regim litiaza biliara

24-04-2009
bebe_service
Nu este medic/terapeut
bebe_service
m-ar interesa in cazul litiazei biliare la un copil de 7 ani, regimul alimentar recomandat, am gasit doar ce nu are voie sa manance, oua, prajeli, ceapa, fasole, etc..., insa nu am gasit alimentele nicaieri, alimentele recomandate sau permise in acest caz, iar in cazul ceaiurilor toate care sunt recomandate la acest diagnostic sunt interzise copiilor sub 12 ani.
multumesc anticipat
2 comentarii
0
25-04-2009, ora 10:41
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
doamna, am aflat si eu la traieste sanatos de pe antena 2 ca pietrele mai mici din fiere sunt mai periculoase ca cele mari ca pot bloca canalul coledoc.
baietelul dumneavoastra are chiar calculi, s-au vazut la ecografie? In cazul in care are, medicii recomanda operatia, este foarte riscant sa stai cu pietre in fiere.
Vorbiti cu un pediatru bun, mai faceti copilului o ecografie sa vedeti care este situatia.
Nu am vrut sa va sperii ci duar sa va ajut.
Multa sanatate!
0
08-05-2009, ora 12:37
GABRIELA BOGDAN
Nu este medic/terapeut
GABRIELA BOGDAN
Buna ziua, am facut acum 3 saptamani operatie laparoscopica, litiaza biliara, in Romania, eu locuind in Grecia.La externare mi s-a spus sa mananc usor, carne fiarta sau la gratar, piure de cartofi sau orez, supa fara grasimi, dar in ceea ce priveste salatele, fructele si legumele, care sunt din belsug peste tot, nu mi s-a spus.Incerc sa gasesc pe net, regimul alimentar postoperator litiaza biliara, dar nu gasesc nimic concret.Am rugamintea, daca este posibil sa ma indrumati spre un site unde sa gasesc sigur o lista cu toate mancarurile pe care le pot manca, inclusiv, salate, fructe si dulciuri.Ar fi foarte indicat, si nu este de loc greu, ca in spitale, indiferent de operatia suferita, la externare sa li se dea pacientilor, alaturi de biletul de externare, unde foarte evaziv scrie, regim alimentar, o lista cu cu continutul acestui regim(lista care poate fi facuta in cateva minute, pe computer si multiplicata la xerox).n felul acesta am putea sa stim exact, ceea ce avem voie sa mancam.Cu multumiri, Gabriela.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.