 tb Prednison in fiecare dimineata la ora 10:00, timp de o luna. Bineinteles in timpul tratamentului trebuie exclusa sarea din alimentatie. Inclusiv painea sa fie fara sare. De asemenea, Aerius, 1 sau 2 tablete pe zi, Detralex 2 tb pe zi si Ketotifen 1tb/zi. Toate medicamentele luate timp de o luna dupa care trebuie sa revin sa consultatie sa imi scada doza. Problema mea este ca mi se pare o doza mult prea puternica. Mentionez ca in trecut am mai avut cateva crize de stomac, banuiesc eu din cauza unor pastile pt imunitate numite Isoprinosine parca, pe care le luam cate 2 la 8 ore daca nu ma insel. Este cazul sa imi fac anumite analize? Sau sa consult un medic alergolog? Imi este putin teama de tratamentul pe care mi l-a recomandat medicul meu dermatolog. Nu as vrea sa ma vindec de urticarie si sa ma imbolavesc de ficat, stomac sau mai stiu eu ce... As vrea parerea unui medic va rog! Va multumesc!
0
01-04-2015, ora 18:58
Beatrice Petronela
Nu este medic/terapeut
Beatrice Petronela
Georgia T, te rog sa imi zici daca ai gasit o rezolvare pentru problema ta, deoarece am si eu una asemanatoare si nu stiu unde sa mai merg si ce investigatii sa mai fac.
0
01-04-2015, ora 19:29
Georgia T
Nu este medic/terapeut
Georgia T
Buna seara! Nu am gasit nici o rezolvare. Am refuzat sa urmez tratamentul precizat mai sus, si am fost la un alt medic dermatolog care mi-a spus ca intr-adevar tratamentul era prea puternic. Am urmat altul, in care am luat prednison doar 6 zile plus alte pastile care sincer nu mai stiu cum se numesc. La fiecare 30 zile reveneam la consulatie pt a primi un alt tratament mai slab. Am continuat pana la 3 luni de tratament. La fiecare consultatie medicul era foarte sigur ca n-o sa-mi mai apara eruptiile. Dar s-a inselat. Dupa 3 luni, inca imi apar, dar mai rar. Astept vara sa vad ce se intampla si la plaja ca acolo a fost cea mai grava eruptie. Ideea e ca am cedat, nu m-am mai dus la medic pt ca sigur ma certam cu el :) incerc sa am grija la temperatura apei, sa nu fie f fierbinte. Eruptiile de acum nu sunt foarte deranjante cum erau inainte de tratament, dar totusi sunt. Putina incredere pe care o aveam in medicii de la noi din tara s-a pierdut. Daca te pot ajuta cu ceva nu ezita sa ma intrebi. Si daca gasesti tu o solutie te rog sa ma informezi si pe mine! :)
0
02-09-2016, ora 21:34
Lili27
Nu este medic/terapeut
Lili27
Buna seara!fratele meu a fost diagnosticat cu urticarie si in plus are H.pilory si e si alergic la câine, pisica, praf si acarieni.De 2 saptamâni are niște pete pe corp care doar marginea petei e roșie iar pe fatza se umfla(uneori buza de sus si pleoapa).Analizele sunt bune toate, inclusiv urina dar face febra!a pățit cineva?stie cineva de ce?ia tratament cu Tamalis dimineața si Borenar seara, calciu in timpul zilei.E si hipertensiv(azi a avut tensiunea mare).Va rog..daca cineva are o idee..Nu mai știm ce sa facem..in primele 2 sapt nu a facut febra..acum de 2 nopți face..ieri i s-au tras complet..azi era plin:( Multumesc
0
30-04-2017, ora 07:45
marie-ta
Nu este medic/terapeut
marie-ta
Buna ziua
Se fac greseli de alimentatie in urticarie. Nimic crud, fara fructe, condimente zahar, alcool. Introducerea lor in alimentatie duce la reapatitia urticariei. Ma mir ca nu ati vazut pe net interzicerea acestor alimente. Fructele contin vitamina C. Fara vitamine in special vitamina C. Alimente: mancare urzici cu orez cu ceapa putin ulei, nu unt. Mancare dovlecei, morcov ras telina rasa ceapa, supa legume telina morcov patrunjel radacina urzici loboda stevie, mancare cartofi, mancare masline. Nu consumati apa nu care a fiert carnea. Fara iaurt lapte branzeturi fermentate. Ceai urzici, sunatoare galbenele musetel. Cel mai bun urzici. Paine numai facuta fabrica nu congelata. Faceti o crema din bicarbonat apa, frecati, spalati apa calduta. Urticaria este o boala a ficatului deci inlesniti functionarea lui la limite normale prin regim alimentar. Regimul este valabil pentru orice tip de alergie.
0
29-11-2018, ora 01:57
Flacarel
Nu este medic/terapeut
Flacarel
As dori sa iau legătura cu DamianD pentru câteva sfaturi. Tatăl meu a fost diagnosticat cu urticarie acuta, a luat tratament și încă ii apar erupții.
Adaugă un comentariu / răspuns
60 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: