Reinfectare sifilis

19-02-2022
Util.romedic
Nu este medic/terapeut
Util.romedic
Partenerul are HIV - nedetectabil de 5 ani, face tratament cu antiretrovirale. Am aflat recent că acum 20 de ani a avut sifilis și a făcut tratament. Acum se pare că i-a revenit. Mă intereseaza cum s-ar fi putut reinfecta, având în vedere că susține că nu a avut contacte sexuale dubioase. Eu am citit că reinfectarea este posibilă numai prin contact sexual...
Va mulțumesc.
4 comentarii
0
19-02-2022, ora 17:36
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Este posibil sa se reinfectat sau persista TPHA. Trebuie interpretate analizele in context. Sa se adreseze unui dermato-venerolog.
0
19-02-2022, ora 18:30
Util.romedic
Nu este medic/terapeut
Util.romedic
Spune că de acum 20 de ani nu a mai avut probleme. Acum doua săptămâni i au apărut leziuni pe gland...A fost la medic și a făcut testul vdrl- așteaptă rezultatul săptămâna viitoare.
Întrebarea mea era despre modalitatea de reinfectare- daca este doar prin contact sexual. Este important pentru mine din cauza aspectelor morale ale problemei- așa cum mi a ascuns timp de un an că are HIV, la fel de bine ar putea să îmi ascundă că a avut contact sexual cu altcineva.

.
0
20-02-2022, ora 00:02
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca iese la analize ca leziunile sunt de sifilis, s-a reinfectat. Poate fi si alt tip de leziuni. Vedeti ce iese la analize.
0
20-02-2022, ora 12:05
Util.romedic
Nu este medic/terapeut
Util.romedic
Bine, va mulțumesc pentru răspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: